Infolinka 541 212 450


Nabídka možnosti zapojit se do tohoto spotřebitelského testu oslovila řadu našich čtenářů, neboť „kašičky“ konzumuje denně snad každý kojenec a řada batolat, včetně malých alergiků. Přihlášené rodiny měly možnost zdarma vyzkoušet novinku na trhu v podobě Nutrilon nemléčné Allergy kaše, která je určená dětem s alergií na bílkovinu kravského mléka (ABKM) vyžadující nemléčnou dietu, s alergií na bílkovinu sóji, s intolerancí laktózy a alergií na lepek vyžadující bezlepkovou dietu. Úkolem testujících pak bylo odpovědět na pár otázek. Co jsme se dozvěděli?

Nutrilon nemléčná Allergy kaše je určitě zajímavou novinkou na trhu, kterou stojí za to vyzkoušet. Tento výrobek by doporučilo svým známým 9 z 10 našich testujících. Kaše je hotová „raz dva“ a většině dětí velmi chutná. Podrobnosti následují...

Snadnost přípravy a konzistence kaše – jednička s hvězdičkou

Všichni respondenti se shodli, že nesporným plusem této kaše je snadnost její přípravy – sypký polotovar se smíchá pouze s vodou.

Také hodnocení konzistence dopadlo výtečně. Ceněna byla výborná rozpustnost, nevytváření hrudek a fakt, že tato kaše nemá tendenci po chvilce neúměrně zhoustnout, což se u jiných kaší stává často. Spotřebitelka jana.mikusova9 to okomentovala takto: „Snadno se zpracovává, nehrudkuje, nezhoustne po pár minutách tak, abych ji musela ředit. To je velké plus.“

Jedné mamince připadala připravená kaše příliš řídká a dohušťovala ji rýžovou kaší, ostatní byli spokojeni s hustotou získanou použitím dle návodu.

Příjemná vůně a sladká chuť dětem velice vyhovovaly

Prvním smyslem, který měli hodnotitelé zapojit, byl čich. Vůni kaše popsali takto:

  • příjemná, jemná, nasládlá
  • připomínající zralé ovoce, sladce rýžová, obilná, vanilková...

A co na kaši říkaly chuťové buňky „dospěláků“ a hlavně jejich potomků? Většině dětí kaše velmi chutnala a s nadšením snědly každou porci. Dvě holčičky si na kaši musely zvykat, ale i těm ve finále zachutnala.

O ochutnání kaše jsme požádali i dospělé, ačkoli jim kaše není primárně určena. Asi čtvrtině z nich připadala zbytečně sladká. Jedna maminka kaši na základě její sladkosti označila jako pro ni nevyhovující a nechtěl ji jíst ani její potomek.

Připojujeme postřeh tatínka podepsaného jako petrbb: „Chutnala by i mně, ochutnal jsem a je taková sladká, opravdu mě udivilo, že má takovou dobrou chuť.“

Většina testujících hodlá kaši používat i nadále

Ač je vzorek hodnotitelů příliš malý na nějaké hlubší závěry, „celkový dojem“ testujících je velmi dobrý. Většina rodin byla ráda, že jejich dětem kaše chutná, a tento výrobek plánuje používat i po spotřebování testovacích balení.

Pouze dvě maminky uvedly, že raději používají naturální instantní kaše bez přídavku cukru, které si samy ochutí třeba ovocem, a jednu z maminek odrazuje od běžného používání vyšší cena této kaše.

Používání Nutrilon Allergy kaše testujícími před testováním a po jeho ukončení

Hlavně že je bez „našich“ alergenů

Respondenti se shodli, že velmi oceňují, že tato kaše:

  • neobsahuje žádné alergeny (mléko, sója, lepek) ani laktózu,
  • dítěti chutná,
  • připravuje se jednoduše, pouze s vodou,
  • dodá dítěti potřebné bílkoviny a vápník.

Mezi další ceněné vlastnosti patří pomoc při zvládání náročné bezmléčné diety při alergii a absence barviv a konzervačních látek.

Vhodná nejen na „kašičky“

Úkolem každého z přihlášených testujících bylo zkusit vymyslet a připravit pokrm pro dítě, při kterém použije NA kaši. Jejich recepty naleznete zde:

www.proalergiky.cz/vareni/recepty/nutrilon-allergy-kase-recepty-z-ni

A konkrétní zkušenosti našich respondentů? Většina se shodla, že si použití polotovaru dokáží představit jak do sladkých pokrmů, tak třeba i do zeleninových polévek či masozeleninových příkrmů, které tato kaše zjemní a dochutí.

Je-li třeba vytvořit kompaktní tužší těsto, které se dále tepelně opracovává, chce to více trpělivosti a zkušeností, což ale zná každý, kdo pracuje s bezlepkovými moukami a směsmi. Přesto je evidentní, že využití kaše Nutrilon Allergy je daleko pestřejší než jen pro přípravu „kašičky“, což dokazují pokrmy testujících.

Nápad hodnotitelů na drobné vylepšení obalu

Spotřebitelé hodnotili také obal výrobku. Ocenili příjemný vzhled a snadné otevírání papírové krabice a také odolnost vnitřního sáčku.

Několik maminek nezávisle na sobě přišlo s užitečným nápadem, za všechny citujme paní Michaelu K.:

„Možnost opětovného uzavření vnitřního sáčku (např. umělý „zip“, který zůstane na sáčku po odtrhnutí vrchní části). Pokud je otevřených kaší víc, tak je doba, než se spotřebuje celé balení, delší.“

Toto doporučení lze vztáhnout na všechny výrobce instantních kaší, protože neznáme jedinou kaši na trhu, která by toto řešení již nabízela.

Testovali skuteční malí alergici

Spotřebitelského testování Nutrilon Allergy kaše se zúčastnili 4 chlapci a 6 holčiček, z nichž byla většina ve věkovém rozmezí 12–18 měsíců. Jejich potravinová omezení byla následující:

Diagnóza

Počet dětí

ABKM

4 děti

ABKM a alergie na lepek

2 děti

ABKM, alergie na sóju a další potraviny

1 dítě

ABKM a intolerance laktózy

1 dítě

ABKM, alergie na vejce a drůbeží maso

1 dítě

Intolerance laktózy a alergie na ořechy

1 dítě


Články na podobné téma