Infolinka 541 212 450


Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin

Léčivé rostliny mohou posloužit jako podpůrná léčba alergií (ilustrační foto)

Léčivé rostliny mohou posloužit jako podpůrná léčba alergií (ilustrační foto)


Bylinná léčba, odborně fytoterapie je podle odborníků na tuto problematiku schopna poradit si i s „moderními“ alergickými onemocněními, ať už se projevují na dýchacích cestách, v trávicí soustavě nebo na kůži. Které léčivé rostliny by neměly ujít vaší pozornosti?

Od kopřivy k rybízu

Už stovky let se na léčbu alergických onemocnění používá kopřiva. Vyzdvihují se její protizánětlivé účinky, dokonce by měla působit jako mírné antihistaminikum. Někteří bylináři od ní ale upouštějí, jelikož právě u alergiků a atopiků se občas objevují přecitlivělé reakce.

Podobné účinky má i bylina devětsil. Vyrábí se z ní dokonce lék na alergickou rýmu, který však u nás není k dostání.

Protiastmatický efekt byl pozorován u měsíčku lékařského. Tato velmi rozšířená léčivka totiž uvolňuje křečovité stažení průdušek. Jste-li ovšem alergičtí na pelyněk, heřmánek nebo ambrózii, buďte při užívání této kytky opatrní s ohledem na možnou zkříženou alergii.

Docela nečekanou léčivkou zajímavou pro alergiky a astmatiky je rybíz. I v něm byly nalezeny protizánětlivé látky. Někteří bylináři používají černý, jiní červený. K dostání jsou tinktury z jejich pupenů nebo plodů, ať už samotné nebo ve směsi s jinými léčivkami. Navíc jde o chutné ovoce plné vitaminů.

Bylinky ze zahrádky

Výrobci potravinových doplňků je už několik let propagována rostlina zvaná perila křovitá – doslova jako přírodní lék na alergii. Je prospěšná při respiračních onemocněních – těch infekčních i těch alergických. Obsahuje několik sloučenin pozitivně působících proti alergickým projevům v dýchacích cestách i ve střevech.

Perila křovitá na záhonku (zdroj: autor článku)

Perila je aromatická bylina z čeledi hluchavkovitých, která trochu připomíná kopřivu, ale je obvykle zbarvena fialově. Jako obyčejná kulinářská bylina běžně roste v Číně a Indii, ale její sazenice nebo semena se dají sehnat i u nás a bez zvláštních nároků pěstovat.

Prospěšné by měly být i další voňavé bylinky patřící mezi hluchavkovité:

  • rozmarýn
  • bazalka
  • mateřídouška
  • tymián
  • šalvěj

Obsahují totiž kyselinu rozmarýnovou a další protizánětlivé látky. Jejich obrovskou výhodou je, že si je můžete s minimálními výdaji pěstovat za oknem v truhlíku a dlouhodobě přidávat do různých pokrmů či nápojů.

Protialergické a zklidňující účinky byly pozorovány u šišáku bajkalského, hojně používaného v tradiční čínské medicíně. K dostání je v tinkturách nebo tabletách, prodávají se i jeho semena a sazenice. Opatrně s ním, pokud máte nízký tlak.

I stromy léčí

Součástí fytoterapie už dávno nejsou jen byliny. Třeba strom zvaný jinan dvoulaločný, známý spíše pod cizím názvem ginkgo a doporučovaný na paměť. Podle některých zdrojů je schopen také působit proti astmatu a alergické rýmě.

Nejenže mírní zánět, ale také údajně snižuje nadměrnou reaktivitu dýchacích cest na alergeny a další dráždivé podněty. Někteří lidé ale při jeho užívání mívají zažívací potíže nebo bolesti hlavy. A neměl by se užívat spolu s léky na ředění krve a s obsahem inzulinu.

Příznivé účinky na střeva při potravinových alergiích a celiakii má dub, zejména dub letní. Používá se jeho mladá kůra, listy nebo pupeny. K dostání jsou v podobě čajů i tinktur.

Z cizokrajných dřevin je zajímavý zejména strom jménem lapacho, který je doma ve střední a Jižní Americe. Jeho kůra, která se prodává ve formě tinktur, tablet nebo čajů, funguje antimikrobiálně a protizánětlivě a podporuje uvolňování hlenu z dýchacích cest. Není vhodné při těžších infekcích a průjmech.

Spodní vrstvy kůry lapacha slouží často pro výrobu čaje (zdroj: Wikimedia)

Něco mezi léčivým jídlem a doplňkem stravy

Pak tu máme skupinu velmi známých a rozšířených léčivých rostlin, které se konzumují v poměrně velkém množství:

  • aloe vera
  • řasa chlorela
  • zelený ječmen

Účinkují přes trávicí soustavu (detoxikačně, protizánětlivě) a při několikaměsíčním užívání mohou pozitivně působit proti alergickým reakcím těla.

Naopak mezi poměrně málo znamé léčivé „rostliny“ patří houby. Ty působí proti alergiím spíše preventivně, protože fungují hlavně jako imunomodulátory, tedy ovlivňují chování naší obranyschopnosti. K tomu využívají především druh vlákniny známý jako beta-glukany.

Zatímco žampion, šiitake (houževnatec) nebo hlívu si můžete dopřát běžně k obědu, méně známé léčivé houby jako penízovku nebo reishi (lesklokorka) seženete spíše jen jako potravinové doplňky.

Bylinná léčba alergií chce více času

Okrajově ještě musíme zmínit další léčivky, které bylináři v souvislosti s alergiemi a ekzémy doporučují, i když nejde o bylinky typicky protialergické. Tak například ostropestřec, měsíček nebo jalovec, které čistí játra od jedů, a tím ulevují imunitnímu systému. Dalším metodám očisty orgánů se věnujeme v článku o detoxikaci organismu.

Na léčbu alergií léčivými rostlinami se nedá pohlížet jako na náhradu klasických léčiv. Nefunguje to tak, že když na vás přijde třeba záchvat alergické rýmy, vypijete šálek bylinkového čaje a je po příznacích.

Léčivé rostliny umějí tlumit příznaky, ale i řešit příčinu onemocnění. Než však začnou účinkovat, trvá to třeba i několik týdnů. Před dlouhodobým užíváním léčivých rostlin je vhodné se poradit s odborníkem a vybrat takovou léčivku, která nebude mít negativní vliv na jiné vaše nemoci ani na léky, které užíváte.

Více o tom, jak funguje léčba alergií pomocí léčivých rostlin, se dozvíte v článku Léčivé rostliny při alergiích a ekzémech – klady a zápory přírodní léčby


Články na podobné téma