Kortikoidy nejsou tak nebezpečné, jak si spousta lidí myslí
Názvy jako kortikoidy, kortikosteroidy, hydrokortizon nebo kortizol patří léčivým hormonům ze skupiny steroidů, které mají silný protizánětlivý účinek, a proto se používají v kožních lécích určených mimo jiné ekzematikům.
Pro pořádek by mělo zaznít, že u kortikoidních kožních přípravků, které jsou správně nanášeny pouze na ložiska ekzémů a jsou používány krátkodobě, je riziko nežádoucích účinků velmi malé. Nelze je v tomto ohledu srovnávat s kortikoidními léky užívanými ústně, u kterých jsou vedlejší účinky mnohem častější a závažnější.
Ať už si o kortikoidech myslíte cokoli, nesmíte se na lékaře zlobit, když vám nebo vašemu dítěti takovou mastičku předepíše. Jeho prvořadým úkolem je ulevit pacientovi od potíží, a to kortikoidní krémy mají v „popisu práce“.
Kortikoidní masti pomohou od ekzému s neznámou příčinou
Stejně jako u většiny léků i u těchto platí, že jejich úkolem je zmírňovat příznaky nemoci, nikoli odstraňovat její příčinu. A u atopického ekzému je v mnoha případech možné tuto příčinu, přesněji řečeno spouštěč najít.
Největší šance je u dětí do tří let. V tomto věku, jak známo, je ekzém často provokován nějakou potravinou a tuto potravinu je možné vystopovat. Po vyloučení „závadné“ potraviny se ekzém může uklidnit natolik, že žádné kortikoidy nebudou potřeba.
Jak se zjišťuje souvislost ekzému a stravy? Poradí vám článek Příčinu atopického ekzému může odhalit testovací dieta.
Pozor! V průběhu testovací diety není vhodné kortikoidní mast používat, protože maskuje výsledky testování. Pokud je ekzém bez kortikoidů nezvladatelný, s testovací dietou počkejte nebo se poraďte s ošetřujícím lékařem. Po vysazení kortikoidů se obvykle ekzém dočasně zhorší.
Jiná situace je u větších dětí a dospělých. Spouštěčem ekzému může být jakýkoli alergen a na ten je možné přijít na alergologických testech. Ale ne vždy se to povede a bohužel oním spouštěčem nemusí být jen alergeny, ale třeba i stres nebo kožní infekce.
A když navíc dostatečně nezabírá běžné promašťování pokožky, může být kortikoidní mast od lékaře jedinou možností úlevy. Pacient tak rovněž získá čas na naplánování dalších opatření – úprava stravy a životosprávy, snížení alergenů v domácnosti apod.
U imunomodulačních mastí platí stejná pravidla
V posledních letech lékaři předepisují také takzvané imunomodulační masti a krémy, odborně lokální imunomodulancia. Účinná látka zvaná takrolimus potlačuje imunitní reakci, a tím stejně jako kortikoidy zmírňuje zánět pokožky a svědění.
Nežádoucí účinky, které hrozí při nadměrném a nesprávném používání, mohou být i horší než u kortikoidů. Mluví se například o zvýšeném riziku infekce kůže a také zvýšeném výskytu nádorů. Jde o poměrně nová, málo ověřená léčiva. Buďte proto obezřetní a respektujte pokyny lékaře.
Při užívání imunomodulačních mastiček platí stejné zásady jako u kortikoidů, to znamená aplikovat jen na postižené oblasti, co nejkratší dobu během vzplanutí ekzému a navíc s přestávkami. Přesný způsob užívání samozřejmě stanoví lékař.
Při lehčím ekzému to nejdřív zkuste bez léků
Pro zklidnění lehčích forem ekzému obvykle stačí neutrální promašťující přípravky, takzvaná emoliencia. Ačkoli nejde o léčiva, ale kosmetiku, jejich efekt bývá výrazný. Tyto přípravky jsou obvykle bohaté na mastné kyseliny, které obnovují oslabenou kožní bariéru a mají mírný protizánětlivý účinek.
Pokožka, která je správně promazávána, je méně náchylná k dalšímu zanícení, a to i v případech, kdy není znám spouštěč ekzému. Pravidelné promašťování celého povrchu těla je tím nejdůležitějším preventivním i léčebným opatřením.
Náš tip: Nevíte, co vyvolává váš ekzém, a chcete udělat maximum pro prevenci dalšího zhoršení? Zkuste hypoalergenní nízkohistaminovou dietu popsanou v článku Dieta na atopický ekzém.
A s dalšími opatřeními vám poradí článek Neškrábej se! Jak to u ekzému zařídit.
Nejedna studie potvrdila, že při lehčích ekzémech zabírá kvalitní kosmetika bohatá na mastné kyseliny stejně dobře jako krémy s obsahem kortikoidů.
Podrážděnou pokožku mohou zklidnit i různé kosmetické přípravky z léčivých rostlin, například lopuchový olej, různé bylinné masti nebo gel s betaglukany. Nezapomínejte ale přitom na pravidlo, že žádný mastný ani vazelínový přípravek nepatří na mokvající ložiska ekzému. A také nejprve testujte snášenlivost, než namažete velkou plochu pokožky.
Základem péče o atopickou pokožku by vždy měla zůstat emoliencia, a to i v době, kdy používáte kortikoidní nebo imunomodulační mast od lékaře.
Jaké máte zkušenosti s kortikoidy a imunomodulancii vy? Projevily se u vás nějaké vedlejší účinky? Nebo u vás stačí pouze promašťování neutrální kosmetikou?
Věra Zíková, Michal Závacký