Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Masti a krémy na ekzém bez kortikoidů

Masti a krémy na ekzém bez kortikoidů

Léčivé krémy a mastičky s obsahem kortikoidů jsou noční můrou zejména pro řady maminek malých ekzematiků. Můžete ale něco udělat pro to, abyste se nutnosti jejich používání vyhnuli? Ne vždy je nutné sáhnout po léčivé masti. Prvořadá je kosmetická péče o pokožku.

Kortikoidy nejsou tak nebezpečné, jak si spousta lidí myslí

Názvy jako kortikoidy, kortikosteroidy, hydrokortizon nebo kortizol patří léčivým hormonům ze skupiny steroidů, které mají silný protizánětlivý účinek, a proto se používají v kožních lécích určených mimo jiné ekzematikům.  

Pro pořádek by mělo zaznít, že u kortikoidních kožních přípravků, které jsou správně nanášeny pouze na ložiska ekzémů a jsou používány krátkodobě, je riziko nežádoucích účinků velmi malé. Nelze je v tomto ohledu srovnávat s kortikoidními léky užívanými ústně, u kterých jsou vedlejší účinky mnohem častější a závažnější.

Ať už si o kortikoidech myslíte cokoli, nesmíte se na lékaře zlobit, když vám nebo vašemu dítěti takovou mastičku předepíše. Jeho prvořadým úkolem je ulevit pacientovi od potíží, a to kortikoidní krémy mají v „popisu práce“.

Kortikoidní masti pomohou od ekzému s neznámou příčinou

Stejně jako u většiny léků i u těchto platí, že jejich úkolem je zmírňovat příznaky nemoci, nikoli odstraňovat její příčinu. A u atopického ekzému je v mnoha případech možné tuto příčinu, přesněji řečeno spouštěč najít.

Největší šance je u dětí do tří let. V tomto věku, jak známo, je ekzém často provokován nějakou potravinou a tuto potravinu je možné vystopovat. Po vyloučení „závadné“ potraviny se ekzém může uklidnit natolik, že žádné kortikoidy nebudou potřeba.

Jak se zjišťuje souvislost ekzému a stravy? Poradí vám článek Příčinu atopického ekzému může odhalit testovací dieta.

Pozor! V průběhu testovací diety není vhodné kortikoidní mast používat, protože maskuje výsledky testování. Pokud je ekzém bez kortikoidů nezvladatelný, s testovací dietou počkejte nebo se poraďte s ošetřujícím lékařem. Po vysazení kortikoidů se obvykle ekzém dočasně zhorší.

Jiná situace je u větších dětí a dospělých. Spouštěčem ekzému může být jakýkoli alergen a na ten je možné přijít na alergologických testech. Ale ne vždy se to povede a bohužel oním spouštěčem nemusí být jen alergeny, ale třeba i stres nebo kožní infekce.   

 

Častým provokatérem ekzému je stres
Častým provokatérem ekzému je stres

 

A když navíc dostatečně nezabírá běžné promašťování pokožky, může být kortikoidní mast od lékaře jedinou možností úlevy. Pacient tak rovněž získá čas na naplánování dalších opatření – úprava stravy a životosprávy, snížení alergenů v domácnosti apod.

U imunomodulačních mastí platí stejná pravidla

V posledních letech lékaři předepisují také takzvané imunomodulační masti a krémy, odborně lokální imunomodulancia. Účinná látka zvaná takrolimus potlačuje imunitní reakci, a tím stejně jako kortikoidy zmírňuje zánět pokožky a svědění.

Nežádoucí účinky, které hrozí při nadměrném a nesprávném používání, mohou být i horší než u kortikoidů. Mluví se například o zvýšeném riziku infekce kůže a také zvýšeném výskytu nádorů. Jde o poměrně nová, málo ověřená léčiva. Buďte proto obezřetní a respektujte pokyny lékaře.

Při užívání imunomodulačních mastiček platí stejné zásady jako u kortikoidů, to znamená aplikovat jen na postižené oblasti, co nejkratší dobu během vzplanutí ekzému a navíc s přestávkami. Přesný způsob užívání samozřejmě stanoví lékař.

Při lehčím ekzému to nejdřív zkuste bez léků

Pro zklidnění lehčích forem ekzému obvykle stačí neutrální promašťující přípravky, takzvaná emoliencia. Ačkoli nejde o léčiva, ale kosmetiku, jejich efekt bývá výrazný. Tyto přípravky jsou obvykle bohaté na mastné kyseliny, které obnovují oslabenou kožní bariéru a mají mírný protizánětlivý účinek.

Pokožka, která je správně promazávána, je méně náchylná k dalšímu zanícení, a to i v případech, kdy není znám spouštěč ekzému. Pravidelné promašťování celého povrchu těla je tím nejdůležitějším preventivním i léčebným opatřením.   

 

Některé druhy dermokosmetiky lze používat i na ekzém v tzv. akutní fázi pro zklidnění podrážděné a zarudlé pokožky a potlačení svědění kůže.
Některé druhy dermokosmetiky lze používat i na ekzém v tzv. akutní fázi pro zklidnění podrážděné a zarudlé pokožky a potlačení svědění kůže.

 

Náš tip: Nevíte, co vyvolává váš ekzém, a chcete udělat maximum pro prevenci dalšího zhoršení? Zkuste hypoalergenní nízkohistaminovou dietu popsanou v článku Dieta na atopický ekzém.

A s dalšími opatřeními vám poradí článek Neškrábej se! Jak to u ekzému zařídit.

Nejedna studie potvrdila, že při lehčích ekzémech zabírá kvalitní kosmetika bohatá na mastné kyseliny stejně dobře jako krémy s obsahem kortikoidů.

Podrážděnou pokožku mohou zklidnit i různé kosmetické přípravky z léčivých rostlin, například lopuchový olej, různé bylinné masti nebo gel s betaglukany. Nezapomínejte ale přitom na pravidlo, že žádný mastný ani vazelínový přípravek nepatří na mokvající ložiska ekzému. A také nejprve testujte snášenlivost, než namažete velkou plochu pokožky.

Základem péče o atopickou pokožku by vždy měla zůstat emoliencia, a to i v době, kdy používáte kortikoidní nebo imunomodulační mast od lékaře.

 

Jaké máte zkušenosti s kortikoidy a imunomodulancii vy? Projevily se u vás nějaké vedlejší účinky? Nebo u vás stačí pouze promašťování neutrální kosmetikou?

Věra Zíková, Michal Závacký

Související články

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků

Související články

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
Připravili jsme pro vás 7 důležitých argumentů, proč by mohla být čistička vzduchu prospěšná právě pro vás.
Astma
7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Atopický ekzém, je poměrně časté chronické kožní onemocnění, které postihuje dospělé i děti. Trpí jím až 20 % populace...
Alergie na lepek (mouku) Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků
Odkvetením travin pylová sezona nekončí. V srpnu a září jsou hlavními alergeny pelyněk a ambrozie. Jsou to plevelné byliny...
Alergie na pyl
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků
Alergenové vakcíny
„Dobrý den, pane doktore, mám alergickou rýmu a astma. Několik let chodím na alergologii a při poslední kontrole mi naše...
Alergenové vakcíny
Alergeny v domácnosti
Úprava domácího prostředí alergika patří vedle pravidelné spolupráce s ošetřujícím lékařem, k významným možnostem zlepšení...
Alergeny v domácnosti
Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí
Nežádoucí reakce po konzumaci potravin jsou zcela běžný jev. A potravinová alergie přitom nemusí být jediným vysvětlením...
Alergie na potraviny
Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí
Alergici, pozor na burčák
Alergickou reakci na vosí jed může spustit čerstvá hroznová šťáva nebo mladé víno, tvrdí španělští lékaři, kterým se prý...
Alergie na včelu, vosu a jiný hmyz Alergie na potraviny
Alergici, pozor na burčák
Alergická rýma
Alergická rýma je definována jako alergický zánět nosní sliznice. Projevuje se kýcháním, svěděním, hypersekrecí a ucpáním...
Alergická rýma

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • Rychlé dodání
Ověřený zákazník před 7 dny
  • Rychlost dodání
Ověřený zákazník před 10 dny
„Rychlé doručení, v pořádku zabalené.“
Ověřený zákazník před 13 dny