Infolinka 541 212 450


Dechový test FENO pomáhá odhalit zánět dýchacích cest

Jak probíhá test FENO (zdroj: Sosius.com)

Jak probíhá test FENO (zdroj: Sosius.com)


S vyšetřením nazývaným FENO se běžně setkáte na alergologii nebo pneumologii. Jde o test dechu, kterým lékař zjišťuje probíhající zánět. Co tato diagnostická metoda obnáší a o čem vypovídají její výsledky?

Zkratka FENO, občas uváděna i jako „FeNO“, pochází z anglického „fractional exhaled nitric oxid“, což znamená „oxid dusnatý vydechovaný v nepatrném množství“. Právě přítomnost tohoto plynu ve vydechovaném vzduchu je signálem, že v dýchacích cestách zřejmě probíhá alergický zánět.

Tento zánět je jedním z příznaků průduškového astmatu. Vyšetření FENO se tedy provádí především u pacientů, u kterých existuje podezření na astma. Slouží také jako kontrola toho, zda léčba astmatu probíhá úspěšně – tedy zda správně účinkují předepsané protizánětlivé léky.

Chytrý přístroj analyzuje váš dech

Test koncentrace oxidu dusnatého (NO) v dechu se provádí pomocí specializovaného přístroje. Probíhá tak, že pacient přes jednorázový náustek pomalu a rovnoměrně po dobu několika sekund vydechuje do přístroje. Ten pak na displeji zobrazí naměřené zastoupení plynu v dechu.

Za normální hodnoty NO se považuje maximálně 25 ppb u dospělých a 20 ppb u dětí.

Zvýšené hodnoty NO nemusí ještě nutně ukazovat na astma, stejně jako negativní hodnota FENO astma automaticky nevylučuje. Diagnóza astmatu se stanovuje na základě anamnézy a několika doplňujících vyšetření.

Vynechejte některé druhy zeleniny a alkohol

Probíhající virová infekce v dýchacích cestách, jinými slovy běžná rýma a nachlazení, může zvyšovat naměřenou hodnotu NO.

Podobný vliv má i konzumace košťálové, kořenové a listové zeleniny (květák, brokolice, kedluben, zelí, špenát, saláty, mrkev apod.) před testem, a to kvůli obsahu dusičnanů. Naopak u kuřáků bývá koncentrace tohoto plynu v plicích nižší, což musí být při interpretaci nálezů vždy bráno v potaz. Rovněž není vhodné pít před vyšetřením alkohol, jelikož ten rovněž naměřenou hodnotu zkresluje směrem dolů. 

Zdravotníka, který vám test provádí, proto o všech výše uvedených omezeních informujte, pokud se vás týkají.  

Vůně dechu nemá vliv

Na test se nemusíte nijak připravovat. Klidně si můžete vyčistit zuby nebo vycucat osvěžující bonbon – zdravotní sestřičky to možná i ocení. Vyšetření je rychlé a zcela bezbolestné.

Test FENO může trochu připomínat spirometrii neboli funkční vyšetření plic, protože u obou pacient fouká do nějakého přístroje. Spirometrií se ale zjišťuje něco jiného, viz článek Co nám prozradí spirometrie.


Články na podobné téma