úvod E-shop > Produkty dle alergie > Astma

Astma

Pečujte o své dýchací cesty

Astma

Astma je chronické onemocnění průdušek projevující se ztíženým dýcháním, pískavým dechem a občasnými záchvaty kašle. Astma je častým příznakem alergie. Astmatické potíže se zhoršují také při vdechování různých dráždivých látek, po užití některých léčiv a někdy i při fyzické či psychické námaze. Čím si můžeme pomoci sami?

Opatření při astmatu

Skupina produktů Důležitost
Inhalátory Inhalátory slouží k účinné lokální léčbě zánětů dýchacích... + + +
Inhalační nástavce Inhalační nástavce (chambery, spacery) jsou určeny těm,... + + +
Čističky vzduchu Čistička vzduchu ze vzduchu odstraňuje různé druhy... + + +
Zvlhčovače vzduchu Zvlhčovač vzduchu je důležitý zejména v topné sezóně, kdy... + +
Vysavače pro alergiky Kvalitní vysavač je pro úklid v bytě alergika nutností.... + +

Co pomáhá při astmatu?

U astmatiků je důležité předcházet onemocněním horních cest dýchacích (rýma, angína apod.). Pokud nás přece jen postihnou, vyléčení výrazně pomohou inhalátory a konvičky pro výplach nosu. Oba produkty je dobré používat pravidelně, jedná se o výbornou prevenci.

Pro snadnější a účinnější aplikaci inhalačního spreje, zejména pro děti a starší osoby, které nedokáží zkoordinovat nádech se stlačením léčiva, jsou určeny inhalační nástavce. Výrazně zlepšují přenos léku do plic, zabraňují zachytávání v ústech.

Pokud víme, že budeme vystaveni alergenům nebo jakýmkoli dusivým látkám, například při úklidu nebo práci na zahradě, nebojíme se používat filtrační masky.

Správná vlhkost vzduchu

Mnohým astmatikům vadí jak příliš suchý, tak příliš vlhký vzduch, včetně přechodů z jednoho extrému do druhého. Ideální vlhkost vzduchu je mezi 40 a 50 procenty. Zejména v topné sezoně je častějším případem přesušený vzduch, dýchání zlepší zvlhčovač vzduchu.

Naopak pro příliš vlhké domy, kde hrozí množení plísní a roztočů, je vhodný odvlhčovač vzduchu.

Úklid domácnosti

Nic se nemá přehánět. Pokud víte, že vaše astma vyvolává konkrétní alergen, je na místě podniknout taková opatření, která sníží jeho výskyt ve vašem okolí. Více informací o tom, jaká opatření provádět proti konkrétním alergenům, najdete v těchto kapitolách: Pokud nevíte, co vaše astma způsobuje, snažte se vyvarovat dlouhodobějšímu a trvalému styku s nejznámějšími a nejvýraznějšími alergeny. To znamená:
  • Pokud máte třicet let starý koberec, odstraňte ho, nebo vyměňte.
  • Lůžko je rizikovým bodem, měli bychom jej udržovat v čistotě. Každý alergiky by měl mít kvalitní peřiny, které snesou pravidelné praní. Preventivně můžete lůžko opatřit protiroztočovými povlaky, zejména matraci, pokud už něco pamatuje.
  • Alergeny, bakterie, viry, těkavé látky a další nečistoty poletující ve vzduchu účinně zachytí čistička vzduchu. V místech se silně znečištěným ovzduším (cigaretový kouř, zplodiny z aut či průmyslu) je nenahraditelná.
  • Pravidelně uklízíme, přičemž se zaměřujeme na odstraňování prachu, který obsahuje nejvíce druhů alergenů. Používáme kvalitní vysavač s vysokým stupněm filtrace a hladké plochy stíráme na mokro, abychom usazený prach nevířili. Omezíme tzv. lapače prachu (přehozy, ozdobné polštáře, předložky, závěsy apod.).