Infolinka 541 212 450

Koblihy z bramborového těsta - bez lepku, mléka a vaj. bílků

INGREDIENCE

250 ml teplého rostlinného mléka 250 g uvařených oloupaných najemno nastrouhaných brambor (varný typ B) 150 g Schaer Pattiseria 120 g cukru moučka 100 g Jizerky + na posypání válu 2 žloutky 1 cukr s pravou vanilkou kůra z jednoho BIO citrónu (najemno nastrouhaná) 20 - 30 g rozpuštěného tuku Stella 1 sušené droždí Dr. Oetker 1 kávová lžička Tuzemáku špetka soli náplň dle chuti a možností - marmeláda, povidla, čokoláda, nutella apod. tuk na smažení (slunečnicový olej + Omega) mísa s poklopem či hrnec s poklicíPOSTUP

Mléko ohřejeme a odebereme si cca 100 ml na kvásek. Přidáme kávovou lžičku z odvážené mouky a cukru, promícháme. Přisypeme droždí promícháme a necháme v teple vzejít kvásek (trvá to cca 10 - 15 minut).

Mouky promícháme s nastrouhanými brambory, cukry, nastrouhanou kůru a špetku soli v míse. Přidáme očištěné žloutky, zbytek mléka, rum a nakonec vzešlý kvásek. Rukou vymícháme hladké těsto. Mísu přikryjeme a dáme do tepla kynout (osvědčilo se mi vedle vařící plochy v kuchyni, pokud vařím, nebo vedle trouby nebo v prádelně, kde pere pračka apod.). Necháme kynout cca 2 hodiny. K vykynutému těstu přidáme rozehřátý tuk a promícháme opět ručně, až se tuk s těstem spojí.

Vál posypeme moukou a těsto na něm vyválíme na placku cca 1,5 cm vysokou. Skleničkou nebo tvořítkem (průměr cca 4 cm), které si vždy před vykrojením otřeme v mouce, vykrajujeme kolečka. Na polovinu dáme lžičku náplně, přiklopíme druhým prázdným kolečkem těsta a skleničkou znovu celý koblížek vykrojíme - těsto se nám hezky slepí k sobě. Koblížky upravíme v pomoučených rukách a necháme cca 10 minut kynout na vále pod utěrkou.

Pečeme v dostatečné vrstvě rozpáleného oleje s tukem - koblihy by měly plavat. Snížíme teplotu na polovinu a smažíme z každé strany cca 2 - 3 minuty, případně obracíme vidličkami. Necháme okapat na ubrousku a docukrujeme.

Tip: Pokud přidáte k základu cca 50 g mouky navíc, můžete vytvořit plněné rohlíčky či loupáčky. Pokud nechcete koblížky smažit, můžete je péct v troubě v papírových košíčcích, při 180 °C cca 20 - 25 minut potřené žloutkem rozmíchaným s teplou vodou.

Autorka: Radka Vrzalová http://www.proalergiky.cz/profil/45862

Náročnost

stredne narocny

Čas přípravy

3 h 30 min

Hodnocení

4.2x
(Hodnotilo 6 lidí)

Kategorie