úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Astma > Astma u kojenců a malých dětí: Zlepšováky pro léčbu

Astma u kojenců a malých dětí: Zlepšováky pro léčbu

Vložte svůj článek

Michal Závacký, 19. 8. 2013

Astma

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Nejčtenější články:

Astma rozhodně není jen nemocí starých lidí a kuřáků. Může se objevit i ve velmi nízkém věku, i když s jeho diagnostikováním to není jednoduché. Co vás čeká u lékaře? V čem je léčba astmatu u malých dětí jiná po praktické stránce?

U miminek a předškoláků se astma chová jinak než u dospělých

Astma u nejmenších dětí probíhá nenápadně. Hlavními signály, že může jít o astma, jsou pískavý dech a snížená aktivita dítěte. Jenže takové příznaky se objevují i při běžné infekci průdušek, a tak ani odborník nemusí být schopen s jistotou astma rozeznat.

Podezření byste měli mít tehdy, když se pískavý dech objevuje i v době, kdy u dítěte neprobíhá žádná virová dýchací infekce. To může poukazovat na chronické zúžení průdušek.

Od věku tří nebo čtyř let je možné dítěti provést i funkční vyšetření plic, takzvanou spirometrii. Ta umí mimo jiné odhalit, jestli není snížená dechová kapacita jeho plic, což by signalizovalo zúžení průdušek.

V mnoha případech se až zpětně po letech ukáže, že pískoty na průduškách, které se u děťátka od útlého věku objevovaly, souvisely s astmatem.

Astma se často léčí preventivně

U mnoha malých dětí se průduškové a další infekce opakují jako na běžícím pásu. Dítě „píská“ skoro celý rok. Pokud lékař pojme podezření, že průdušky dítěte nefungují správně, může zahájit preventivní léčbu astmatu. I když astma ještě není plně potvrzeno.

O důvod víc k takové léčbě nastává, pokud je alespoň jeden z rodičů alergik, astmatik či ekzematik nebo dokonce pokud dítě samotné má sklony k atopickému ekzému či alergii.

Lékař na krátkodobé užívání předepíše protiastmatické léky, nejčastěji v podobě spreje, který se vdechuje. Některé existují i ve formě sirupu. Tyto léky roztahují zúžené průdušky a potlačují zánět. Pokud brzy zaberou, s vysokou pravděpodobností jsou potíže dítěte způsobeny astmatem a v léčbě se v nějaké podobě musí pokračovat.

Léky na astma se nejčastěji vdechují z ručního sprejového dávkovače, což ale nejmenší děti nedokážouLéky na astma se nejčastěji vdechují z ručního sprejového dávkovače, což ale nejmenší děti nedokážou

Protiastmatické spreje podávejte pomocí inhalačního nástavce

Léky používané na léčbu astmatu se často podávají inhalačně, tedy vdechováním. Používají se sprejové (aerosolové) dávkovače – malé ruční mechanické inhalátory, ze kterých se dá léčivo nasát ústy do dýchacích cest.

Tento způsob použití léků má své důležité výhody. Jednak se účinná látka rychle dostane přímo do postižených průdušek, jednak je menší riziko nežádoucích účinků ve srovnání s podáváním ústy přes žaludek.

Jenže kojenci, batolata a někdy ani starší děti nedokážou tyto léky správně vdechnout. Proto se musí zapojit speciální nástavce pro inhalaci, které usnadní dopravení léku do průdušek. Jak fungují?

  1. Na nástavec nasadíte dětskou inhalační masku.
  2. Do příslušného otvoru v zadní části nástavce vložíte sprejový dávkovač, ve kterém je „bombička“ s lékem.
  3. Přiložíte nástavec maskou na obličej dítěte.
  4. Stisknete dávkovač, čímž se lék rozpráší do komory nástavce. Počkáte, dokud dítě všechen lék z nástavce nevydýchá. To trvá asi 15 sekund.

Inhalační nástavec ze silikonu je levný, lehký a snadno se používáInhalační nástavec ze silikonu je levný, lehký a snadno se používá

Na inhalační nástavce je možné nasadit většinu aerosolových dávkovačů, jako jsou Ventolin, Atrovent, Séretide, Berotec nebo Salbutamol. Je jich mnoho, podrobnosti vám sdělí lékař.

Náš tip: Další užitečné informace najdete v článku Diagnóza a léčba astmatu.

Vyzkoušejte elektrický inhalátor, funguje i preventivně

Malí i velcí astmatici jezdívají do lázní a tam inhalují léčivé minerální vody. Inhalace dýchacím cestám prokazatelně prospívají. Tak proč neinhalovat i doma? Stačí si pořídit jednoduchý elektrický přístroj zvaný inhalátor.

Na inhalaci Vincentky nebo jiné lázeňské minerálky jsou vhodné ultrazvukové a kompresorové modely. Dají se pořídit už za necelých patnáct stovek. Každodenní inhalace čistí a posiluje dýchací cesty, takže funguje jako prevence astmatických záchvatů i dýchacích infekcí.  

Inhalátory bývají vybaveny i maskou pro malé dětiInhalátory bývají vybaveny i maskou pro malé děti

Některé léky používané v ručních sprejových dávkovačích jsou k dostání také jako tekutina k inhalaci pomocí elektrického inhalátoru. Jedná se o Ventolin, Atrovent, Berodual, Pulmicort a také volně prodejné léky na rozpouštění hlenů Ambrobene a Mucosolvan. Všechny uvedené přípravky jsou schváleny i pro malé děti.

Náš tip: Recenze: Kompresorový inhalátor Philips Respironics Sami pro děti

Nevystavujte dítě kouři ani dalším zplodinám

Astmatické záchvaty se u dětí nejčastěji objevují během nachlazení, kdy dochází k přetížení průdušek. Mezi další běžné příčiny zhoršení astmatu patří vdechování cigaretového kouře nebo venkovních exhalací z továren či aut.

Potíže se mohou objevovat i při zvýšené námaze nebo vdechování alergenů. Konkrétní zdroj potíží by se mělo podařit najít při alergologickém vyšetření.

 

Jaké inhalační pomůcky používáte u svých nejmenších dětí vy? V kolika letech se naučily vdechovat lék z ručního dávkovače? Jaké máte zkušenosti s inhalací minerální vody?

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Zvlhčovač vzduchu Winix L500

Digitální programovatelný ultrazvukový zvlhčovač. UV dezinfekce vody. Ohřev mlžiny. Polštářky pro aromaterapii. Kapsle na změkčování vody. 

Inhalátor Philips Respironics InnoSpire Sami

Kompresorový inhalátor pro děti. Plynulá inhalace léčiva. Krátká doba inhalace. Nízký zbytkový objem léčiva. Dětský design přístroje a masky.

Čistička vzduchu Winix ZERO

TOP PRODUKT. Vysoký vzduchový výkon společně s vysokou účinností filtrace za bezkonkurenční cenu. Prodloužená záruka na tři roky.

Zvlhčovač vzduchu Alfda ALB300

Barevná indikace vlhkosti. Automatický režim. Noční režim. Odolnost vůči vodnímu kameni. Indikace výměny filtru.  Velmi tichý provoz.

Související články
Normální vlhkost vzduchu v interiéru a co způsobuje její výkyvy
Normální vlhkost vzduchu v interiéru a co způsobuje její výkyvy

Normální a zároveň ideální vlhkost vzduchu v místnosti se pohybuje kolem 50 procent....

Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce
Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce

Nejčastější příčinou příliš suchého vzduchu je nevhodný způsob vytápění. K největším...

Astma pomáhají zvládat dechová cvičení a rehabilitace
Astma pomáhají zvládat dechová cvičení a rehabilitace

Astma je možné udržovat pod kontrolou díky cvičení zaměřenému na dýchací cesty, ale...

Dechový test FENO pomáhá odhalit zánět dýchacích cest
Dechový test FENO pomáhá odhalit zánět dýchacích cest

S vyšetřením nazývaným FENO se běžně setkáte na alergologii nebo pneumologii. Jde o...