Co pomáhá na atopický ekzém

Vložte svůj článek

27. 2. 2018

Atopický ekzém

Nejprodávanější z e-shopu:
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

Péče o atopickou pokožku je nezbytná (foto: Getty Images/ISIFA)

Atopický ekzém je komplikované a obvykle dlouhodobé onemocnění, které dokáže atopikovi (postiženému touto nemocí) život mnohdy velmi znepříjemnit. Jde o zánětlivé kožní onemocnění vyznačující se značnou variabilitou projevů a různými fázemi. Od akutních stádií, které se projevují zánětlivými pupínky a puchýřky, mokváním, stroupky až po chronické fáze, které doprovází barevné změny, zhrubnutí, suchá, olupující se ložiska, až velmi bolestivá popraskaná místa.

Kromě medikace určené ošetřujícím lékařem, zpravidla alergologem ve spolupráci s dermatologem existuje i řada podpůrných opatření, která jsou pro léčbu atopického ekzému velmi přínosná a dokážou příznaky ekzému zmírnit. Pojďme si je představit.

Prevence vysušování pokožky

Největší význam v léčbě atopického ekzému má zevní léčba, která spočívá v pravidelném promazávání kůže zvláčňujícími krémy a mastmi (tzn. emoliencia). Jejím cílem je zejména tišit svědění, mírnit zánět a případnou druhotnou infekci, poskytovat kůži ochrannou bariéru před nepříznivými vnějšími vlivy a v neposlední řadě ji udržovat promaštěnou a vláčnou.

Alespoň jednou denně promažte pokožku celého těla vhodným emolienciem (např. A-Derma Exomega Emolienční pěna/mléko, Epaderm krém, Eucerin AtopiControl tělové mléko, Linola lotion, lékárenské masťové základy apod.). Pro zhrublá, velmi suchá ložiska, která se mohou olupovat, používejte mastnější – lipofilní přípravky (typu vola v oleji – V/O, W/O – např. Basic 90 mast, Epaderm mast, Excipial mast, Menalind Derm krém, apod.). Emoliencia nanášejte jen v tenké vrstvě. Silná vrstva by naopak způsobovala přehřívání a špatné dýchání kůže doprovázené zesíleným svěděním.

TIP: Důležitou zásadou při jakémkoli prvním použití promazávacího přípravku na atopickou pokožku je nezbytné vyzkoušet jej nejprve na malém místě, např. na ruce, noze po dobu 3 dnů, abychom minimalizovali riziko podráždění rozsáhlé části kůže, pokud by přípravek atopik nesnesl.

Pokožku co nejméně vystavujte vlivům, které ji vysušují. Zejména volte šetrné mycí přípravky a omezte kontakt pokožky s chlorovanou vodou. Toho lze docílit používáním sprchového filtru. Vyhýbejte se také pobytu v prostorách se suchým vzduchem.

Ošetřování zanícených míst

Mokvající nebo zarudlé, výrazně podrážděné části kůže ošetřujeme obklady, které mají zklidňující a vysušující účinek, např. 3% borovou vodou, Jarischovým roztokem, slabým roztokem s hypermanganem  (slabě růžové barvy, silnější roztok může kůži popálit) nebo silným odvarem pravého černého čaje, dubové kůry, řepíku.

TIP: Aby nedošlo k podráždění pokožky, je pro aplikaci obkladů nutné dodržovat správný postup. Ohřejeme menší množství připraveného roztoku, ve kterém namáčíme čistý kousek bavlněné látky – např. gázu nebo vyvařený kapesník, poté lehce vymačkáme a přikládáme na postižená místa. Po vychladnutí obkladu cca za 1-2 minuty jej opět vyměníme. Tento postup opakujeme po dobu cca 15 minut, nejméně 3x za den.

Na mokvající místa nikdy neaplikujeme žádné mastné krémy, mastné masti ani oleje.

Po překonání mokvání, nanášíme vhodné tekuté emulze či tělová mléka a hydratující krémy typu olej ve vodě (O/W, O/V). Tyto přípravky můžete použít i na akutní projevy ekzému v podobě červených pupínků, puchýřků či skvrn. Z běžně dostupné dermakosmetiky jsou to např. A-Derma Exomega krém/balzám, Bioderma Atoderm PP balzám, Eucerin AtopiControl Acute krém, Linola krém, aj.

Speciální Eucerin Acute krém AtopiControl určený i pro akutní fáze ekzému zmírňující svěděníSpeciální Eucerin Acute krém AtopiControl určený i pro akutní fáze ekzému zmírňující svědění

Zklidněný ekzém můžete dlouhodobě ošetřovat i pastami – např. zinkovou, endiaronovou, dehtovou či ichtyolovou. Pozitivní zkušenosti jsou například s pastami s obsahem ichtyolu, který působí protizánětlivě, antibakteriálně, dokáže omezit růst kvasinek a tlumí zánět i svědění. Na rozdíl od dehtových past nezvyšuje citlivost kůže na ultrafialové paprsky a lze jej používat i v letním období.

TIP: Pasty nanášíme na nemocnou kůži v tenké vrstvě. Pokud je někdy potřeba vrstvu pasty z kůže setřít, odstraníme ji pomocí kvalitního slunečnicového nebo olivového oleje. Pozorujete-li, že pasta vysušuje kůži až příliš, aplikujte na suchá místa již osvědčený promašťovací krém.

V případě rozsáhlejších nebo neustupujících ložisek může lékař na jejich ošetřování předepsat léčivou mastičku, nejčastěji kortikoidovou nebo imunomodulační. Sice nedokáže odstranit příčinu ekzému, ale aktivně a rychle potlačuje zánět, má protisvědivý účinek a je určena pouze ke krátkodobému použití, než se překoná akutní fáze.

Prevence škrábání pokožky

Častým příznakem ekzému bývá nepříjemné svědění, na které přirozeně reagujeme škrábáním. Rozškrabávání ložisek nehty ale jejich zahojení spíše oddaluje. U dítěte se v případě záchvatu svědění snažíme odvést jeho pozornost a zabavit ho, např. hrou, jídlem nebo jinou aktivitou. Současně je vhodné aplikovat na místo studený obklad nebo promašťovací krém, který uchováváme v lednici.

Abychom svědění ještě více nepodporovali, noste měkké bavlněné oblečení a nejnutnější podrbání, pokud není vyhnutí, provádějte přes něj polštářky prstů. Dětem je vhodné pořídit speciální pyžamo se zašitými rukávy a nohavicemi a na den nedráždivé spodní prádlo.

 Pyžama pro ekzematiky brání škrábáníPyžama pro ekzematiky brání škrábání

Nedráždivý jídelníček

Stravou lze ovlivnit spoustu zdravotních problémů, atopický ekzém nevyjímaje. Hlavní roli zde hraje látka histamin, která se vyskytuje v těle přirozeně. Pro atopika má však zvyšování hladiny histaminu negativní účinek projevující se mimo jiné reakcí na kůži, podporující zánět a svědění.

V první řadě je potřeba se důsledně vyhýbat těm potravinám, na které máte prokázanou potravinovou alergii.  Během alergické reakce se totiž v těle množí právě histamin. Pokud tyto potraviny zatím vysledovány nemáte, doporučujeme vést si podrobné záznamy jídelníčku. Odhalit problematické potraviny, po nichž dochází ke zhoršení ekzému, bývá obvykle dlouhodobější záležitost, která se však mnohonásobně vyplatí. Především pečlivě je potřeba pozorovat a hodnotit zpětně den zhoršení a období 1-3 dny před oživením ekzému.

Bohužel ale existuje spousta potravin, které jsou samy na histamin bohaté anebo zvyšují jeho množství v organismu. I u nealergika! Mezi ně patří například ryby, mořské plody, rajčata, drobné ovoce nebo sekt. Jejich konzumaci by tedy měl atopik omezit.

Spoustu informací na toto téma najdete v našem speciálu Atopický ekzém a strava.

Prevence stresu

Dobrý stav psychiky je velmi důležitým, ale bohužel dosti opomíjeným léčebným opatřením. Přitom při stresu tělo vytváří známý histamin. Proč vás asi všechno svědí, když jste nervózní?

Stres na vás může doléhat ve škole, v práci i doma. Příčinám se podrobně věnuje článek Zhoršení atopického ekzému je často vyvoláno stresem.

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Epaderm Cream

Epaderm Cream 2v1 je určen pro kompletní péči o pokožku s atopickým ekzémem. Používá se pro promazávání i čistění pokožky, stačí mít doma jeden produkt.

Sada polštář + přikrývka Eczematic

Cenově zvýhodněná sada polštáře a přikrývky Eczematic.

Eucerin Acute krém AtopiControl 40 ml

Speciální péče o suchou, svědící a zarudlou pokožku, kterou je možné používat jako doplněk péče i v akutní fázi atopického ekzému. Vhodný pro děti již od kojeneckého věku.

Tričko s přetahovacím rukávem

Vychytávka pro větší děti. Ideální pro chvíle, kdy nejsou ručky zaměstnané a dítě má tendenci se škrábat.

Související články
Jak si užít léto s atopickou pokožkou
Jak si užít léto s atopickou pokožkou

V létě číhá na atopickou kůži mnoho nástrah. Patří sem slunce a s ním spojené...

UV filtry a ochranné faktory v opalovacích přípravcích
UV filtry a ochranné faktory v opalovacích přípravcích

Přípravky sluneční ochrany obsahují látky, které pohlcují, odrážejí nebo rozptylují...

Jak předcházet vysušování pokožky nejen při atopickém ekzému
Jak předcházet vysušování pokožky nejen při atopickém ekzému

Nadměrné vysušování pokožky je nepříjemné nejen pro atopiky. Poctivé používání...

Nízká vlhkost vzduchu v interiéru – co na ni funguje
Nízká vlhkost vzduchu v interiéru – co na ni funguje

Nízká vlhkost vzduchu se často objevuje v bytech, kancelářích, školách i v dalších...

Atopická pokožka v zimě: Jak volit kosmetické přípravky
Atopická pokožka v zimě: Jak volit kosmetické přípravky

Co hrozí atopické pokožce v zimním období? Jaké druhy kosmetiky volit a proč? Plus...