úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Atopický ekzém > Jemná péče o citlivou pokožku s přípravky řady Oilatum

Jemná péče o citlivou pokožku s přípravky řady Oilatum

Vložte svůj článek

3. 3. 2011

Atopický ekzém

Nejprodávanější z e-shopu:
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

Část 1: Jak a čím ošetřovat pokožku při atopickém ekzému

Je pravidlem pečovat o kůži novorozence, kojence i malého dítěte. Svědomití rodiče používají pro své děti takové přípravky, které mají nejen dokonalé kosmetické vlastnosti, ale rovněž chrání dětskou kůži před vysoušením a podrážděním.

Mytí a ochrana pokožky

Ideální přípravek pro péči o kůži malého dítěte má nejen vynikající mycí vlastnosti, ale i vlastnosti ochranné a zvláčňující. Měl by chránit před ztrátami vody, ale zároveň jí umožnit volně dýchat. Všechny tyto podmínky splňují kosmetické přípravky řady Oilatum od mezinárodní farmaceutické společnosti Stiefel, která je součástí skupiny GlaxoSmithKline. Řada Oilatum zahrnuje například krém, mýdlo a olejovou přísadu do koupele. Tyto uvedené přípravky chrání jemnou dětskou pokožku a jsou vhodné pro děti již od narození.

Hlavní účinnou látkou je parafín

Aktivní složkou uvedených přípravků je lehký tekutý parafín. Tato zjemňující a ochranná látka zamezuje nadměrnému odpařování vody a zároveň zajišťuje zvlhčení a promaštění pokožky. Pojďme se nyní konkrétně podívat na to, jak nám mohou jednotlivé přípravky pomoci v péči o pacienta postiženého atopickým ekzémem.

Promazávání suché a atopické pokožky

Aplikace Oilatum krému zajistí intenzivní dlouhodobé promaštění a zvláčnění kůže. Obnovuje přirozenou kožní bariéru, brání nadměrnému odpařování vody z pokožky a pomáhá zklidnit podráždění. Je určen zejména pro ekzematiky, pro běžnou péči o pokožku novorozenců a malých dětí i pro dospělé s extrémně suchou kůží. Krém úmyslně není parfémován. Používá se 2–4krát denně v závislosti na suchosti pokožky a je vhodný pro lokální i celotělové použití. .

Šetrné koupání a sprchování

Velmi obezřetní musíme být při hygieně pokožky. Běžné mycí prostředky odstraňují z pokožky příliš mnoho přirozených a potřebných tuků. Oilatum mýdlo je dermatologické jemně zvlhčující mýdlo, ideální pro časté mytí. Jeho struktura a složení nenarušují přirozenou tukovou ochranu kůže, proto je vhodné i pro suchou a citlivou pokožku. Obsahuje 7,5 procenta lehkého tekutého parafínu. Může být používáno denně při koupání, mytí i sprchování.

Mezi nejoblíbenější přípravky v oblasti léčebné kosmetiky pro ekzematiky patří koupelové oleje. Zvláště pro maminky ekzematiků jsou velmi praktické. Oilatum Emollient je koupelová olejová přísada na bázi minerálního oleje. Obsahuje 63,4 % lehkého tekutého parafínu. Přípravek je určen pro ošetření a léčbu ekzémů a příbuzných problémů se suchou a citlivou pokožkou. Je prokázáno, že zjemňuje a zvláčňuje suchou kůži, snižuje tvorbu šupin a tím pomáhá ulevovat od svědění a podráždění.

Kdykoli je to možné, a zvláště pak jsou-li ložiska vašeho postižení rozsáhlá, měli bychom se snažit používat Oilatum Emollient jako přísadu do koupele tak, aby se dostala do kontaktu s povrchem celého těla. Tímto způsobem se zlepšuje stav ekzému a díky relaxaci v koupeli dochází ke snižování pocitu svědění.

Oilatum Emollient účinkuje dvěma způsoby:

  1. Zklidňuje podráždění, zvláčňuje kůži a obnovuje její přirozené napnutí.
  2. Vytváří na povrchu kůže jemný film, který udržuje v kůži vodu a zabraňuje dalšímu vysychání. Po koupeli proto již není nutné na pokožku nanášet krém nebo mléko.

Struktura a složení tohoto přípravu umožňují jeho každodenní použití. Kůži rovněž očišťuje, takže není nutné používat mýdlo. Následné použití mýdel a saponátů totiž ruší účinek Oilatum Emollient. Přípravek je také vhodný k očistě kůže při běžném mytí či sprchování. K dostání je v baleních 150 a 500 ml.

Oilatum Emollient je volně prodejný léčivý přípravek k dostání v lékárně. Před použitím si přečtěte příbalovou informaci, popřípadě se poraďte se svým dětským nebo kožním lékařem. Oilatum mýdlo a Oilatum krém jsou volně prodejné kosmetické přípravky a jsou rovněž k dostání v lékárnách.

pokračovat na část 2: Další rady pro péči o ekzematického pacient


Část 2: Další rady pro péči o ekzematického pacienta

Atopický ekzém je onemocnění, jehož podkladem je vrozený sklon k zánětlivé reakci kůže. Ani nejúčinnější léky zatím nedokáží odstranit tyto sklony, který přetrvává celý život. Je však možné odhojit příznaky onemocnění a tím dostat průběh ekzému pod kontrolu. K tomu je potřeba dobrá informovanost rodičů a pacientů a pečlivé dodržování preventivních a léčebných opatření. Věkem se obyčejně příznaky onemocnění zmírňují a často i zcela vyhasínají. Do té doby je však nutné o pokožku řádně pečovat.

Taktika v boji s atopickým ekzémem

  1. Základem léčby atopického ekzému je pravidelné promazávání pokožky zvláčňujícími krémy a mastmi. Pro každého pacienta je potřeba nalézt takový prostředek, který nejlépe vyhovuje jeho kůži. Velký výběr kvalitních přípravků nabízejí lékárny. Některé tyto přípravky může předepsat i lékař. Pak se na jeho úhradě podílí zdravotní pojišťovna.
  2. Pro zvládnutí akutního, nového vzplanutí příznaků ekzému používáme tradičně léčivé masti, jako jsou osvědčené kortikosteroidy nebo novější imunomodulátory. Tato léčiva se nasazují pouze krátkodobě, než se překonají kritické obtíže. Tím se minimalizují jejich vedlejší účinky. Imunomodulátory jsou určeny až pro děti od dvou let a dospělé.
  3. Dítě s ekzémem oblékáme lehce a jen do měkkých, raději světlých, bavlněných materiálů. Oděv nesmí být příliš těsný ani příliš tuhý (pozor na švy džínového oblečení a těsné okraje jednorázových plen). Vyhýbáme se vlně a všem materiálům, které jsou hrubé a mají vlas. Pokožka nesmí být zpocená. Nový oděv dítěti před nošením vždy pečlivě vypereme a dokonale vymácháme. Nezapomínáme odstranit všechny etikety z vnitřní strany oděvu, které při nošení a pohybu citlivou pokožku dítěte mechanicky dráždí. I dospělý atopik musí přizpůsobit oblékání svému onemocnění.
  4. K očištění a promašťování kůže doporučujeme 3× týdně vanovou olejovou koupel a ostatní dny jen rychlé osprchování s pomocí koupelových nebo sprchových olejů nebo s mycími prostředky pro ekzém, které lze zakoupit v lékárně jako volně prodejné léky. Pro koupání a sprchování je také možné používat sprchové filtry.
  5. Jídlo nekořeníme a vynecháváme i příliš kyselé a pikantní potraviny (hořčici, kečup, nakládanou zeleninu), protože zvyšují svědivost kůže. U závažných pacientů nebo v období zhoršení vynecháváme potraviny, které vyvolávají alergické reakce nebo svědění kůže nejčastěji (kakao, čokoláda, ořechy, mandle, mák, citrusy, kiwi, rajčata, papriky). Pozorováním můžeme zjistit, po podání kterých potravin se stav ekzému zhoršuje, a vyřadit je z jídelníčku.
  6. Snažíme se omezit prašnost domácího prostředí. Dáváme přednost podlahám bez koberců. Těžké závěsy, záclony a čalouněný nábytek do ložnice atopika nepatří. Matrace lůžka a přikrývky kryjeme nepropustnými snímatelnými povlaky, které dvakrát do měsíce pereme nejméně na 60 °C.
  7. Dítě s ekzémem nemůže provozovat všechny typy sportovních aktivit. Nežádoucí je při sportu nadměrné zapocení, zvláště v prašném prostředí. Nevhodné je i plavání (zejména kvůli silně chlorované vodě) a jízda na koni.
  8. Již od dětství usměrňujeme zájmovou činnost a koníčky dítěte tak, aby si vybralo později vhodnou profesi. Kůže nesmí být vystavena chemickým a dráždivým látkám, častému mytí, výkyvům teploty a zapocení. Zcela nevhodné jsou takové profese, jako např. automechanik, kuchař, kadeřnice, kosmetička, úklidové služby a práce ve zdravotnictví.

Zpět na část 1: Jak a čím ošetřovat pokožku při atopickém ekzému

 

komerční prezentace

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Tričko s přetahovacím rukávem

Vychytávka pro větší děti. Ideální pro chvíle, kdy nejsou ručky zaměstnané a dítě má tendenci se škrábat.

Epaderm mast

Epaderm mast 3v1 promašťující přípravek pro kompletní péči o suchou a atopickou pokožku. Použití: promazávání pokožky, mytí pokožky, přísada do koupele.

Sada polštář + přikrývka Eczematic

Cenově zvýhodněná sada polštáře a přikrývky Eczematic.

Pyžamová sada MOTÝLEK + ŽABKA

Cenově zvýhodněná kombinace rukavicového trička a pyžamových kalhot. Pro optimální ochranu celého těla. Top produkt.

Související články
Spálená kůže od sluníčka? Jak zmírnit následky přílišného opalování
Spálená kůže od sluníčka? Jak zmírnit následky přílišného opalování

I když všichni dobře víme, jak je při pohybu na sluníčku nutná ochrana pokožky před...

Jak se chránit před sluncem pomocí oblečení
Jak se chránit před sluncem pomocí oblečení

Pokožce některých malých dětí, zvláště pak atopiků nemusí vyhovovat opalovací...

Mytí a ošetřování vlasů při ekzému: Šetrný šampon je pro atopiky základem
Mytí a ošetřování vlasů při ekzému: Šetrný šampon je pro atopiky základem

Pokud vás nebo vaše dítě trápí atopický ekzém nebo extra suchá pokožka, mělo by se...

Jak si užít léto s atopickou pokožkou
Jak si užít léto s atopickou pokožkou

V létě číhá na atopickou kůži mnoho nástrah. Patří sem slunce a s ním spojené...

UV filtry a ochranné faktory v opalovacích přípravcích
UV filtry a ochranné faktory v opalovacích přípravcích

Přípravky sluneční ochrany obsahují látky, které pohlcují, odrážejí nebo rozptylují...