úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Atopický ekzém > Kvasinková infekce u dětí, její příznaky a léčba

Kvasinková infekce u dětí, její příznaky a léčba

Vložte svůj článek

Věra Zíková, 1. 12. 2015

Atopický ekzém

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

(foto: ProAlergiky.cz)

Kvasinková infekce u dětí jsou poslední dobou často skloňovaná slova. Co ji způsobuje a jakými příznaky se projevuje? Jak souvisí s atopickými projevy zejména u malých dětí? Lze její příznaky zmírnit nebo ji zcela vymýtit?

Kvasinky se vyskytují v ústech, trávicím traktu i na poševní sliznici. Pokud je jejich množství přiměřené, jsou s ostatní mikroflórou v rovnováze a nezpůsobují žádné obtíže. K problémům však vede přemnožení kvasinek, k němuž dochází primárně v trávicím traktu, kůže je jen odrazem střevní sliznice. Mezi nejčastější projevy přemnožené kvasinky u dětí patří  typická oválná nebo kruhová ložiska kvasinky mincovitého tvaru, nebo zarudnutí v oblasti záhybových míst (podkolenní jamky, ohbí loktů, krček miminek, oblast za ouškem….), či seboroická dermatitida; atopický ekzém má úzkou souvislost s narušením střevní flóry. Dalšími projevy kvasinky jsou soor (moučnivka - mléčně bílé povláčky na tvářové sliznici, jazyku a patře malých dětí), či průjmy nebo naopak zácpa, koliky, ublinkávání. Také zvýšená napadnutelnost infekcemi úzce souvisí s nerovnováhou střevní flóry.

Jak se kvasinka projevuje (pro zvětšení klikněte na obrázek)Jak se kvasinka projevuje (pro zvětšení klikněte na obrázek)

Příčiny přemnožení kvasinky

Novorozenec se za normálních okolností s kvasinkami setkává poprvé během porodu, kdy se při průchodu pochvou usídlují na sliznici dutiny ústní, při polykání se dostávají dále do zažívacího ústrojí a v malém množství je brzy obsahuje i stolice. K jejich přemnožení na kůži (a to se týká jakéhokoli věku, zejména však raného dětství) napomáhá zvýšená vlhkost kůže, teplo, pocení, nevhodná strava (ať už dítěte nebo kojící matky) s nadbytkem sacharidů (živiny pro kvasinku), ale také případné infekce nebo léčba některými typy léčiv (zejm. antibiotika), která narušují přirozenou mikroflóru. Podstatnou roli hraje způsob porodu – porod sekcí (císařský řez) je negativním faktorem (dítě porozené sekcí se osidluje bakteriemi později kvůli sterilnímu prostředí na operačním sále) a také výživa v prvních týdnech života dítěte – podání umělého mléka je z hlediska střevní mikroflóry méně příznivý faktor, nežli kojení. Avšak i v případě kojení  má zásadní vliv strava a stav střevní mikroflóry maminky, kde přemnožená kvasinka (patří sem i např. vaginální kvasinkové infekce) znamená zmíněné projevy dítěte.

Hledejme souvislosti

Dodejme, že střevní mikroflóra je základním kamenem imunity (asi ze 70–80 %). Přemnožená kvasinka a v jejím důsledku nezdravá střevní mikroflóra ovlivňuje celkové zdraví člověka, imunitu pak velmi významně – přemnožená kvasinka tedy může působit u predisponovaných jedinců rozvoj atopických obtíží. Jakmile proto upravíme střevní mikroflóru, stabilizují se také atopické obtíže, které touto úpravou střevní mikroflóry (především redukcí přemnožené kvasinky) můžeme velmi dobře zvládnout.

Jak zredukovat kvasinku aneb léčba kvasinkové infekce metodou Ing. Věry Zíkové

Autorka radí na našem portálu maminkám dětí s atopickým ekzémem. Máte dotaz? Zeptejte se v diskuzním fóru.

Tento komplexní postup je založen na úpravě stravy a důsledné kosmetické péči o pokožku. Funkčnost a úspěšnost tohoto postupu byla úspěšně ověřena na stovkách dospělých a především dětí ve věku 0-3 roky -  jejich počet již překročil počet 500.

Tato metoda nepoužívá konvenční antimykotické masti, ani masti kortikosteroidní.

1. Úprava jídelníčku

Kvasinka se živí sacharidy. Zásadou je tedy kompenzovat sacharidy zelenou zeleninou, jak si dále naznačíme.

Mezi sacharidy patří:

...obiloviny (kvasinku přemnoží zejména bílá mouka neboli klasická pšenice Triticum aestivum, zatímco jáhly, pohanka, špalda, oves, atd. jsou s ohledem na kvasinku relativně bezpečné obilniny)

...ovoce

...sladká zelenina (zejména mrkev – velmi silně pomnožuje kvasinku, je chyba s ní začínat příkrmy)

...škroby

...jídla obsahující plísně (zrající sýry, atd.) nebo kvasnice nebo vyrábějící se kvašením (ocet, alkoholické nápoje, pekařské výrobky)

... jednoduché cukry (nebezpečné jsou zejména sladké nápoje), včetně laktózy mléčných výrobků

...mléčné výrobky – u dětí 0-3 roky jsou mléčné výrobky nejsilnějším alergenem a tedy spouštěčem atopických projevů, takže je vysazujeme z jídelníčku. Klasické umělé mléko u nekojených dětí nahrazujeme umělým mlékem Nutrilon allergy care (případně Nestlé Althéra).

V případě, že je dítě kojeno, je nezbytné, aby protikvasinkovou stravu dodržovala kojící matka. V případě, že dítě kojeno není a je na umělém mléce, volíme mléko Nutrilon allergy care (případně Nestlé Althéra) a dodržujeme protikvasinkové příkrmy (v podstatě strava postavena na této tabulce).

Podrobněji o souvislosti atopického ekzému dětí ve věku 0-3 roky a stravy se můžete dočíst v článku o atopickém ekzému a potravinové alergii.

Cílem není vysadit veškeré sacharidy, nutričně by to bylo dokonce nevhodné – cílem je udržet střeva zdravá, se zdravou střevní mikroflórou, kdy kompenzujeme příjem výše uvedených potravin (tj. sacharidů a mléčných výrobků) zelenou zeleninou. Nejvíce „protikvasinková“ je pak zelená syrová zelenina.

Ona kompenzace a balancování potravy znamená například to, že pokud jedno jídlo je postaveno na sacharidech, další chod by již měl zahrnovat „něco zeleného“.

2. Prebiotika a probiotika

Významnou pomocí (ale pouze pomocí, strava má daleko vyšší důležitost) jsou také pro a prebiotika. Pakliže si udržíme zdravou střevní mikroflóru, udržíme si i naši imunitu v pořádku a vyhneme se zhoršení atopických obtíží.

Velice účinným preparátem pro redukci kvasinky v trávicím traktu a nastolení přirozené střevní flóry je Hylak forte. Hylak je eubiotikum (neboli směs probiotik a prebiotik), které obsahuje látky (produkty metabolismu) přirozené střevní mikroflóry. Produkty metabolismu přirozené střevní mikroflóry zhoršují růstové podmínky pro patogenní zárodky – zejména kvasinkové houby, tlumí tvorbu toxických látek a brání jejich průniku do organismu. Užívání přípravku Hylak forte tak vede přirozenou cestou k podpoře růstu tělu prospěšných bakterií, a tímto způsobem příznivě ovlivňují střevní mikroflóru.

Zpočátku léčby užíváme maximální doporučenou dávku (viz příbalový leták) - a to do doby, než se viditelně potlačí příznaky kvasinkové infekce. Poté lze dávkování Hylaku snížit. Užíváme s jídlem nebo pitím (i s ohledem na chuť Hylaku). V případě, že je dítě plně kojeno, Hylak užívá pouze kojící matka.

3. Péče o pokožku

Základním mottem v péči o pokožku postiženou kvasinkou zní: kvasinku množí vlhko a teplo. Proto se kvasinka nejčastěji dělá v záhybech, kde jsou obecně tyto podmínky, a proto také – koupání je vhodné omezit, do koupele jsou nepřípustné mastné prostředky typu Linola, Oilatum, atd., a stejně tak promazávání mastnými krémy nebo dokonce oleji je nepřípustné a silně zhoršuje projevy.

Koupání

Dítě koupeme v čisté vodě, kam přidáváme odvar z řepíku lékařského nebo měsíčku lékařského. Frekvenci koupání je vhodné mít maximálně 2x týdně, nezbytnost je proto důkladné osušení po koupání. Po koupeli slabě namažeme celé tělo hydratačním krémem nebo mlékem (např. Aderma Exomega, Bioderma Atoderm, Eucerin AtopiControl, Eucerin Complete Repair 10% Urea, …) a navrch na ložiska namažeme mast s obsahem zinku.

Přípravek Avène Xera Calm A.D Relipidační balzám obnovuje epidermální bariéru a zmírňuje pocity svědění.Přípravek Avène Xera Calm A.D Relipidační balzám obnovuje epidermální bariéru a zmírňuje pocity svědění.

Kosmetika

Nevhodné jsou oleje a mastné krémy a masti, takže cokoli mastného není přínosné pro kůži postiženou tímto typem projevu. Základním promazávadlem budiž tedy masti s obsahem zinku, jako je zinková mast, Sudocrem nebo Rybilka. Mažou se pouze ložiska, a to ráno a večer mastí s obsahem zinku (lze kombinovat více mastí s obsahem Zn).

Hojení kvasinkových ložisek vypadá tak, jak je naznačeno na následujícím obrázku: ložisko bledne, zasychá – může se i olupovat. V této fázi někdy mají maminky tendenci promašťovat kůži – většinou však bývá na promaštění příliš brzy, a to se projevuje opětovným zarudáváním ložisek a především zvýšenou svědivostí kůže. Pakliže se tomu tak děje, pokračujme pouze se zinkem.

Hojení kvasinky (pro zvětšení klikněte na obrázek)Hojení kvasinky (pro zvětšení klikněte na obrázek)

Svědění – urputný doprovodný projev

Zmínili jsme svědění jako jeden z projevů kvasinky. Pomáhají antihistaminika, a to jak přírodní (těmi je například Rooibos čaj – v případě, že je dítě kojeno, jej pije matka dítěte), tak léky typu Fenistil či Zyrtec.

4. Doprovodná opatření

Vzhledem k tomu, že kvasinka a atopické kožní projevy mají úzkou souvislost, přečtěte si i další rady ohledně režimových opatření (praní, koupání, oblečení a „protidrbací“ návlečky na ruce, atd.)

Komentáře ke článku
Lucie K.

11. 3. 2020
15:39

Dobrý den. Máme také problém s dvouměsíční dcerkou. Ma také vyrazku a hlavne v podpazi v podkolenni na zapesti,ma suchou zacervenalou kuzi. Kozni nam rekla ze ma seboroickou dermatitidu a mame koupat v Linole a promastovat. Jinak dr nam rekla ze to vypada na kvasinkovy ekzem. Ted tedy nevime jak postupovat. Po telicku ma drobnou jakoby drsnou vyrazku i ve vlaskach ma cervene tecky. Bohuzel nelze vlozit fotografii.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michal, ProAlergiky.cz

13. 11. 2019
9:44

Michal, ProAlergiky.cz

Pro: Veronika PDobrý den, doporučení nekoupat dítě v olejových přísadách a nepoužívat mastnou kosmetiku se týká pouze situace, kdy je ekzém zkomplikován kvasinkovou infekcí.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Veronika P

7. 11. 2019
16:10

Dobrý den. V tomto článku uvádíte, že by se dítě nemělo koupat v Linole. V článku o AE Linolu doporučujete. Naše dcera dostala od dětské doktorky Linolu předepsanou s tím, že má rozbíhající se AE. Ekzém má pod paží, na krku, občas za ouškama a ve vláskách. Nyní (po očkování) i na tvářích. Nejsem si jistá, zda se nejedná spíše o seboroickou dermatitidu. Nevím tedy, jestli Linolu používat, či nikoliv.
Děkuji moc za radu.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Eucerin - Ochranný krémový gel na opalování proti sluneční alergii SPF 50

Výrazně omezuje riziko vzniku sluneční alergie a solárního ekzému. Velmi lehká textura.

Tričko s přetahovacím rukávem

Vychytávka pro větší děti. Ideální pro chvíle, kdy nejsou ručky zaměstnané a dítě má tendenci se škrábat.

Rukavicové tričko MOTÝLEK

Uzavřené rukávy jako ochrana proti rozškrabávání kůže ve spánku dítětem. Skvělé zkušenosti maminek.

Eucerin Acute krém AtopiControl 40 ml

Speciální péče o suchou, svědící a zarudlou pokožku, kterou je možné používat jako doplněk péče i v akutní fázi atopického ekzému. Vhodný pro děti již od kojeneckého věku.

Související články
Jak si užít léto s atopickou pokožkou
Jak si užít léto s atopickou pokožkou

V létě číhá na atopickou kůži mnoho nástrah. Patří sem slunce a s ním spojené...

UV filtry a ochranné faktory v opalovacích přípravcích
UV filtry a ochranné faktory v opalovacích přípravcích

Přípravky sluneční ochrany obsahují látky, které pohlcují, odrážejí nebo rozptylují...

Jak předcházet vysušování pokožky nejen při atopickém ekzému
Jak předcházet vysušování pokožky nejen při atopickém ekzému

Nadměrné vysušování pokožky je nepříjemné nejen pro atopiky. Poctivé používání...

Nízká vlhkost vzduchu v interiéru – co na ni funguje
Nízká vlhkost vzduchu v interiéru – co na ni funguje

Nízká vlhkost vzduchu se často objevuje v bytech, kancelářích, školách i v dalších...

Atopická pokožka v zimě: Jak volit kosmetické přípravky
Atopická pokožka v zimě: Jak volit kosmetické přípravky

Co hrozí atopické pokožce v zimním období? Jaké druhy kosmetiky volit a proč? Plus...