úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Astma > Lázně pro atopiky a alergiky? Zatím stále bezplatně

Lázně pro atopiky a alergiky? Zatím stále bezplatně

Vložte svůj článek

1. 3. 2012

Astma, Atopický ekzém

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Zabraňuje škrábání. 100% bavlna. Speciální střih...

výhodná sada
579 Kč
Nejčtenější články:

Na dětské pacienty jsou v Luhačovicích dobře připraveni

Pokud vaše dítě nebo vy sami trpíte astmatem nebo atopickým ekzémem, popřemýšlejte o léčbě v lázních. I když se objevily zprávy o omezení úhrad ze strany zdravotních pojišťoven, zatím se nic nemění. Pokud vám lékař lázeňskou léčbu předepíše, můžete vyrazit během několika týdnů. České lázně mají s těmito nemocemi skvělé výsledky.

Budou lázně i nadále zdarma?

Kdo lázně opravdu potřebuje, měl by je mít i nadále plně hrazené ze zdravotního pojištění. Je pravda, že Ministerstvo zdravotnictví chystá změny ve vyhlášce týkající se lázeňské léčby. V polovině roku 2012 tak možná budou z tzv. indikačního seznamu vyřazeny některé diagnózy a u jiných se léčba zkrátí nebo nebude moci být tak častá. V žádném případě se ale nechystá to, že by pojišťovny přestaly hradit lázeňskou léčbu jako takovou.

Aby nám na lázně přispěla zdravotní pojišťovna, musí je předepsat lékař. Ve zmíněném indikačním seznamu je jasně vyjmenováno, co se z pojištění hradí a u kterých onemocnění. Záleží i na tom, který lékař lázně předepíše.

Předškolní děti může v lázních bezplatně doprovázet jeden z rodičů.

1. Komplexní lázeňská péče – pojišťovna hradí kompletní náklady na pobyt, tj. léčbu, ubytování i stravu. Je-li pacientem dítě od 3 do 6 let, hradí pojišťovna také pobyt jednoho z rodičů. U astmatu je potřeba doporučení alergologa, u ekzému kožního lékaře. V případě dětí by měl stačit požadavek dětského lékaře.

2. Příspěvková lázeňská péče – pojišťovna hradí pouze samotnou léčbu, zatímco ubytování a stravu si platí pacient.

Podle Svazu léčebných lázní se občas stává, že lázeňskou léčbu odmítají lékaři předepisovat v obavě, že budou ze strany zdravotních pojišťoven sankcionováni za překročení regulačních limitů. Jedná se však o omyl. Dle platné úhradové vyhlášky se na lázeňskou péči žádné takové limity nevztahují, tudíž lékařům žádné sankce nehrozí.

^ zpět

Kde se léčí astma, alergie a ekzémy

V Česku funguje řada lázní, ve kterých se léčí atopická a alergická onemocnění. Některé jsou státní, jiné soukromé. To však pro nás jako pacienty není důležité. I v soukromých lázeňských společnostech je možné získat lázeňskou léčbu plně hrazenou zdravotní pojišťovnou.

1. U dětí a mladistvých

Průduškové astma (nejen alergického původu) léčí na těchto místech:

 • Luhačovice
 • Kynžvart
 • Jeseník
 • Mariánské Lázně
 • Velké Losiny

Do těchto lázní může alergolog poslat i děti s alergickou rýmou.

Neodmyslitelnou součástí lázeňských pobytů jsou pitné kúry. Léčivé kyselky mohou zachutnat i dětem.

Na léčebné pobyty dětí s atopickým ekzémem se specializují v těchto lázních:

 • Kynžvart
 • Darkov
 • Jeseník
 • Lipová-Lázně
 • Teplice nad Bečvou

V případě kombinace dýchacích alergických problémů a atopického ekzému (tzv. dermorespirační syndrom) doporučujeme tato lázeňská zařízení:

 • Luhačovice
 • Kynžvart
 • Janské Lázně
 • Jeseník
 • Mariánské Lázně
 • Velké Losiny

2. U dospělých

S průduškovým astmatem můžeme být alergologem vysláni do těchto lázní:

 • Luhačovice
 • Mariánské Lázně
 • Jeseník
 • Karlova Studánka

Stejná lázeňská města jsou k dispozici i pro léčbu alergické rýmy, která je však hrazena pojišťovnou jen částečně (příspěvková péče).

Do věku 25 let se můžeme léčit i s atopickým ekzémem, a to v těchto lázních:

 • Jeseník
 • Lipová-Lázně
 • Kostelec

^ zpět

V čem je léčba v lázních přínosná

Léčba chronických dýchacích, kožních a řady dalších nemocí v lázních má u nás dlouhou tradici a rozhodně nepatří do starého železa. Do českých léčebných lázní nejezdí pacient na dovolenou spojenou s popíjením minerálek nebo za povyražením, ale za léčbou, která přináší skutečné výsledky. V lázních pacienta vnímají celostně. Nejde jen o vyléčení jedné konkrétní diagnózy, ale celkové dlouhodobé zlepšení zdravotního stavu člověka.

Mladé slečny při inhalacích, které výrazně pomáhají při léčbě astmatu.

„Dnešní uspěchaná doba, obavy ze ztráty zaměstnání nebo nižšího příjmu v době nemoci nutí nemocné řešit jakýkoliv zdravotní problém medikamenty a tím podle jejich názoru rychlejší cestou,“ říká vedoucí lékař Lázní Luhačovice MUDr. Jiří Hnátek. „Opak je však pravdou. V dlouhodobém horizontu medikamenty zatěžují organismus a jejich časté nebo nadměrné užívání může mnohdy nevratně způsobit dlouhodobé zdravotní potíže. Lázeňství však preferuje léčbu pokud možno s minimem medikamentů přírodními procesy.“

Mezi takové přírodní léčebné postupy se řadí fyzioterapie a rehabilitace (dýchací a tělesná cvičení), různé druhy léčebných koupelí, pitná kúra s využitím léčivých vod, inhalace nebo léčba světlem. Většina běžných ambulantních lékařů nemá tyto léčebné prostředky k dispozici, lázně a ozdravovny jsou tak většinou jedinou možností.

Pozitivní vliv na léčebné výsledky má i samotné klima v lázních. Lázně jsou obvykle umístěny v čisté a klidné přírodní lokalitě. Přínos takového prostředí není jen v kvalitním vzduchu, ale také menším množství stresových podnětů.

Každý pacient má svůj individuální léčebný program předepsaný lázeňským lékařem. U astmatiků je velký důraz kladen na očistu dýchacích cest, na zkvalitnění dýchání a na nácvik správného podávání některých nezbytných léčiv, u ekzematiků na zahojení pokožky.

„Při opakovaných lázeňských pobytech nemocní udávají stabilizaci stavu nejméně na 3 až 6 měsíců, mají možnost snižovat dávky léků a snižuje se počet pracovních neschopností a hospitalizací,“ dodává MUDr. Hnátek.

Jak se dostat na ozdravný pobyt do Luhačovic

^ zpět

Jak jsou lázně připraveny na děti

Lázně dávno neslouží pouze starším lidem po operaci žlučníku nebo s bolavými klouby. Velký prostor je věnován dětským pacientům a některé léčebny přijímají pouze děti. Většinou „dospěláckých“ nemocí mohou trpět i děti a jiné – například právě atopický ekzém – jsou spíše dětské. Poctivá a pravidelná lázeňská léčba astmatu v dětském věku snižuje pravděpodobnost, že se tato nemoc stane chronickou v pozdějším věku.

Primářka luhačovické dětské léčebny Jana Rydlová.

MUDr. Jana Rydlová, vedoucí lékařka dětské léčebny Luhačovice, zdůvodňuje úspěchy jejich pracoviště takto: „U dětí s chronickými chorobami dochází k omezení akutních vzplanutí nemoci a k prevenci chronických změn na dýchacích cestách. Mezi pilíře naší léčby patří díky velmi čistému ovzduší klimatoterapie, dále rehabilitace a také léčba minerálními vodami. Ty se využívají k pitné kúře, inhalacím a přírodním minerálním koupelím. Základem je zdejší léčivá voda Vincentka. Při atopickém ekzému tu nyní s velkým úspěchem používáme ovesnou koupel.“

Délka lázeňských pobytů dětí se pohybuje od čtyř do šesti týdnů. Děti od tří do šesti let se léčí v doprovodu rodičů. Rodič je po celou dobu ozdravného pobytu ubytován společně s dítětem. Zdravotní pojišťovna mu hradí ubytování i stravu. Rodič pouze za dítě platí regulační poplatek za pobyt ve zdravotnickém zařízení ve výši 100 Kč na den a za sebe lázeňský poplatek, nejčastěji ve výši 15 Kč na den, který putuje do kasy dané lázeňské obce.

Děti ve věku od šesti do 19 let rodiče většinou nedoprovázejí. Samozřejmě není zakázáno své ratolesti navštěvovat, případně si zaplatit i pobyt po celou dobu léčby dítěte. Na ozdravné pobyty se jezdí prakticky celoročně, není však potřeba mít strach, že by děti při několikatýdenním pobytu zameškaly školní docházku. Ve většině lázní zaměřených na děti je k dispozici plně vybavená základní škola, kterou pacienti navštěvují. Tedy alespoň pár hodin denně zaměřených na výuku hlavních předmětů.

V lázních se samozřejmě myslí i na zábavu dětí. Zkušené vychovatelky pro ně organizují besídky, diskotéky, karnevaly, výlety, soutěže a další kulturní akce. Velký důraz je kladen na kvalitu stravy. V dětských léčebnách se vaří z výživných, vyvážených a chemicky čistých surovin – opět tak, aby jídlo odpovídalo individuálním potřebám malých alergiků a atopiků.

„U nás mají všichni možnost seznámit se se zásadami zdravé výživy,“ říká MUDr. Rydlová. „V našich léčebnách běžně vaříme i několik druhů diet. Mnoho astmatiků a atopiků má totiž alergii na bílkovinu kravského mléka, na lepek a tak podobně.“

Léčba dětí v Lázních Luhačovice – podrobnosti

^ zpět

Sponzorem tohoto tématu jsou Lázně Luhačovice, a.s. – specialisté na léčbu dýchacích cest dospělých a dětí od 3 let.

Informace o léčebných, relaxačních a wellness pobytech v Lázních Luhačovice, a.s., najdete na www.LazneLuhacovice.cz.


 

Komentáře ke článku
Jana Ulrichová

9. 3. 2019
12:14

Dobrý den, jaké lázně jsou vhodné pro dítě 13 let s tropickým ekzémem a alergiemi na Moravě? A lze si vybrat lázně i na Slovensku v době prázdnin? DĚKUJI

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Aneta

26. 2. 2019
19:57

Dobrý den mohlo by 16 dítě jet do lázní s počátečním astmatem a sezóní alergickou rýmou?? A co škola... Je tam i střední škola nebo jen základní?
Děkuji za odpověď

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

16. 1. 2018
22:54

Pro: Alena JedličkováDobrý den,
ano, již od 18 měsíců věku dítěte jsou možné pobyty v lázeňských zařízeních hrazených pojišťovnou. Obraťte se na ošetřujícího lékaře Vašeho dítěte, který vypisuje návrh na lázeňskou péči, kterou následně schvaluje revizní lékař pojišťovny. Pokud splňuje Vaše dítě indikaci, je pravděpodobné, že lázeňský pobyt obdržíte.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Alena Jedličková

8. 10. 2017
19:02

Někde jsem četla, že pro atopické a astmatické děti hradí pojišťovna pobyt už od 18 měsíců. Je to pravda ??? Jsme u VOZP máme syna a trpí atopickým ekzémem od 2 měsíců, za dva měsíce mu budou 2 roky. Děkuji

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

27. 7. 2017
8:50

Pro: Krčmářová KvětaDobrý den,
Janské Lázně jsou pro astma také vhodné, jak pro léčbu dětí, tak dospělých, kromě léčebných procedur k tomu přispívá i tamní příznivé podhorské klima. V rámci článku jsou Janské Lázně zařazeny v sekci „kombinace dýchacích alergických problémů a atopického ekzému", ale samozřejmě je možné je využít i s astmatem samotným.
Táňa, ProAlergiky.cz

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Krčmářová Květa

26. 7. 2017
1:57

Dobrý den. Co Janské Lazne pro astma?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michal, ProAlergiky.cz

7. 11. 2013
10:40

Pro: LenkaTuhle léčebnu máme uvedenu v našem Adresáři. V tomto článku není zmíněna proto, že v době vzniku článku nebyla uvedena v indikačním seznamu ministerstva.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Lenka

4. 11. 2013
21:59

Dobrý den přidám Vám zde lázně, které jsem tu nikde neviděla jmenované a myslím si, že si zaslouží určitě tu být uvedené. Astma a jiné dechové problémy a alergie léčí dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy. Pro informace přidám internetový odkaz http://www.detskelecebny.cz/ostrov/. A dokonce si myslím, že jsou jedni z jediných kteří ke své léčbě využívají jeskyní vzduch tedy skoro 100% vlhkost a absolutní čistota. Byla jsem tam a můžu jedině doporučit. A velká výhoda je, že léčebna má svoji školu takže dítě ani nic nezamešká. Prostě super a na svém dítěti vidím opravdu účinek, což z jiných lázní ne.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Jana

15. 3. 2013
23:25

Do Mariánských Lázní dítě jet nemůže, tamní dětská léčebna je zrušená.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michal, ProAlergiky.cz

6. 2. 2013
17:10

Pro: Jitka KnapikováDobrý den, máte pravdu, podle nové vyhlášky již Mariánské Lázně nejsou vhodné pro léčbu dětí. Zřejmě nesplnily nějaké podmínky. Nicméně vyhlášené dětské Lázně Kynžvart jsou jen kousek odtamtud.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Jitka Knapiková

29. 12. 2012
13:57

Dobrý den, může 10leté dítě jet nyní s astmatem do Mariánských Lázní a je i tam základní škola pro děti? Ptám se proto, že ve vyhlášce nyní Mariánské Lázně nejsou. Děkuji za odpověĎ.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Sáčkový vysavač Kärcher VC 2

Kompaktní rozměry. Plynulá regulace výkonu. HEPA filtr třídy 12. Parkovací poloha. Prostor pro uložení příslušenství.

Inhalátor Norditalia MO-03

Výkonný a rychlý ultrazvukový inhalátor. Pro použití v domácnosti i na cestách. LCD displej. Možnost uchycení k posteli.

Zvlhčovač vzduchu Airbi Cubic

Ultrazvukový zvlhčovač s jednoduchým tlačítkovým ovládáním. Vestavěný ionizátor. Možnost aromaterapie. Manuální regulace.

Čistička vzduchu Winix ZERO

TOP PRODUKT. Vysoký vzduchový výkon společně s vysokou účinností filtrace za bezkonkurenční cenu. Prodloužená záruka na tři roky.

Související články
Kyslíková terapie uleví při pocitu dušnosti. Dopřejte si ji z pohodlí domova
Kyslíková terapie uleví při pocitu dušnosti. Dopřejte si ji z pohodlí domova

Ať už se zadýcháte kvůli rychlé chůzi do schodů či kopce, nebo u vás pocit dušnosti...

Vydýchejte podzim: Jak vám může pomoci inhalování a jak ho zpříjemnit dětem?
Vydýchejte podzim: Jak vám může pomoci inhalování a jak ho zpříjemnit dětem?

Období chřipek a nachlazení je tu. Užitečnou oporou v něm vám může být inhalování....

Normální vlhkost vzduchu v interiéru a co způsobuje její výkyvy
Normální vlhkost vzduchu v interiéru a co způsobuje její výkyvy

Normální a zároveň ideální vlhkost vzduchu v místnosti se pohybuje kolem 50 procent....

Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce
Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce

Nejčastější příčinou příliš suchého vzduchu je nevhodný způsob vytápění. K největším...