úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na potraviny > Nadváha jako jeden z důsledků potravinové intolerance

Nadváha jako jeden z důsledků potravinové intolerance

Vložte svůj článek

Michal Závacký, 19. 11. 2013

Alergie na potraviny

Nejprodávanější z e-shopu:
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

Nadváha nemusí být způsobena pouze tím, že hodně jíte a málo se hýbete. Přibývání na váze může souviset i s imunitním systémem, kterému nemusejí vyhovovat některé potraviny. Jak k tomu dochází a jaké existuje řešení?

Od plynatosti k otylosti

Spousta různých nemocí souvisí se stravou, ale tuto souvislost si člověk obvykle vůbec neuvědomuje. Různé zdravotní potíže se totiž mohou objevit i dlouho poté, co nějakou potravinu začnete častěji konzumovat. To je právě typické pro některé druhy potravinových intolerancí.

Nejčastěji se objeví potíže zažívací – pálení žáhy, nadýmání nebo dlouhotrvající průjmy. Při dlouhodobějším pojídání nevhodných potravin se mohou objevit i příznaky zasahující celé tělo, jako jsou různé nevysvětlitelné otoky nebo nárůsty váhy. Jak je to možné?

Špatně fungující střeva

Na začátku cesty k obezitě není nic překvapivého. Máte málo času na zdravé jídlo, a tak se krmíte různými ohřívanými polotovary, ve vašem jídelníčku je nadbytek jednoduchých cukrů a tuků a naopak nedostatek vlákniny. Když k tomu přičtete nadužívání alkoholu, antibiotik, antacid a dalších léků, které likvidují střevní mikroflóru a dráždí střevní stěny, je na průšvih zaděláno.

Intoleranci potravin si můžete přivodit nezdravou stravouIntoleranci potravin si můžete přivodit nezdravou stravou

Ve střevech vzniká slabý, ale dlouhotrvající zánět a střevní stěna začne do krevního oběhu propouštět více nestrávených zbytků potravy. Na tyto zbytky reaguje imunitní systém, zejména protilátky typu IgG a vytváří se další vlna zánětu, který se šíří po těle.

Vlivem tohoto zánětu může dojít mimo jiné k narušení funkce inzulínu a ke zvýšenému ukládání tuku v těle. Sádlo přibývá zejména v oblasti břicha, čili jde o rizikovou nadváhu typu jablko.

Pokud tedy přibíráte na váze a jste přesvědčeni, že váš příjem a výdej energie jsou v rovnováze, může být intolerance určitých potravin jedním z možných vysvětlení. Zvlášť máte-li dlouhodobé zažívací potíže.

Zvláštní druh potravinové intolerance

Při zvýšeném průniku částeček potravy do krve si tělo může na tyto druhy potravin vytvořit protilátky, konkrétně imunoglobuliny typu G, tedy IgG. Každá potravina, kterou tělo vyhodnotí jako „závadnou“, má pak svou IgG protilátku.

Imunitní systém reaguje na zcela běžné potraviny, které konzumujete prakticky denně – pšenice, mléko, vejce, maso, cibule atd. Málokdy jde o exotická jídla.

Nejde přitom o „klasickou“ alergii, na které se podílejí protilátky typu IgE, ani o intoleranci způsobenou nedostatkem nějakého trávicího enzymu. Jde o jiný druh přecitlivělosti, o které se hovoří teprve v posledních několika letech a která vzbuzuje dohady mezi odbornou veřejností.

Nadváha a záněty v těle spolu souvisejí docela často. Řada zdravotnických studií prokázala, že obezita je vlastně zánětlivé onemocnění. Studie provedená v sousedním Rakousku dokonce předložila důkazy, že obézní děti mají v krvi zvýšené hladiny nejen ukazatelů zánětu, ale i protilátek IgG proti potravinám.

Testy na potravinovou intoleranci

Zvýšené množství potravinových IgG protilátek je možné poznat z krevního testu. Tento test v Česku provádějí některé zdravotnické laboratoře. Vyrábí se i v podobě diagnostické sady pro domácí otestování, pomocí které si z prstu odeberete kapku krve a tu necháte působit na testovací destičce.

Nejznámějším domácím testem na IgG potravinové intolerance je Food DetectiveNejznámějším domácím testem na IgG potravinové intolerance je Food Detective

Alergologové obvykle testování tohoto druhu IgG protilátek neuznávají, protože tato metoda nebyla dostatečně vědecky podložena. Také není jasné, zda zvýšená hladina těchto protilátek v krvi skutečně vyvolává udávané zdravotní potíže. S tím souvisí i fakt, že toto otestování těchto protilátek si většinou musí pacient zaplatit ze svého.

Z odborníků se problematice IgG potravinových alergií věnují například pražský alergolog MUDr. Martin Nouza nebo RNDr. Milan Paulík z imunologické laboratoře pražské Thomayerovy nemocnice.

Dieta jako jediná úleva

Pokud se u vás IgG intolerance na určité potraviny prokáže, je vhodné konzumaci těchto potravin výrazně omezit. Možnosti jiné léčby této poruchy se zatím ani nerýsují.

Po několika dnech od změny jídelníčku byste na sobě měli poznat ústup zažívacích potíží. Vyřešení nadváhy je samozřejmě otázkou týdnů či spíše měsíců. 

V čem se odborníci neshodují, je to, jestli má pacient tuto dietu dodržovat celoživotně, nebo po několika měsících může postupně nevhodné potraviny opět začít konzumovat. Naslouchejte svému tělu, možná vám dá odpověď. :-)

 

Máte zkušenosti s potravinovou intolerancí založenou na protilátkách IgG? Zkoušeli jste se testovat? Přinesla následná změna stravy nějaké výsledky?

Komentáře ke článku
Zdenka Němcová

19. 12. 2017
13:05

Pro: bezlaktózáčDobrý den,
mám také potvrzenou intoleranci kravského mléka. Prosím pěkně, pošlete mi link na ten nový web, o kterém se miňujete.
Děkuji,
zdraví Z. Němcová

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Romana Skálová

29. 8. 2017
7:12

Pro: bezlaktózáčDobrý den chci se přihlásit a poprosit o radu. Mám dvakrát operovaná střeva pro neprůchodnost,dost jsem za poslední rok přibrala na váze a mám problémy s tím že mne trápí pocit plného břicha i přesto že se snažím jíst málo a často. Děkuji za odpověd Skálová

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

bezlaktózáč

21. 3. 2014
11:05

Dobrý den, bolí Vás často bříško, trpíte na nadýmání a trávicí potíže obecně, přibrala jste kila, nebo naopak došlo k úbytku na váze? Máte další zdravotní problémy, u kterých nejde dohledat příčina? I Vy můžete mít intoleranci na laktózu nebo jinou potravinu! Ráda bych Vás informovala o novém webu, který je doslova nabitý informacemi o intoleranci laktózy a bezlaktózové dietě. Zjistíte, co to vlastně intolerance na laktózu je, jaké jsou možnosti „léčby“, kde a jaké bezlaktózové produkty kupovat a jakým výrobkům se vyhnout. Počtete si o výzkumech z řad odborníků, laické rady, články, recepty, tipy a názory lidí, kteří se potýkají s podobnými problémy. A možná najdete také trošku té podpory a naděje, že se vše spraví. Čtěte zde. Přeji krásné dny a pohodu v bříšku!

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Alča

10. 12. 2013
22:55

Toto je pro mě svatá pravda, kterou už znám několik let. Musela jsem ke všemu pomalými krůčky dojít sama. Naše dětská doktorka (mladá holka sotva po škole, když jsem to s ní řešila v souvislosti se zdravotními problémy obou mých dětí, si o mě myslela, že jsem blázen. Já zase pořád nemůžu uvěřit tomu, na jak špatné a zaostalé úrovni funguje zdravotnictví, bohužel.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Recepty
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama

Kuřecí maso, žampiony a papriky orestujeme naprudko na pánvičce a smícháme s ostatní nakrájenou zeleninou a těstovinami a...

Salát s kuřecím masem
Salát s kuřecím masem

Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě na pánvi zalejeme...

Svěží bramborový salát se zeleninou
Svěží bramborový salát se zeleninou

Postup přípravy: Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě...

Všechny recepty