úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na potraviny > Potraviny bezlepkové a nízkobílkovinné - možný pokles sazby DPH

Potraviny bezlepkové a nízkobílkovinné - možný pokles sazby DPH

Vložte svůj článek

Petra Vojtová, 11. 12. 2014

Alergie na potraviny, Alergie na lepek (mouku)

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

(foto: Sundayphoto)

Příznivá zpráva pro všechny bezlepkáře a pacienty trpící fenylketonurií (PKU). Poslanecká sněmovna schválila zařazení surovin pro výrobu bezlepkových a nízkobílkovinných potravin, které jsou jedinou a doživotní „léčbou“ pro pacienty trpící celiakií, alergií na lepek či PKU, do nově vzniklé desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Schválí -li tento pozměňovací zákon v budoucnu i Senát a podepíše ho prezident, řadě rodin by se mohlo po finanční stránce ulevit.

Výsledkem včerejšího jednání Senátu Parlamentu ČR sice není schválení, ale pozměňovací návrh a tudíž návrat k projednání zpět do Poslanecké sněmovny, ale za pozitivum lze brát fakt, že část senátorů nesouhlasila se zcela jinými paragrafy zákona.

Celiakie - drahá nemoc týkající se řady z nás

Kolik je v ČR obyvatel, kteří musejí dodržovat bezlepkovou dietu? Uváděné počty se velmi liší, neboť v řadě případů není nesnášenlivost lepku řádně diagnostikována. Nejnovější odhady mluví, že celiakií trpí až 2 % populace. K nim musíme ještě připočítat alergiky na lepek, jichž se bezlepková dieta také týká.

Ti všichni vydají za jídlo podstatně více peněz než běžná populace. Doba před Vánoci evokuje např. srovnání cen mouk na pečení cukroví. Cena hladké pšeničné mouky, která je základem většiny vánočních sladkostí, pomineme-li momentální slevy, je maximálně 15 Kč. Za bezlepkovou mouku vhodnou na sladké pečení pak zaplatíte minimálně 85, spíše 100 Kč za 1 kg.

A ač se to zdravým lidem bude zdát skoro nemožné, nízkobílkovinná dieta je ještě nákladnější a více omezující. Netýká se totiž jen nutnosti použití speciálních mouk, těstovin apod., ale i upravených mlék a mléčných výrobků. Fenylketonurií trpí jeden člověk z 9 tisíc.

Proto ke snížení cen těchto speciálních potravin upíná tolik pozornosti velké množství pacientů a jejich rodin.

Je však pokles cen v obchodech opravdu jistý?

Vláda, ale i občané, si logicky od snížení daně slibují i snížení cen pro konečného spotřebitele. A to nejen u těchto speciálních potravin, ale i u kojenecké výživy a potravin pro malé děti, kterých se 10% DPH také týká. Jak ovšem zareagují výrobci a prodejci, na to si musíme ještě pár týdnů počkat.

Od roku 2015 tři sazby DPH v České republice

  • základní sazba 21 %
  • snížená sazba 15 %
  • nově vzniklá snížená sazba 10 %

Platit by měly od 1. 1. 2015.

Krromě výše uvedených surovin a potravin se snížení DPH týká i např. knih či léčiv, včetně veterinárních.

Komentáře ke článku
Petra Vojtová

28. 2. 2015
21:00

Pro: MiroslavaMirko,
bohužel je tomu tak, že v ČR je k dietám přistupováno poněkud jinak :-/. Sama bych uvítala, kdyby tomu bylo odlišně, ale bohužel :-/.

S Vaší dietou opravdu nemáte nárok na nic moc extra "privilegia"...max., na bezlaktózovou dietu existuje příspěvek...jste-li ale zároveň na hranici životního minima...pakliže ne, tak ani to :-(...více zde: http://www.proalergiky.cz/magazin/clanek/financni-prispevky-pri-celiakii-muzete-ziskat-nejen-u-zdravotni-pojistovny

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Petra Vojtová

28. 2. 2015
20:45

Pro: LucieDíky moc za info ;-)

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Petra Vojtová

28. 2. 2015
20:45

Pro: MarcelaBohužel...Náš stát se k této problematice staví odlišně :-(.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Hana Petrová

21. 2. 2015
10:04

Pro: LucieZdravím Lucie, já sice nebydlím nikde na vesnici, ale u nás v Hradci Králové není žádná Mexická prodejna. Můžete mi napsat přesnou adresu, pokud to je v Praze? Mohly by mi to koupit vnučky, které tam studují.

Moc děkuji
Hana

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

JH

18. 2. 2015
11:27

Pro: MiroslavaDobrý den. V rodině máme 2 "bezlepkáře".
Byl jsem udělat větší nákup a zjistil, že obchody skutečně účtují 10% daň, ale pouze na výrobky určené pro VÝROBU bezlepkových potravin, tedy mouka, směs na pečení. Novela se netýkala bezlepkových potravin jako takových, ale pouze "surovin na výrobu" a tedy např. pečivo je i nadále v 15% sazbě. No mediálně se toho napovídalo hodně, ale faktická podpora těmto lidem je minimální.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Miroslava

15. 2. 2015
10:18

Dobrý den,
taky jsem bezlepková a ještě k tomu bezlaktozová a poněkud jsem si nestačila všimnout, že je od 1,1,2015 nižší sazba na DPH! Zdá se mi, že se nic nezměnilo. Mouka stojí furt 85,- a ten zbytek taky. Jedinou změnu co jsem zaregistrovala je tenhle článek, což je smutné.
K příspěvku o Slovensku. Na Slovensku lidi s PKU mají potraviny hrazené pojištovnou. Kdežto u nás je nejspíš hrazena tak akorát lezlepka a to jen do věku 26. let. Po 26 roce se člověče snaž sám! Fuj. Blila bych!

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Lucie

29. 1. 2015
16:28

Dobrý den,
hodně se stravuji mexickou kuchyní, která nabízí mnoho dobrot bez lepku :-) mám výborné zkušenosti s obchodem Mexických potravim http://www.hot-shop.cz/cs/ kde mají velmi levnou kukuřičnou mouku, kukuřičné tortilly a chipsy. Je tam velmi milá obskuha, která mi vždy poradí co mohu nebo nemohu :-)

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Marcela

23. 12. 2014
13:16

To je sice krásné, že nám na naše potraviny klesne daň, ale o kolik klesne cena, to už nikdo neříká. Jsem velice skeptická k cenám za bezlepkové potraviny. Jak tak pozoruji naše prodejce, tak to bude pár haléřů, že my, postižení na to ani nepřijdem. Byla bych pro, kdybych dostávala bezlepkové potraviny na recept, jak to mají na Slovensku. Vždyť všichni pacienti mají nárok na 1 recept zdarma, kdežto nás se to netýká ani omylem.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Petra, ProAlergiky.cz

22. 12. 2014
17:05

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Recepty
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama

Kuřecí maso, žampiony a papriky orestujeme naprudko na pánvičce a smícháme s ostatní nakrájenou zeleninou a těstovinami a...

Salát s kuřecím masem
Salát s kuřecím masem

Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě na pánvi zalejeme...

Svěží bramborový salát se zeleninou
Svěží bramborový salát se zeleninou

Postup přípravy: Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě...

Všechny recepty