úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na potraviny > Alergie na mléko > Recenze: Nestlé Sinlac – speciální kaše pro děti i dospělé

Recenze: Nestlé Sinlac – speciální kaše pro děti i dospělé

Vložte svůj článek

Nejprodávanější z e-shopu:
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

Kaše Sinlac neobsahuje mléko, lepek ani sóju

Dětské kaše patří mezi první zaváděné příkrmy. Bohužel již v tomto kojeneckém věku je u řady miminek diagnostikována potravinová alergie či intolerance, která jim brání konzumovat kaše běžné. Alternativou jsou speciální produkty, mezi které patří i kaše Sinlac, kterou jsme se dnes rozhodli podrobit recenzi.

Při bezlepkové dietě i alergii na sóju

Nestlé Sinlac je speciální kaše určená dětem od ukončeného 4. měsíce věku a dospělým, kteří musejí dodržovat bezlepkovou dietu, trpí alergií na bílkoviny kravského mléka nebo sójové bílkoviny či intolerancí laktózy. Kaše Sinlac tedy patří mezi výrobky určené pro speciální výživu kojenců.

Kaše Sinlac – velká spokojenost hodnotitelů

Degustace se tentokráte ujala šestičlenná skupina složená ze tří dětí, které kaše běžně konzumují, a tří dospělých, kteří se s nimi naopak dlouho nesetkali. Úkolem všech bylo vyjádřit celkovou spokojenost s výrobkem, případně vytknout, co konkrétně jim vadí. Dospělí se měli navíc vyjádřit ke konzistenci, barvě, vůni a chuti připravené kaše. A výsledek?

Kaše chutnala všem dotazovaným bez rozdílu věku. Její konzistence odpovídala očekávání, které od daného typu pokrmu člověk má. Při dodržení doporučeného dávkování byla kašovitá, bez hrudek, příjemně se polykala.

Vlevo Sinlac v suchém stavu, vpravo po rozmíchání s vodouVlevo Sinlac v suchém stavu, vpravo po rozmíchání s vodouBarva byla lehce nažloutlá, vůně nepříliš intenzivní, jemná, chuť příjemně nasládlá, obilná. Oproti obdobným výrobkům na trhu ji nebylo nutné doslazovat ani dochucovat. Kladné body si tento produkt rozhodně zaslouží za přípravu bez nutnosti použití mléka. Voda byla opravdu dostačující a na plnosti chutě se nikterak absence mléka negativně neprojevila.

Pakliže spotřebitel chce, samozřejmě může mléko použít, a to jak mateřské, tak i umělé. V případě bezmléčné diety pak mléko hypoalergenní. Lze ji kombinovat i s mlékem hypoantigenním (HA), neboť tato kaše je vhodná nejen pro děti s již prokázanou alergií, ale i jako prevence vzniku alergie u nejmenších dětí, které k ní mají dědičné sklony.

Pro srovnání jsme kaši připravili i s hypoalergenním mlékem. Pokud použijete nějaké nahořklé hypoalergenní mléko, jako jsme učinili my, může být hořkost slabě cítit i v hotové kaši. Tudíž můžeme jedině doporučit použití vody. Chuť je příjemnější a nelze opomenout ani podstatně nižší cenu finálního výrobku – voda je citelně levnější.

Nejen kaše, ale i základ dalších pokrmů

Nestlé Sinlac ovšem neslouží pouze pro přípravu kaší, ale i jako hlavní surovina pro další pokrmy určené především dětem – pudinky, palačinky, lívance, noky apod. V tomto případě nahrazuje sypká směs z části či zcela mouku, zahušťuje, ale i zjemňuje chuť tam, kde není možné použít mléko. Pár pokrmů jsme vyzkoušeli v praxi…

Z receptů výrobce jsme připravili křehké oplatky a brokolicovou polévku. Je nutné si uvědomit, že v obou případech se jedná o pokrmy určené kojencům či batolatům, tudíž jejich receptury jsou velmi jednoduché, bez použití jakýchkoliv dochucovadel, a tedy pro většinu starších dětí i dospělých chuťově málo zajímavé. Avšak kojenec, který se dosud s cukrem či solí nesetkal, s tímto faktem problém mít nebude.

Křehké oplatky jsem připravila v bezlepkové formě. Jsou vhodné pro děti od ukončeného 12. měsíce. Namísto pšeničné mouky, která je uvedena v původním receptu, jsem použila mouku Schär Mix C, která obsahuje též karob jako kaše Sinlac, a tudíž jsem musela lehce upravit poměr surovin. I tak bylo těsto více drobivé, ale to bývá řada bezlepkových.

Recept: Křehké oplatky bez lepku, mléka a vajec

Výsledné oplatky byly chuťově málo výrazné, což vadilo více dospělým degustátorům než dětem, ale byly opravdu křehké, přímo se rozpouštěly na jazyku. Pro zvýraznění chuti jsem je následně obalila ve směsi vanilkového a moučkového cukru, což kvitovali všichni hodnotitelé s povděkem. Kdyby si je pekl dospělý člověk pro sebe, je možné těsto ochutit třeba šťávou z citronu a citronovou kůrou, skořicí nebo jinou aromatickou přísadou.

Brokolicová polévka s využitím SinlacuBrokolicová polévka s využitím SinlacuDruhým pokrmem byla brokolicová polévka. Běžně ji lze připravovat s jakýmkoli kojeneckým mlékem, které zjemní chuť brokolice. Zde jeho funkci přebírá kaše Sinlac, která zároveň i polévku zahustí a chuťově příjemně obohatí. Stejného mínění byli i degustátoři, kterým také – po lehkém osolení – velmi chutnala.

Recept: Brokolicová polévka

Složení? Karob a rýže

Hlavní složkou této přirozeně bezlepkové kaše je částečně enzymaticky hydrolyzovaná (naštěpená) rýže (52 %) a karobová mouka (19 %) vyrobená z plodů rohovníku obecného, známého spíše pod názvem karob neboli svatojánský chléb.

Karobová mouka je výborným zdrojem vlákniny, bílkovin, řady vitaminů (A, skupiny B aj.) a minerálních látek (hořčík, vápník, železo aj.). Obsah vápníku je dokonce třikrát vyšší než u kravského mléka. Instantní kaše je dále obohacena o vitamin C, což je nenahraditelný antioxidant chránící buňky a tkáně v těle, a bifidobakterie podobné těm, které se nacházejí v trávícím traktu kojených dětí.

Za zmínku stojí informace, že potraviny s obsahem karobu, tudíž i Nestlé Sinlac, se hodí k léčbě průjmů, kašle nebo snižování hladiny cholesterolu v krvi.

Kde sehnat a za kolik

Výrobcem, jak již název produktu napovídá, je švýcarská společnost Nestlé.

Zakoupit si tento produkt můžete v supermarketech a hypermarketech. Hledejte v regálech věnovaných dětské nebo bezlepkové výživě. K dostání je také v některých kamenných lékárnách. Další variantou jsou internetové obchody, zejména ty zaměřené na dětskou výživu nebo lékárenský sortiment.

Zákazník má na výběr ze dvou druhů balení – 250 g a 650 g. Cena za menší balení se pohybuje ve většině obchodů kolem 95 Kč, za větší pak v rozmezí 200 Kč až 230 Kč. Tyto ceny jsou srovnatelné s cenami konkurenčních produktů, tj. jiných dietních kaší. Oproti čistě rýžovým kaším jsou pak samozřejmě vyšší, ale to je pochopitelné, neboť je převyšuje svým složením.

Větší balení je tedy ekonomicky výhodnější, ale výrobce doporučuje produkt spotřebovat do dvou týdnů po otevření, na což je dobré při nákupu také myslet.

Doporučení portálu ProAlergiky.cz

Nestlé Sinlac rozhodně patří mezi výrobky, které můžeme spotřebitelům z řad potravinových alergiků doporučit. Nesporným kladem je nejenom chutnost pokrmů, ale i rychlá a jednoduchá příprava. Opomenout nelze ani vysokou výživovou hodnotu, lehkou stravitelnost a absenci chemických konzervantů, umělých barviv a aromat.

Komentáře ke článku
Petra, ProAlergiky.cz

13. 9. 2015
17:42

Pro: gabrielaGabrielo, díky za Váš názor. Máte pravdu v tom, že vyskytuje-li se souběžně ABKM a alergie na sóju, může vadit i karob. Ale také nemusí. Naopak je vhodný pro celiaky a lidi s alergií na lepek a doplňují se jím bezlepkové mouky, alergici na kakao ho využívají namísto něho atd.
Bohužel do jednoho článku nelze vměstnat nikdy vše, i když zmínka o možné alergii na něj tam být mohla.
Psala jsem ho na základě osobní zkušenosti, určitě to nebyl PR článek - dcerka měla ABKM a kaše jí vyhovovala.
Ale samozřejmě Vás chápu a pakliže synkovi vadí, znovu nezkoušejte. Držím palce, aby min. ABKM co nejdříve vymizela ;-).

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

gabriela

9. 9. 2015
21:51

Syn má diagnostikovanou těžkou formu alergie na bkm. Taktéž reaguje na sóju. Karob v Sinlacu je pro nás vzhledem k bkm a sóji těžkým alergenem (možno zjistit třeba v publikaci Dr. Fuchse nebo rozmluvou s libovolným alergologem). Nechtějte vidět, jak syn vypadal po požití kaše:-( Článek mi rovněž přijde jako výborné promo pro Nestlé. Možná by stačilo uvést jen opravdu všechny informace. Kaše je jinak chuťově výborná, na můj vkus trochu sladká, snadno se připravuje. Nicméně nehodlám ji znovu pokoušet. Nestojí mi to zato, nebudu se dívat, jak syn trpí. Udělala jsem chybu.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michal, ProAlergiky.cz

14. 3. 2014
9:58

Michal, ProAlergiky.cz

Pro: KatyO recenze speciálních potravin pro alergiky je ze strany čtenářů docela zájem, proto je zpracováváme. Obsah cukru kolegyně neřešily, protože nemá vliv na vhodnost produktu pro alergiky.
Proč myslíte, že "karob je častý alergen"? Já mám totiž přesně opačné informace... Díky!

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Katy

6. 3. 2014
15:34

Néjak jste tam zapomněli ve složení uvést, že obdahuje asi 16% cukru ;-) a taky to, že karob je častý alergen. Napadá mě jediné - kolik to Nestlé stálo, že jste to uveřejnili?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Katka

5. 3. 2014
21:30

Ano, ma sladkou chut a netreba ji doslazovat - ovsem proc? Protoze cukr jiz obsahuje (ve slozeni uvedeny jako sacharoza, aby nebyl tak napadny). To me na teto kasi velmi zklamalo. Synovi nastesti stejne nezachutnala a tak i nyni ve dvou letech ji konkurencni nemlecne kase zcela neslazene (jen prirozene laktozou z materskeho mleka ve kterem je micham) a je spokojen.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Jak nahradit kravské mléko, když na něj máte alergii
Jak nahradit kravské mléko, když na něj máte alergii

Nesnášenlivosti mléka přibývá. Ať už se jedná o alergii na mléčnou bílkovinu, která...

Sójový jogurt by měl být čistě rostlinný a obsahovat probiotické bakterie
Sójový jogurt by měl být čistě rostlinný a obsahovat probiotické bakterie

Sójové jogurty jsou oblíbenou náhražkou živočišných jogurtů při bezmléčné dietě....

Svačiny bez mléka si hravě vyrobíte doma
Svačiny bez mléka si hravě vyrobíte doma

Trpíte vy nebo některý člen vaší rodiny alergií na bílkovinu kravského mléka? Nevíte...

Přecitlivělost na kravské mléko může způsobit alergie nebo intolerance
Přecitlivělost na kravské mléko může způsobit alergie nebo intolerance

Po konzumaci kravského mléka a výrobků z něj vás opakovaně trápí zdravotní problémy....

Domácí rostlinná mléka – z čeho a jak je vyrobit
Domácí rostlinná mléka – z čeho a jak je vyrobit

Trpíte vy či vaši potomci alergií na bílkovinu kravského mléka či intolerancí...

Recepty
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama

Kuřecí maso, žampiony a papriky orestujeme naprudko na pánvičce a smícháme s ostatní nakrájenou zeleninou a těstovinami a...

Salát s kuřecím masem
Salát s kuřecím masem

Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě na pánvi zalejeme...

Svěží bramborový salát se zeleninou
Svěží bramborový salát se zeleninou

Postup přípravy: Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě...

Všechny recepty