úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Atopický ekzém > Recenze: Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu Stylies Hera

Recenze: Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu Stylies Hera

Vložte svůj článek

Michal Závacký, 6. 1. 2015

Atopický ekzém, Astma

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

Sezona zvlhčování vzduchu je v plném proudu, a proto se podrobně podíváme na jednoho kandidáta ke koupi: Zvlhčovač Hera od značky Stylies. Patří mezi velmi výkonné přístroje s velkým prostorem na vodu. Výrobce samozřejmě nešetří superlativy, ale co je možné od tohoto modelu doopravdy očekávat?

Ochrana dýchacích cest před suchým vzduchem

Tak jako všechny zvlhčovače vzduchu i tento je pochopitelně užitečný do prostor, ve kterých vlivem vytápění dochází k vysychání vzduchu pod minimální doporučenou úroveň, tj. pod 35–40 % relativní vlhkosti. Nejčastěji se zvlhčuje vzduch v prostorách určených k bydlení nebo práci, neboť zde člověk tráví většinu času.

Prevence infekcí dýchacích cest, prevence praskání pokožky, prevence poškození nábytku a dalších dřevěných předmětů suchým vzduchem... O přínosech zvlhčování vzduchu toho bylo jenom na tomto portálu napsáno mnoho, proto tím nyní nebudeme zdržovat.

Tento model je ideální do místností s plochou podlahy 30 až 50 m2, ačkoli „utáhne“ i větší prostory. Samozřejmě neuděláte chybu, když jej budete používat i v menších místnostech. O to rychleji bude místnost zvlhčena na požadovanou hodnotu. Díky automatické regulaci vlhkosti nehrozí přílišné zvlhčení. Prakticky neslyšný provoz umožňuje používání Hery i tam, kde se spí.

Tajemství fungování? Elektrický sprej

Voda z nádrže postupně protéká do základny (vany) přístroje. Na dně základny se nachází takzvaný ultrazvukový oscilátor, což je membrána, která velice rychle vibruje a tím vodu přeměňuje na mikroskopické kapičky neboli mlžinu. Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu je vlastně takový výkonný rozprašovač.

Mlžina pak stoupá „komínem“, který vede přes nádrž, a proudí ven z přístroje. Během chvíle se vstřebává do vzduchu a tím ho zvlhčuje.

Několik vychytávek, kterými se odlišuje od konkurence

Zajímavosti a zvláštnosti u nádrže

Do přístroje se vejde zhruba 8 litrů vody. Z toho samotná nádrž pojme asi 7,2 litru, zbytek tvoří základna přístroje. Plná nádrž je tak docela těžká (litr vody váží jedno kilo). Proto oceňujeme velké madlo, díky kterému se nádrž snáze přenáší od umyvadla k přístroji. Nádrž se také pohodlně na přístroj nasazuje, což není u zvlhčovačů samozřejmostí.

Velká nádrž je předností Stylies HeraVelká nádrž je předností Stylies Hera

Nádrž je vybavena netradičním typem uzávěru, díky kterému se mnohem rychleji otevírá a uzavírá. Namísto klasického šroubovacího závitu se na něm totiž používá bajonetový princip – stačí jen kousek pootočit. Příjemný zlepšovák, který ušetří nervy hlavně při uzavírání plné nádrže.

Otočná výstupní tryska na vrcholu nádrže je uchycena ve zvláštním plastovém dílu, který se sice částečně pohybuje, ale není snímatelný.

Neruší zvukem ani světlem

Z dálky zhruba dvou metrů je přístroj absolutně neslyšný, i když zrovna zvlhčuje na plný výkon. Teprve z bezprostřední blízkosti nějakých deseti centimetrů je slyšet bzučení rozprašovacího tělíska uvnitř.

Na čelní straně přístroje se nacházejí netradiční tenké světelné prvky, které vydávají slabé modré světlo a působí docela nevtíravě. Při zapnutí nočního režimu zhasnou.

Test: V menší místnosti rychlé výsledky

Rychlost, jakou nějaký zvlhčovač dokáže zvýšit vlhkost vzduchu, závisí na mnoha faktorech – kromě velikosti místnosti také například na tom, jak a čím je vybavena nebo jak dobře je „utěsněna“. Zkoušku, kterou jsme provedli, je tedy potřeba brát spíše jako ilustraci průběhu zvlhčování než jako věděcký experiment.

Zvlhčovač Hera jsme vyzkoušeli v obytné místnosti s plochou podlahy 16 metrů čtverečních. Na začátku zkoušky displej vlhkoměru ukazoval 55 procent relativní vlhkosti. (Při této vlhkosti normálně není potřeba zvlhčovat, ale test je test.)

Pak jsme jej nechali pracovat na maximální výkon, tj. i se zapnutým ohřevem mlžiny a za 3,5 hodiny udávaná vlhkost stoupla na 60 procent. Přístroj spotřeboval zhruba 1,5 litru vody.

Přehledný display, jednoduché ovládádníPřehledný display, jednoduché ovládádní

 

Na zobrazení správné vlhkosti je potřeba počkat

U modelu Stylies Hera je možné pozorovat chování, které je docela běžné pro většinu zvlhčovačů vzduchu. Po naplnění nádrže přístroj na svém displeji zobrazuje vyšší vlhkost, než kterou hlásí vlhkoměr či meteostanice umístěná nedaleko. Může nadměřovat třeba i o deset procent.

Tento jev je obvykle způsoben tím, že čerstvá studená voda v nádrži způsobí srážení vlhkosti na těle přístroje a to oklame vestavěný vlhkoměr hygrostatu. Nejpozději za pár desítek minut však udávaná hodnota začne odpovídat skutečné vlhkosti v okolí přístroje.

I tak je ale potřeba počítat s tím, že měřič vlhkosti umístěný několik metrů od zvlhčovače bude obvykle během zvlhčování udávat jinou vlhkost než samotný zvlhčovač. Nějakou dobu vždy trvá, než se vlhčí vzduch od přístroje rozprostře po místnosti.

Ohřátá pára nepálí

Zmíněný ohřev mlžiny je užitečný nejen proto, že zvyšuje zvlhčovací účinek přístroje, ale i proto, že působí antibakteriálně. Voda se před rozprášením ohřívá na teplotu kolem 80 °C, čímž se zbavuje většiny případných bakterií. To je vhodné zejména tehdy, kdy se v přístroji nachází mnoho hodin stará voda.

Mimochodem, rozdíl v teplotě vycházející mlžiny po zapnutí ohřevu je opravdu poznat, stačí přiložit ruku. Opaření nehrozí, neboť mlžina cestou průduchem zchladne minimálně o polovinu, tj. na 40 a méně stupňů. Nevýhodou zapnutého ohřevu je vyšší spotřeba elektřiny (až 113 W, bez něj jen 33 W).

Součástí balení je antibakteriální stříbrná kostka, která rovněž dezinfikuje vodu v přístroji. Uvolňované ionty stříbra hubí velké množství druhů mikroorganismů.

Zvlhčovač vzduchu Stylies HeraZvlhčovač vzduchu Stylies Hera

Švýcarský původ, i když jen částečně

Za značkou Stylies stojí švýcarská společnost Coplax, která si své produkty nechává vyrábět na zakázku v Číně – tak jako drtivá většina výrobců elektroniky. Za vzhled přístroje je odpovědný produktový designér Matti Walker.

Prodává se za 5 190 Kč (prosinec 2014). Nabízejí ho především e-shopy zaměřené na zdravotnické potřeby a elektro.

Podbrobné představení produktu ve videorecenzi e-shopu ProAlergiky.cz

Doporučení portálu ProAlergiky.cz

Zvlhčovač Stylies Hera přesvědčí svou kvalitou – při prvním „ohmatání“ i během provozu. Jde o dobře vybavený model s automatickým regulátorem vlhkosti. Jeho cena je zcela přiměřená. Při troše péče bude jistě sloužit mnoho let.

Jelikož nepřítelem ultrazvukového zvlhčování je tvrdá voda, pokud u vás taková teče, doporučujeme poctivě měnit změkčovací patronu v přístroji podle pokynů v návodu k obsluze.

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Inhalátor Respira NB-02L

Malý tichý ultrazvukový inhalátor se snadným ovládáním. Akumulátorová baterie umožňuje použití i mimo domov. Odolná konstrukce.

Inhalátor Norditalia Meganeb Plus

Regulace rozprašovacího výkonu. Nastavení velikosti částic. Vysoký výkon. Uložení příslušenství v těle přístroje. Italská výroba

Zvlhčovač vzduchu Airbi Cubic

Ultrazvukový zvlhčovač s jednoduchým tlačítkovým ovládáním. Vestavěný ionizátor. Možnost aromaterapie. Manuální regulace.

Zvlhčovač vzduchu Winix L500

Digitální programovatelný ultrazvukový zvlhčovač. UV dezinfekce vody. Ohřev mlžiny. Polštářky pro aromaterapii. Kapsle na změkčování vody. 

Související články
Spálená kůže od sluníčka? Jak zmírnit následky přílišného opalování
Spálená kůže od sluníčka? Jak zmírnit následky přílišného opalování

I když všichni dobře víme, jak je při pohybu na sluníčku nutná ochrana pokožky před...

Jak se chránit před sluncem pomocí oblečení
Jak se chránit před sluncem pomocí oblečení

Pokožce některých malých dětí, zvláště pak atopiků nemusí vyhovovat opalovací...

Mytí a ošetřování vlasů při ekzému: Šetrný šampon je pro atopiky základem
Mytí a ošetřování vlasů při ekzému: Šetrný šampon je pro atopiky základem

Pokud vás nebo vaše dítě trápí atopický ekzém nebo extra suchá pokožka, mělo by se...

Jak si užít léto s atopickou pokožkou
Jak si užít léto s atopickou pokožkou

V létě číhá na atopickou kůži mnoho nástrah. Patří sem slunce a s ním spojené...

UV filtry a ochranné faktory v opalovacích přípravcích
UV filtry a ochranné faktory v opalovacích přípravcích

Přípravky sluneční ochrany obsahují látky, které pohlcují, odrážejí nebo rozptylují...