úvod Proalergiky.cz > Magazín > Speciály pro alergiky > Atopický ekzém a strava > Dieta na atopický ekzém? Je třeba vybrat tu správnou

Dieta na atopický ekzém? Je třeba vybrat tu správnou

Vložte svůj článek

Michal Závacký, 5. 11. 2013

Atopický ekzém, Speciály


Jen některé diety mají pro atopiky smysl (foto: SXC)

Jak se stravovat při ekzémech? Na tom se neshodou ani odborníci. Jedni úpravu stravy doporučují, jiní ji považují za zbytečnou. Zkušenosti z praxe však ukazují, že dieta může pomoci. Jenže diet, které mohou být pro atopika užitečné, je více. Záleží na tom, v jaké fázi léčby se pacient nachází.

Dieta jako diagnostický nástroj

Pokud se ekzém objeví u dítěte v kojeneckém nebo batolecím věku, využívá se speciální krátkodobá vylučovací diagnostická dieta. Jejím cílem je zjistit, jestli rozvoj ekzému u dítěte je nebo není způsoben nějakou potravinou – ať už v podobě příkrmu, nebo alergenu proniklého do mateřského mléka.

Tato testovací dieta je první a nejdůležitější krok, který byste měli se svým dítětem podstoupit. Pomocí ní máte šanci odhalit hlavní příčinu zhoršování ekzému. Pravděpodobnost, že touto hlavní příčinou bude nějaký potravinový alergen, je totiž u takto malých dětí velmi vysoká.

Podrobnější informace najdete v článku Příčinu atopického ekzému může odhalit testovací dieta.

Dieta s vyloučením prokázaného alergenu

Jestliže se testovací dietou prokáže, že provokatérem ekzému je jeden nebo více potravinových alergenů, nastupuje regulérní dieta.

Z jídelníčku atopika se prokázané alergeny zcela vyřadí. Podrobné rady k nejběžnějším dietám pro potravinové alergiky najdete v těchto článcích:

Pokud po této úpravě stravy atopický ekzém zcela vymizí a nevrací se, není nutné dietu rozšiřovat na další potraviny. Jedinou výjimkou je sója, které by se měli vyhýbat malí potravinoví alergici, i když na ni nemají prokázánu alergii.

Ovesná mléka - netradiční surovina v bezmléčné dietěOvesná mléka - netradiční surovina v bezmléčné dietě

Hypoalergenní nízkohistaminová dieta jako možná prevence potíží

V případě, že se pomocí testovací diety ani alergologického vyšetření nepodaří určit žádné alergeny zodpovědné za zhoršování ekzému, je možné vyzkoušet tuto preventivní hypoalergenní a nízkohistaminovou dietu.

Tato dieta je zaměřena na částečné či úplné omezení příjmu určitých druhů potravin, které patří mezi nejčastější provokatéry ekzému. Jde o potraviny, které buď patří mezi nejčastější alergeny, nebo způsobují zvyšování hladiny histaminu v těle člověka.

Přehled těchto potravin se nachází v článku Atopický ekzém a strava: Co byste měli vědět.

Tento druh diety je možné využívat dlouhodobě, dokud se ekzém nepodaří dostat pod kontrolu nebo sám nezačne ustupovat. Jako u všech omezujících diet platí, že je potřeba dbát na dostatečný přísun všech živin. Například při vyloučení mléka a vajec najít jiné zdroje bílkovin v podobě luštěnin a masa.

Pokud se po nasazení této diety začne ekzém hojit, lze to považovat za nápovědu, že je váš ekzém skutečně provokován nějakou potravinou. Zkuste proto podstoupit neustále zmiňovanou testovací dietu. Když ji provedete dobře, může to přinést výrazné zjednodušení vašeho jídelníčku, protože nebudete muset vypouštět velké množství potravin.  

Zbavit se ekzému zdravou stravou?

Určitě čas od času narazíte na zprávy o tom, jak se nějaký ekzematik zcela vyléčil tím, že se zdravě stravoval. Není pochyb o tom, že kvalitní vyvážená strava bohatá na vitaminy, minerály a další užitečné živiny má pozitivní vliv na zdraví člověka, tedy i na jeho imunitu a stav pokožky.

Jenže atopie (sklon k alergickým onemocněním) je tak „hluboko zakořeněna“ v genech atopika, že zatím není možné se jí zcela zbavit. Pomocí odpovídajících dietních, kosmetických, psychologických a dalších pomocných opatření je však možné zajistit, aby se nové projevy atopického ekzému během života objevovaly co nejméně.

 

Zkoušeli jste nějaké diety s cílem ovlivnit atopický ekzém? Zaznamenali jste nějaké úspěchy?

Další články speciálu: Atopický ekzém a strava

Atopický ekzém a strava: Co byste měli vědět

Jak souvisí ekzém a potraviny? Jde o nějakou alergii? Které potraviny mohou vadit u malých dětí a které u dospělých?

Doplňky stravy vhodné při atopickém ekzému

Existují vedle léků a mastí i nějaké potravinové doplňky, které by měl ekzematik užívat? Mohou být opravdu účinné, nebo jde o vyhazování peněz?

Příkrmy bez mléka pro kojence s alergií na mléčné bílkoviny

Jak se může stravovat kojenec s alergií na mléko? Musí kojící maminka držet nějakou dietu? Z jakého mléka se dají dělat příkrmy?

Příčinu atopického ekzému může odhalit testovací dieta

Kdy může testovací dieta pomoci a pro koho je vhodná? Jak správně postupovat? A co následuje po skončení testování?

Komentáře ke článku
Misa

12. 11. 2013
16:08

Dobry den,
muj pritel trpel atopickym exemem jako dite. Po cca 20 letech se exem vratil. Doktor a jeho "kouzelne" masticky v mnoha pripadech exem zhor sili.
Po dvou letech trapeni nam doporucil cizi pan na ulici, at prestane pritel jist mouku a mlecne vyrobky.
Po 2 tydnech se exem zacal rapidne lepsit a hlavne ustupovat. Po 3 mesicich "diety" se exem hodne zlepsil ale stale pretrvava. Trosku se obavam ze ma pritel napr. poskozena jatra, ktera v dusledku odlehceni stravy pomohla zlepsit exem....

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Punčocháče s kšandami, 100% bavlna

Ve velikostech 60, 70 a 80, v různých barvách. Kvalitní bavlněné punčocháče pro nejmenší, kšandy skvěle drží.

Epaderm Cream

Epaderm Cream 2v1 je určen pro kompletní péči o pokožku s atopickým ekzémem. Používá se pro promazávání i čistění pokožky, stačí mít doma jeden produkt.

Epaderm mast

Epaderm mast 3v1 promašťující přípravek pro kompletní péči o suchou a atopickou pokožku. Použití: promazávání pokožky, mytí pokožky, přísada do koupele.

SkinPro Silver dětské povlečení s antibakteriální úpravou

Trvalý antibakteriální účinek. Odvádí vlhkost od pokožky. Materiál rychle schne. Vhodné pro atopiky, osoby s přecitlivělou nebo poraněnou pokožkou.

Punčocháče, 100% bavlna

Ve velikostech 90–150 cm, v různých barvách. Nestárnoucí bavlněné punčocháče, prověřené generacemi dětí.

Pyžamová sada MOTÝLEK + ŽABKA

Cenově zvýhodněná kombinace rukavicového trička a pyžamových kalhot. Pro optimální ochranu celého těla. Top produkt.