úvod Proalergiky.cz > Magazín > Speciály pro alergiky > Atopický ekzém a strava > Doplňky stravy vhodné při atopickém ekzému

Doplňky stravy vhodné při atopickém ekzému

Vložte svůj článek

Michal Závacký, 17. 10. 2013

Atopický ekzém, Speciály


Doplňky stravy jsou výrobci nabízeny snad na všechny zdravotní neduhy. Co ale prevence a léčba ekzému? Jakými doplňky má smysl obohatit jídelníček?

Rozhodně se nedá říct, že by následující přípravky byly lékem na ekzém. Výrobci většinou ani žádný konkrétní účinek negarantují. Doplňky stravy je potřeba brát jako zpestření stravy, které může časem přinést určitý zdravotní prospěch.

Pojďme se podívat na ty nejslibnější…

Probiotika mohou zmírnit průběh ekzému

Používání probiotik u atopiků a potravinových alergiků je postaveno na známé teorii, že dobře fungující střeva jsou jedním z hlavních předpokladů pro správnou funkcí imunitního systému.

Nejprozkoumanější a zároveň nejrozšířenější jsou probiotika s kmeny typu lactobacillus (acidophilus nebo rhamnosus) a bifidobakterium. Podle několika studií mohou fungovat jako dlouhodobá prevence rozvoje atopického ekzému.

Prospěšná mohou být zejména pro atopiky, u kterých zhoršování ekzému souvisí s potravinovou alergií nebo intolerancí. V takových případech totiž zároveň mohou zmírňovat průjmy, zvyšovat toleranci těla vůči potravinovým alergenům a zpomalovat jejich průnik do těla.

Prebiotika jsou důležitá pro kojence

Mezi prebiotika se řadí několik druhů vlákniny, která tvoří živnou půdu pro probiotické bakterie ve střevech. Nejpoužívanějšími prebiotiky jsou oligosacharidy a glukany.

Oligosacharidy (fruktooligosacharidy, galaktooligosacharidy) a inulin jsou dnes přidávány do většiny probiotik, která se u nás prodávají ve formě kapslí. Zajímavé je, že na tento typ prebiotik je bohaté mateřské mléko. Jsou tedy zřejmě důležitá pro kojence a správný vývoj jejich imunity. Přidávají se i do umělých kojeneckých mlék.

O glukanech zase některé studie tvrdí, že jsou schopny regulovat imunitu při alergiích a tím zmírňovat průběh alergických reakcí jak na kůži, tak v dýchacích cestách.

Hlíva ústřičná patří mezi oblíbené zdroje beta-glukanůHlíva ústřičná patří mezi oblíbené zdroje beta-glukanů

Dá se pečovat o pokožku zevnitř?

Atopická pokožka je suchá a přecitlivělá zejména proto, že nedostatečně funguje její přirozená tuková bariéra, která má mimo jiné bránit odpařování vody z pokožky. Mastné kyseliny, které jsou klíčovou složkou této bariéry, tak musí atopik své pokožce doplňovat neustálým promazáváním vhodnou kosmetikou.

Spousta atopiků nebo rodičů atopických dětí si tak klade logickou otázku, jestli se tyto mastné kyseliny dají pokožce doplňovat i jinou cestou než promašťováním zvenku. Ideálně v podobě nějakých kapslí s obsahem těchto tuků (omega-3, omega-6 apod.).

Bohužel však u provedených studií převažuje závěr, že doplňování mastných kyselin nijak nezlepšuje stav již probíhajícího ekzému. Nadějný však zůstává vliv užívání těchto mastných kyselin na prevenci atopického ekzému, a to například tak, že svou stravu obohacuje maminka během těhotenství a kojení.

Léčivé rostliny? Možná ano, ale s opatrností

A co takhle vyzkoušet nějakou bylinku? To napadne asi každého zastánce alternativní medicíny. Produktů tohoto typu je na trhu obrovské množství, věrohodných informací o jejich účinku je však zoufale málo.

Perila křovitáPerila křovitá

Z důvěryhodných a jakž takž prověřených léčivých rostlin stojí za zmínku tyto:

  • gel z aloe vera – protizánětlivý a čisticí efekt, nevhodný při krvavých průjmech
  • perila křovitá – mírnění imunitních reakcí na pokožce
  • černý rybíz – výtažek z jeho pupenů má údajně protizánětlivé působení a u oleje z jeho semínek užívaného v těhotenství bylo pozorováno preventivní působení na rozvoj atopického ekzému u novorozenců
  • třapatka nachová – okrajově jako podpora imunity a hojení pokožky

Pokud se rozhodnete zařadit tyto doplňky do jídelníčku, postupujte velmi opatrně, zvláště pak u dětí. U atopika se nikdy nedá předem vyloučit nežádoucí alergická nebo dráždivá reakce. Rozhodně ale nepočítejte se zázraky na počkání. To hlavní, co budete potřebovat, je trpělivost.

 

Které doplňky stavy užíváte vy? Fungují podle vašich představ? Podělte se o své zkušenosti v komentářích pod článkem.

Další články speciálu: Atopický ekzém a strava

Atopický ekzém a strava: Co byste měli vědět

Jak souvisí ekzém a potraviny? Jde o nějakou alergii? Které potraviny mohou vadit u malých dětí a které u dospělých?

Příkrmy bez mléka pro kojence s alergií na mléčné bílkoviny

Jak se může stravovat kojenec s alergií na mléko? Musí kojící maminka držet nějakou dietu? Z jakého mléka se dají dělat příkrmy?

Příčinu atopického ekzému může odhalit testovací dieta

Kdy může testovací dieta pomoci a pro koho je vhodná? Jak správně postupovat? A co následuje po skončení testování?

Dieta na atopický ekzém? Je třeba vybrat tu správnou

Atopický ekzém sice se stravou často souvisí, nicméně zkoušet různé diety není rozumné. Zvláště pak u malých dětí. Jak tedy dietu pro atopika...

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Body s přetahovacím rukávem

Doporučujeme. Ideální na jízdu autem, sledování televize a další činnosti, kdy nejsou ručky zaměstnané a dítě má tendenci se škrábat.

SkinPro Silver povlečení s antibakteriální úpravou

Trvalý antibakteriální účinek. Odvádí vlhkost od pokožky. Materiál rychle schne. Vhodné pro atopiky, osoby s přecitlivělou nebo poraněnou pokožkou.

Punčocháče, 100% bavlna

Ve velikostech 90–150 cm, v různých barvách. Nestárnoucí bavlněné punčocháče, prověřené generacemi dětí.

Epaderm Cream

Epaderm Cream 2v1 je určen pro kompletní péči o pokožku s atopickým ekzémem. Používá se pro promazávání i čistění pokožky, stačí mít doma jeden produkt.

Pyžamová sada MOTÝLEK + ŽABKA

Cenově zvýhodněná kombinace rukavicového trička a pyžamových kalhot. Pro optimální ochranu celého těla. Top produkt.

Tričko s přetahovacím rukávem

Vychytávka pro větší děti. Ideální pro chvíle, kdy nejsou ručky zaměstnané a dítě má tendenci se škrábat.