Infolinka 541 212 450


První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z nejmenší svíce na adventním věnci a nám, kteří jsme dosud s vlastním chystáním se na Vánoce nezačali, neboť je ještě přeci spousta času, došlo, že Štědrý den je tu opravdu coby dup. Už máte alespoň vymyšleno, co dobrého letos napečete a navaříte? Máte také s Vánoci spojené některé pochoutky, bez kterých by to prostě na svátky nebylo ono?

Zajímalo nás, které z více či méně tradičních vánočních pokrmů nesmí chybět na stole našich redaktorek a autorek řady receptů určených osobám s potravinovým omezením.

Adéla Hrušková – intolerance bílkovin kravského mléka (IBKM), tudíž bezmléčná dieta

„Mám-li vybrat pečené cukroví, které bych ostatním doporučila připravit, napadají mě jako první vánoční trojlístky. Bez nich bych si Vánoce asi neužila, neboť mi svým názvem připomínají mou oblíbenou pohádku Tři oříšky pro Popelku. Tento recept sice není vhodný pro alergiky na ořechy, ale může  zaujmout osoby s intolerancí laktózy či bílkovin kravského mléka a alergiky na ně, neboť je přirozeně bezmléčný a použijete-li bezlepkovou strouhanku, tak i bezlepkový. A navíc je velmi jednoduchý.

Recept na vánoční trojlístky

Z nepečených druhů jsou mými oblíbenými včelí úly, kterých jsem se ale musela poté, co jsem zjistila, že nemohu konzumovat nic obsahujícího kravské mléko, na pár let vzdát. Ač mi Stella a obdobné rostlinné tuky v těstě nevadí a běžně jimi nahrazuji máslo, v náplni mi nechutnají. Pak jsem ale objevila kokosový olej, který se mi báječně osvědčil. Velmi chutný je i v tomto nepečeném cukroví.

Recept Včelí úly

Tip redakce:  Nejen na včelí úly, ale i celou řadu dalších druhů, obzvláště nepečeného, cukroví jsou třeba piškoty. Běžní smrtelníci si je za pár korun koupí v každém obchodě, včetně vesnické večerky. Podstatně hůře jsou na tom celiaci a alergici na lepek. Ne, že by zrovna bezlepkové piškoty zruinovaly jejich peněženku, ale v menších městech je často obtížné je sehnat. Pakliže se vám to stane, nezoufejte, můžete si je upéci doma. Recept z pera, resp. trouby Radky Vrzalové:

Recept na bezlepkové piškoty

Lenka Naidrová – alergie na lepek, bezlepkově se částečně stravuje celá rodina

„Snad ve všech rodinách nesmí na vánočním stole chybět vanilkové rohlíčky. Stejně tak i u nás. S ohledem na dietní omezení samozřejmě v bezlepkové formě. Zvláštností oproti tradiční receptuře je použití mandlí namísto vlašských ořechů.

Recept vídeňské vanilkové rohlíčky

V poslední době se u nás zabydlely perníčky z pohankové mouky. Pro někoho je možná pohanka trochu nevšední a nedovedou si sladké cukroví z této mouky představit, ale určitě ji doporučuji vyzkoušet, perníčky z ní jsou skvělé a u nás je pečeme s dětmi celoročně.

Recept perníčky z pohankové mouky

Radka Vrzalová – dcera bezlepková dieta, řadu receptů vymýšlí i bez mléka, příp. laktózy a vajec

„Vánoční pečení u nás se nese ve znamení starých rodinných receptů předávaných z generace na generaci. Autorkou těchto pokladů je moje prababička, která sloužila v kuchyni na Schwarzenberském dvoře. V původní podobě byly samozřejmě používány klasické suroviny, jako pšeničná mouka či máslo. Aby si na těchto dobrotách mohla pochutnat celá rodina, včetně starší dcerky trpící intolerancí lepku, přizpůsobuji ingredience i postup přípravy zásadám bezlepkové diety. Na přání svého okolí jsou pak některé recepty i bez mléka, příp. vajec. A které rozhodně nesmí chybět na našem stole? Ještě jsem nezažila Vánoce bez prababiččina lineckého cukroví a samozřejmě i vanilkových rohlíčků."

Radka je i autorkou oblíbené kuchařky Radčina kuchařka bez lepku se spoustou receptů i bez mléka a vajec.

Vánoční speciál – od cukroví po Silvestra

Vánoce s potravinovým omezením sice začínají pečením cukroví a perníčků, ale zdaleka si s těmito informacemi nevystačíme. Co takové řízky s bramborovým salátem, příp. chlebíčky a jiné slané chuťovky? Proto jsme pro vás připravili celý vánoční dietní speciál.


Články na podobné téma