Infolinka 541 212 450Intolerance laktózy a potravinová alergie

Otázka:

Dobrý den, mám čtyři roky po porodu a před třemi lety i byla zjistěna intolerance mléčné laktozy, alergie na soju a také se přidala alergie na latex a na pyl bříz. Poslední dobou mě začali zase trápit střevní potíže a nejsem si jistá zda i při těchto mých problémech se mi muže vytvořit alergie na lepek nebo i na vajíčko, peču si doma bez mléka a co sním jde okamžitě ven. Tak těd jen nevím co mám dělat, z rozboru krve nebylo ani jisté že mám intoleranci laktozy a nesmím nic co se týče mléka. Děkuji moc za reakci Dana

Tazatel:

DandyJa

Odpověd:

Dobrý den, Dano,

potravinové alergie i potravinové intolerance se mohou během roku střídavě zlepšovat a zhoršovat podle toho, v jaké "kondici" je Vaše zažívání. Ke zhoršení může docházet i v pylové sezoně (z důvodu zkřížené alergie mezi některými potravinami a pylem břízy).

Alergie, zvlášť pokud není důsledně léčena (dietou, příp. léky), se bohužel může rozšiřovat i na další potraviny.

Intolerance laktózy se z rozboru krve moc dobře zjistit nedá. Požádejte svého lékaře o doporučenku na gastroenterologii. Pokud Vám už jednou byla potvrzena snížená tolerance laktózy, pravděpodobně se jí už nikdy zcela nezbavíte. U dospělých lidí to není nic zvláštního.

Doporučuji Vám, abyste si týden, dva i déle zapisovala vše, co jíte a pijete. Zároveň si evidujte i to, jaké se objevily potíže a kdy. S tímto elaborátem pak navštivte svého alergologa nebo praktického lékaře. Pomůže to k nalezení potravin, které Vám skutečně nedělají dobře.

Držíme Vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz