Infolinka 541 212 450Komplikovaná přecitlivělost na potraviny - jak postupovat

Otázka:

Dobrý den, od narození mám intoleranci laktosy a 3 roky celiakii.Další alergie však přibývají...soja,káva a další a další.Snažím se dietu dodržovat,ale je mi zle docela často.Byl jsem na gastroenterologii(ale brali mě jen jako celiaka) a v současné době docházím na alergologii.Neustále dostávám nějaké leky(poslední obsahovali laktosu) na alergie a mám leky na lepší trávení ale k lepšímu to není.Existuje ještě nějaké vyšetření které by mohlo ještě něco odhalit či mi pomoci?Bylo mi řečeno že některé potraviny můžu jen občas a něco mi zakázat nemůžou abych měl co jíst.Největší problém je v zaměstnání-jsem kuchař,ale s léky prý mohu ochutnávat.Léčbu nezpochybnuji,ale jsem spíše zoufalý,že je mi stále zle a to i když jsem třeba na dovolené a týden jím jen dietní stravu.Objevila se mi i častá rýma a podrážděnost,únava a úzkosti. Děkuji za odpověď s pozdravem L.Cmunt

Tazatel:

Ladislav Cmunt

Odpověd:

Dobrý den, pane Cmunte,

co se týká již potvrzených alergií a nesnášenlivostí, bohužel jiné okamžité řešení než důsledná dieta neexistuje. Celiakie ani intolerance laktózy se vyléčit nedají. Potravinové alergie snad bude do budoucna možné řešit vakcinací (desenzibilizací).

Hlídejte si hlavně tzv. skryté alergeny, to znamená čtěte složení všeho, co jíte či pijete. Pokud při práci musíte ochutnávat "zakázané" jídlo, raději ho vyplivujte, než abyste si kvůli tomu ničil zdraví. Léky Vám zabrání pouze alergické reakci, na celiakii a nesnášenlivost laktózy nezabírají!

Dieta při intoleranci laktózy

Existuje mnoho protialergických léků bez obsahu laktózy. Více informací o nich najdete v nedávno zodpovězeném dotazu Alergie na laktózu a léky proti alergii.

Samozřejmě je možné, že se u Vás vyvinula alergie ještě na další potraviny, které zatím nebyly odhaleny. V takovém případě doporučuji zavést si deníček, do kterého si budete den po dni zapisovat vše, co jít a pijete, a také informace o svém zdravotním stavu (jaké pozorujete příznaky a kdy). Toto dělejte aspoň 3 týdny a s výsledky seznamte svého alergologa. Pokud se ojeví nová podezřelá potravina, může Vás dotestovat.

Neléčená alergie může mít za důsledek únavu a deprese. Děláte správně, že se to snažíte vyřešit. Držíme palce,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz