Infolinka 541 212 450Eosinofilová nádcha a negatívne testy na alergiu

Otázka:

Dobry den. Prosim vas ako sa prejavuje eosinofilova nadcha a co ju sposobuje a ci sa nejak specialne nato bere krv u alergologa alebo to moze vysetrit aj obvodny lekar. A 2 otazka sa tyka alergie na roztoce. Rano po prebudeny kycham asi 5x a zacne sa mi upchavat nos a tiect mi z neho. Asi tak pol hodinu po prebudeny soplim a smrkam a potom to viac menej prestane a potom pocas dna sa este 10x vysmrkam,v podstate mam ciri vytok z nosa cely den ale rano je to najhorsie. Kedze mi na alergo vysli testy na roztoce,prach a plesen negativne co to znamena,ze nemam alergiu alebo mam a ten druh roztoca co sa testuje nie je v tych testoch? Vam moje potiaze pripomynaju skor alergiu na roztoce,prach alebo plesen? Su priznaky rozdielne? Aj ma trochu svrbia oci v kutiku. Domace zviera nemam,ani koberce,zaclony. Plesne v dome nevidim,ale tie asi asi nemusia byt viditelne volnym okom a prach sa tiez snazim utierat.. V pripade alergie na roztoce musim celorocne brat lieky,alebo da sa to nejak inak preliecit,vyliecit? Dakujem za odpoved

Tazatel:

Andula annova

Odpověd:

 Dobrý den,

alergická (eosinofilní) rýma je onemocnění horních cest dýchacích projevující se jako časté kýchání, vodnatá rýma a ucpaný nos. Diagnostika se provádí pomocí anamnézy, kožních testů a ev. krevních odběrů. U některých pacientů nám však tyto testy nedají odpověď, bývají často negativní. To proto, že alergická reakce může probíhat i jinými imunologickými reakcemi, než těmi, které jsou dostupné v testech. Často tedy mluvíme o alergické rýmě v případě, že potíže se zmírní či vymizí po podání léků proti alergii.

Alergie na prach je v podstatě alergie na roztoče.

Alergie na roztoče a plíseň se může projevovat stejně. Odlišením může být to, že v prašném prostředí hodně kýcháte, dostanete rýmu nebo se rozkašlete.

V případě alergie na roztoče a přítomnosti alergických potíží je vhodné brát léky proti alergii. Každá alergická rýma má totiž zvýšené riziko vzniku průduškového astmatu. Další léčebnou možností je hyposensibilizace - léčba pomocí tzv. protiroztočových vakcín.

S pozdravem

MUDr. Lenka Mišunová, PhD.