Infolinka 541 212 450Alergie na vlašské ořechy a buráky

Otázka:

Dobrý den, je to už několik let, co mi bylo zjištěno větší množství alergií. Většinou pylových (např. bříza, ambrosie), ale také na peří, prach, roztoče, srst psů a křečků ... V prvních letech se projevovali hlavně ucpaným nosem a svěděním očí. Také senná rýma. Později se začaly objevovat vyrážky a začaly mi mokvat uši (ačkoliv jsem o tom od nikoho jiného neslyšela, u mě to prý alergie byla). V poslední době to začalo ustupovat. Přestože jsem dříve měla v důsledku alergie ucpaný nos 11 měsíců v roce, dnes nemám téměř vůbec. Jarní alergie na pyly bývají nejhorší. Tento rok se u mě alergie projevily až tento týden, kdy mě začalo vše svědit. Přestože mám pocit, že u mě alergie ustupují, je to rok a půl, co se u mě rojevila nejspíše alergie na houby. Nebyla jsem s tím ovšem zatím na alergoologii. Po požití i malého kousku houby dostávám průjem, zvracím a mám křeče skoro celého těla. Nedokážu absolutně fungovat a jediné, čím se z toho dostanu, je, pokud se mi podaří usnout. V nedávné době mě ale začala trápit další věc. A právě kvůli té se k Vám obracím. Po delší době jsem si asi před měsícem dala vlašské ořechy. Ještě ten den jsem měla průjem a další dva dny také. Bylo mi velmi špatně. Říkala jsem si však, že by to mohla být jen nějaká střevní chřipka. Kromě trávicích obtíží mi bylo jinak dobře. Včera jsem si rovněž po několika měsících dala burské oříšky a dostavil se průjem rovněž. Dnes ráno jsem si je dala znovu a má to pořád ty samé důsledky. Vím, že vlašské oříšky a burské nepatří do stejné skupiny potravin, ale připadá mi, že by mohly být podobné. Chtěla bych se Vás proto zeptat, zda bych mohla mít na tyto potraviny alergii. Nemám žádné jiné obtíže. Po konzumaci nemám vyrážky, ani mi nic neotéká. (Nebo alespoň si myslím, že neotéká - trpím na veliké množství aftů a myslím si, že pokud by mi trochu natekla pusa nebo ret, ani bych to nepoznala.) Jsem vegetariánka a kvůli tomu jím některé ořechy a semena častěji. U ničeho jiného jsem však problémy nezaznamenala. Předem děkuji za odpověď

Tazatel:

M.

Odpověd:

Dobrý den, Míšo,

u lidí alergických na pyl břízy se docela často vyskytuje zároveň potravinová alergie na lískové oříšky (případně i další ořechy, které ani nemusí být s lískou botanicky příbuzné). Důvodem je takzvaná zkřížená alergie.

Je fakt, že zkřížená potravinová alergie se projevuje nejčastěji svěděním, brněním až otoky v ústech, nicméně i střevní potíže patří ke standardním příznakům potravinové alergie.

Afty mají souvislost s oslabeným imunitním systémem a mohou být rovněž důsledkem neléčené potravinové alergie (oslabené bariérové funkce střev).

Doporučuji Vám nechat si podezřelé potraviny nechat potrvdit testem při nejbližší návštěvě alergologa a samozřejmě se "svým" alergenům vyhýbat. U některých pylových alergiků se stává, že jim ořechy vadí pouze v období kvetení bříz, ale po zbytek roku ne.

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz