Infolinka 541 212 450Intolerance laktózy u malého dítěte a lišaj v obličeji

Otázka:

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak dlouho po požití mléčného výrobku zhruba trvá, než se dostaví reakce? Syn má 19 měsíců a byla mu diagnostikovaná intolerance laktózy. Nemá žádné obrovské potíže, tak zkoušíme, co snese. Vysledovala jsem, že pokud mu ráno dám Sunar, nejpozději do dvou hodin se objeví řídká stolice (i opakovaná) a opruzenina zadečku, nahradila jsem tedy ranní mléko kefírem, který snáší dobře. Nicméně teď se mi párkrát stalo, že se mu k večeru objevil na obličeji kolem pusinky lišaj, tak nevím, zda to spojovat s ráno vypitým kefírem? Přijde mi to už dost dlouhá doba na reakci.... Předem velmi děkuji za odpověď! K. Kornasová

Tazatel:

Kristina Kornasová

Odpověd:

Dobrý den, paní Kornasová,

pokud je řeč o intoleranci laktózy, při ní se první projevy mohou objevit zhruba za čtvrt hodiny po konzumaci potraviny s obsahem laktózy. Začíná to obvykle nadýmáním a říháním. Průjem se může objevit v řádu hodin, ale bývá to individuální. Záleží například na množství zkonzumované laktózy. 

Nevím, jestli je rozumné, když má syn intoleranci prokázanou, na něm "zkoušet" nějaké mléčné výrobky. Pokud jsou střeva neustále drážděna laktózou, může se u něj vyvinout třeba potravinová alergie. V našem článku Bezlaktózová dieta najdete přehled potravin s uvedením přibližného množství laktózy.

Intolerance laktózy nezpůsobuje žádné vyrážky. Vyrážka kolem pusinky, o které píšete, může být počínající atopický ekzém, který by mohl být provokován například mlékem i jinými potravinami.

Mějte se hezky,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz