Infolinka 541 212 450Kopřivka vyvolaná potravinami?

Otázka:

Dobry den,jiz nekolik tydnu me trapi vyrazka. Jde o cervene,obcas mirne napuchle skrvnky,ktere obcas svedi. Na tele "putuji" a trva nekolik dnu nez zmizi a potom nanovo. Kozni lekar mi napred predepsal xyzal a nejake masticky a take mi doporucil omezit pikantni a ostra jidla,ovoce a zeleninu s vetsim mnozstvim vitaminu C. Po 14 dnech se nedostavila zadna zmena,a byly mi provedeny komplexni testy na moc,krev apod. jestli to neni nejaka "vnitrni nemoc" ale tam mi take nebylo nic zjisteno. Lekar mi jen rekl ze to je "jina koprivka" pravdepodobne vyvolana nejakou potravinou. Jak zjistit co to "spousti"? Nikdy sem zadnou alergii netrpela,a jako vegetarianka mam prisun ovoce a zeleniny po cely rok v dostatecne mire a rekla bych ze je na to me telo zvykle. Ani jsem nejedla nic"exotickeho",k lekari chodim stale,na kontroly ale zmena zadna. Jedina vec kterou sem vypozorovala je ze se ve vetsine pripadu s vyrazkou uz budim a pres den se to vyviji. Vsimla jsem si ze tuto reakci muze vyvolat v podstate cokoliv,a nevim jestli bych nemela zkusit i jineho doktora. Popripade zajit primo na alergologii a podrobit se dalsim testum...

Tazatel:

B.P.

Odpověd:

Dobrý den, B.,

kopřivka se může objevit kdykoli během života a její příčinu je někdy opravdu těžké vypátrat a někdy se to ani nepovede. Kromě toho, že kopřivkou se může projevovat alergie, může být spouštěčem třeba fyzická námaha, stres, změny teploty nebo tlak na pokožku. Ale i potravinové intolerance nealergického původu.

Vyšetření na alergologii by určitě nebylo od věci. I když pokud jste Xyzal poctivě užívala, měl by kopřivku alergického původu utlumit.

K alergologovi však přijďte připravena. Bude se ptát, kdy se kopřivka zlepšuje a kdy zhoršuje. A co se týká souvislosti s potravinami, bude dobré, když aspoň 2 týdny před vyšetřením budete evidovat veškerou svou stravu. Formulář si můžete stáhnout v našem článku Alergeny v potravinách - jak zjistit, který vám vadí.

Držíme Vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz