Infolinka 541 212 450Alergie na svatojánský chlebíček (karob)

Otázka:

Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující cituaci. Syn 12 měsíců, ABMK a soju, podezření na alergii na vejce, vše pozdní reakce.Pro netoleranci NAC jako atlernativu podávám Sinlac přes kojeneckou lahev, nyní ve vzýšeném množství 2x250ml/den. Nyní má syn stolici průjmovitou, objemnou, zapáchající s nestrávenými kousky jídla a teď se také začalo objevovat něco jako hrubá mouka.Je možné, že se jedná o projev nesnášenlivost (alergie) svatojánského chlebíčku? Exituje vůbec taková alergie?Žádnou jinou potravinu nekonzumuje v takové pravidelnosti. Děkuji za Váš čas a odpověď. Radka

Tazatel:

Radka

Odpověd:

Dobrý den, Radko,

svatojánský chlebíček alergizuje jen velmi vzácně, ale vyloučit se to nedá. Lidský imunitní systém je nevyzpytatelný, může se mu znelíbit jakákoli potravina.

Nicméně při pozdních reakcích na potraviny je často obtížné přesně určit potravinu, která problém způsobuje. Střevo může být podrážděné třeba ještě dva dny po konzumaci určitého alergenu. Také je třeba vyloučit skryté alergeny - pečlivě kontrolovat složení všech potravin, jestli neobsahují některý z již potvrzených alergenů.

Zkuste Sinlac na 2 až 3 týdny úplně vypustit a nahradit jinou kaší, které se dají připravovat bez mléka (pohanková, rýžová, kukuřičná apod.). Zároveň doporučuji dělat si poznámky o tom, co syn jí a jaké příznaky pozorujete. K tomu Vám pomůže tabulka, kterou najdete v našem článku Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí.

Pokud syn nesnáší NAC (předpokládám, že máte na mysli Nutrilon Allergy Care), je zde ještě možnost vyzkoušet preparát Neocate. Doporučuji Vám ale konzultaci s ošetřujícím alergologem nebo pediatrem, který může toto umělé mléko předepsat. Jde hlavně o to, aby mělo dítě dostatek kvalitních bílkovin, když nesmí ty mléčné ani sójové.

Držíme palce,

Michal, ProAlergiky.cz