Infolinka 541 212 450Alergie na slunce u šestiletého dítěte

Otázka:

Dobrý den,6-letý syn (na nic alergický není) měl první den jen flek na jednom líčku,vypadal jako by se odřel o zeď,do rána měl obě tváře červené a teplé,ve spodní části to bylo spíše flekaté.Jeho nic nesvědilo,nebolelo ani nepálilo,dostal Zodac,ale nastalo jen slabounké zlepšení,odpoledne byl cca 3 hodiny venku,ale namazaný opalovacím krémem a večer byl opět teplý a rudý,navíc se to objevilo i na rukou a ve výstřihu,večer dostal opět Zodac.Třetí den dopoledne opět trochu zlepšení,odpoledne cca 2 hodiny venku,více ve stínu,namazaný 50 faktorem,přesto se fleky rozlezly po celém těle i tam kde bylo tělo kryté oblečením.Dnes už měl ty fleky tmavší,obličej vypadá jako hodně opálený skoro dohněda-doktorka řekla že je to alergie na slunce-dostal Auerius a Dithiaden na noc+mazat kůži Panthenolem a nechodit 3 dny na slunce.Jenže co bude dál? Může chodit potom na slunce?Neumím si představit při jeho aktivitě jak vydrží celé léto ve stínu.Doteď mu slunce nijak nevadilo,byl už i u moře a bez problémů,tak nechápu jak to tak najednou vzniklo.Jak se tohle řeší? Děkuji za odpověď.

Tazatel:

Alena

Odpověd:

Dobrý den, Aleno,

pro alergii na slunce je typické to, že potíže obvykle trvají jen během prvních pobytech na slunci, obvykle tedy na začátku léta. Pak si pokožka na sluneční záření postupně zvykne a přestane reagovat alergicky. 

Takže nejdůležitější je ochrana pokožky právě v těchto dnech, kdy je UV záření už agresivní, ale pokožka na něj není připravená. Doporučuji používat ochranné přípravky určené přímo osobám se sklony ke sluneční alergii, tzn. velmi vysoký faktor + nějaká preventivní přísada proti vzniku této alergie.

Alergie na cokoli se může kdykoli objevit a po čase zase zmizet. Pokud by se potíže každorodně opakovaly, je možné se poradit s kožním lékařem o možnosti "navykací" terapie pomocí UV lampy.

Držíme palce,

Michal, ProAlergiky.cz