Infolinka 541 212 450Zkřížené alergie pyl-potraviny

Otázka:

Dobrý den,jsem pylový alergik zkříženě na potraviny,postupně se mi přidávají potraviny které jsem mohla dříve jíst bez potíží.Většinou se mi alergie na potravinu projevila svěděním v krku,kopřivkou,nyní se mi ovšem stalo po snědení jedné jahody téměř okamžitě potíže s dýcháním,bušení srdce,značná nervozita,třes rukou,po užití antihistaminika stav odezněl,hodně mě to vyděsilo,proč na některou potravinu reaguju vyrážkou a na druhou okamžitě potíže s dechem a bušení srdce,jak moc je to nebezpečné,děkuji moc za odpověď.

Tazatel:

Eva Húbnerová

Odpověd:

průběh alergické reakce ovlivňuje několik faktorů - mimo jiné i konkrétní alergen, jeho množství, váš aktuální zdravotní stav - např. v pylové sezoně může být alergická reakce na potravinu výraznější.

Mimo alergickou reakci se u některých potravin může projevit tzv. histaminová intolerance.  To znamená, že některé potraviny samy o sobě obsahují větší množství biogenních aminů (histaminu apod), který způsobuje reakce neodlišitelné od alergických. Mezi tyto potraviny patří např. jahody.

Určitě byste na tuto skutečnost měla upozornit svého alergologa, vyhýbat se rizikovým potravinám a být vybavena pohotovostním balíčkem (antihistaminikum, kortikoid).

Více podrobností o zkřížených alergiích se dočtete v tomto článku a v tabulce pravděpodobnosti výskytu zkřížené alergie.

 

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.