Infolinka 541 212 450Zkřížené alergie

Otázka:

dobrý den mám potravinovou pylovou alergii zajímá mě jak tomu mám rozumět po prvním kontaktu s jabkem když ho s ním tak jsem bez problému a když ho s ním po druhým kontaktu tak mám silnou alergickou reakci jak je to možné a jak se projevuje anafilaktický šok děkuji za odpověd

Tazatel:

petra

Odpověd:

Dobrý den, Petro,

někdy je výskyt zkřížené reakce pyly–potraviny spojen s pylovou sezónou – někteří lidé nemohou jíst jablka v období květu bříz, ale mimo toto období nemají žádné potíže. Někomu zase vadí jen konkrétní odrůdy jablek. Alergická reakce zkrátka může být vždy jiná. Proto je lepší vyhýbat se alergenu zcela.  

Anafylaktický šok (anafylaxe) je extrémně silná forma alergické reakce. Zatímco běžná alergická reakce se projevuje v těle jen na určitém místě (alergická rýma – nosní dutina, puchýřky – pokožka), při anafylaktickém šoku je postiženo celé tělo. Může dojít k postižení všech tkání, nejsilnější alergická reakce však probíhá v cévách, které se rozšíří.

K ohrožení života dochází vlivem dvou okolností: prudkého poklesu krevního tlaku a otoku, stažením svalu dýchacích cest, který vede k astmatickému záchvatu.

Obecné příznaky, které se při anafylaxi projevují: nevolnost, slabost, mžitky před očima, studený pot, tíha na prsou, mžitky před očima následované ztrátou vědomí způsobené poklesem krevního tlaku, dechové obtíže – dušnost, zrychlené dýchání, chrčení, křeč hrtanu. Mohou se objevit i specifické příznaky: otoky mimo místo kontaktu s alergenem, přitom celotělový otok se projeví nejprve na víčkách, zarudlá, horká kůže, svědění, otok jazyka a rtů, zvracení, průjem až upadnutí do bezvědomí.

O anafylaktický šok se jedná, jestliže k němu došlo do 30 minut od kontaktu s alergenem a současně jsou viditelné výše uvedené příznaky. Klesající tlak a zvyšující se puls ukazují na zhoršující se stav.

Osoby, které anafylaktickou reakci již prodělaly, by měly být vybavené tzv. balíčkem první pomoci, včetně adrenalinového pera.

Více podrobností o zkřížených reakcích se dočtete v článcích a tabulce:

Zkřížené alergie 1, zkřížené alergie 2, tabulka pravděpodobnosti výskytu zkřížené alergie.


Krásné léto,

Táňa, ProAlergiky.cz