Infolinka 541 212 450Syn 14 měsíců, astma, alergie na bílek a roztoče. Může mít na obličeji kopřvku z pylu trav a sedmikrásky?

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz ohledně syna 14 měsíců. Má diagnostikováno středně těžké astma, a nyní zjištěny alergie na bílek a roztoče. Nyní se nám 2x po sobě přihodilo, že se synovi na obličeji objevila kopřivka, která do 1 hodiny zmizela. Společné jmenovatele, den před tím jedl meruňky nebo nektarinky, kopřivka se objevila venku, syn byl na zahradě rodičů, kde seděl v trávě a trhal sedmikrásky, bylo slunečno. Asi musí jít o kombinaci více faktorů nebo nevím. Na sluníčku normálně bývá a bez reakce, meruňky a nektarinky před tím nejedl, ale reakce po téměř 24 hodinách mi příjde opožděná. Napadá mě, že jak sahal ručičkama na trávu a sedmikrásky, mohl si vetřít pyl na obličej a to způsobilo kopřivku, je to ale vůbec reálné? Děkuji velice za odpověď. Hana B.

Tazatel:

Hana Burdová

Odpověd:

Dobrý den, 

je možno více variant.

Po kontaktu s trávou dochází často k výsevům, předpokládám ale, že pokud na trávu sahal ručičkami, objevila by se alergická reakce i tam.

Po konzumaci meruněk a nektarinek může dojít k alergickému výsevu, některé alergické reakce mohou být opožděné i v řádech hodin, 24 hodin není vyjímkou.

Samozřejmě kombinace několika faktorů je také možná.

Doporučuji opatrnost, jak v zařazování potravin do jídelníčku, tak při pobytu na sluníčku.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.