Infolinka 541 212 450Co dělat při silné alergii na roztoče a dalších alergiích

Otázka:

Dobry den,jsem muz 38let,sportovec,pracujici ve zdravotnictvi.Od mala trpim astmatem a několika tipy alergii,vyrustal jsem v Jeseníkách,v mladi lecen 2krat protiroztocovou lecbou.Od 25l ziji ve velkem meste,od 28l nasazen symbicort,poprve v zivote dychatko,ted zmenena forma na Duoresp,vse v nejnizsi forme.Spirometrie jiz několik let ukazkova.Pred rokem a pul markantni zhorseni stavu,tzn.-neustale nastriklej nosohltan,chripkove stavy,svedeni usi,tlak na průduškách(spiro nic neodhalilo,vzdy v poradku)nekdy to preslo to virozy s bolesti krku a produktivnim kaslem s ATB i několikrát za zimu.Za ten rok a pul mam za sebou několik vysetreni (orl,krev,kozni testy) kde vždy výsledek smeroval k alergiim (virozy jsou tedy v mem pripade sekundarni problém).Nejvíce teda vysla kocka a roztoci,pak pyl,venkovni spory atd. ...Z jidelnicku jsem vyskrtl lepek,az na pecivo,kupujeme jen zitne,mlecne výrobky,vyjimka tvori kyska a v lete kozi výrobky,dale nejim jablka a ořechy.Zatim nepozoruji zadne valne zlepseni,vystridal jsem v tomto obdobi několik antihismatik,bez vysledku,udrzovaci mne tedy zustala Dasselta.Od minulého zari jsem mel zacit roztocovou léčbu ve forme kapek pod jazyk,pri me smule Francie"zkrachovala" :-(( takze opet bez lecby.Letos v unoru objednana protiroztocova léčba ve forme podkozniho podani u Belgicke firmy,na kterou cekam jiz 2 mesice.Zijeme v pan.byte,cistem,slunecnem,bez kobercu a spime v umeline.Bez zvirat.Chci se tedy zeptat vas,co mate bohate zkusenosti,spise takova recnicka otázka,me příznaky a vybrana léčba=uspech??Aspon castecny?Vim,mam vice alergii,ale roztoce jsme vyhodnotili jako puvodce obtizi.Uz jsem unaveny z toho vseho a dokonce jsem byl donucen prozatím skoncit s cyklistikou,ja co jezdil i v zime treninkove,ted co vyjedu,koncim nachlazen...uvazuji i o pravidelných navstevach sauny.Dekuji a nezlobte se za trochu osobní psani.

Tazatel:

Michal

Odpověd:

Dobrý den,

z hlediska alergie na roztoče je nejexponovanějším místem Vaše lůžko. Jestli jsem pochopila správně, máte lůžkoviny z umělého materiálu. Pokud se nejedná o speciální protiroztočové povlaky na lůžkoviny a zejména na matraci, které jsou základním a nejúčinnějším řešením, není Vaše opatření účinné. Výhodou lůžkovin, které jsou z umělých vláken, může být pouze to, že je lze prát na 60 ᵒC, což navíc není vždy pravidlem. Tyto protiroztočové povlaky díky hustotě tkaniny zabrání kontaktu roztočů s Vašim organismem. Povlaky jsou schváleny jako zdravotnický prostředek.

V domácnosti kvalitu vzduchu ovlivníte kvalitní čističkou vzduchu, která si dokáže poradit s bakteriemi, viry, pyly a dalšími poletující částečkami, které mohou dýchací cesty dráždit.         

Více o opatření proti roztočům se dozvíte v článku Jak účinně a efektivně odstranit roztoče v domácnosti.

Saunování je pro organismus obecně prospěšné, doporučuji však pravidelné saunování konzultovat s Vašim ošetřujícím lékařem, který je s Vaším zdravotním stavem podrobně seznámen.

Souběžně s výše uvedenými opatřeními a Vaší farmakologickou léčbou můžete vyzkoušet i některý z alternativních přístupů, např. tradiční čínskou medicínu nebo bylinnou léčbu Mgr. Podhorné aj.

Budete-li potřebovat poradit s produkty, obraťte se přímo na naši odbornou produktovou poradnu 602 813 222, 541 212 450.

S pozdravem

Táňa, ProAlergiky.cz