Infolinka 541 212 450Dítě 31 měsíců - střídání průjmů se zácpou

Otázka:

Dobrý den, dcera 31 měsíců, od 2 let trpí průjmy, nekolik stolic denně, nyní měs. vysazeno mleko a mléčné výrobky, 2x denne hylak forte+ vápník, pozoruji mírné zlepšení,ale mám neustále pokakané a hladové dítě, poslední měsíc se průjmy střídají se zácpou a já už opravdu nevím, co vařit,dcera je adoptovaná, máme ji od 13 mes., stale mela řidsi stolici a objemnou zapáchající, ale pediatr to přičítal růstu zubů, později zvětšené nosní mandli, děkuji Jana Filipiová

Tazatel:

jana

Odpověd:

Dobrý den,

pokud vaše dcera trpí dlouhotrvajícími průjmy, pak by bylo vhodné dceru vyšetřit ve specializované alergologické nebo gastroenterologické ambulanci. Může se jednat o různá onemocnění, které se projevují průjmem a  bylo by vhodné, aby dcerka podstoupila vyšetření pomocí krevních odběrů a ultrazvuku (sono břicha).

V jejím věku se téměř s určitostí nejedná o alergii na bílkovinu kravského mléka (tato alergie se objevuje v prvních týdnech života). Může ale trpět intolerancí laktózy, což znamená, že špatně tráví mléčný cukr, který je v mléce, smetaně a nezakysaných mléčných výrobcíh. Doporučuji tedy vyzkokušet dietu s nízkým obsahem laktózy.

S pozdravem,

MUDr. Lenka Mišunová, PhD.