Infolinka 541 212 450Příznaky intolerance na laktózu

Otázka:

Dobrý den, zjistil jsem, že nesnáším mléko, je to asi tak 5 let zpětně (je mi 34 let)., když jej vypiji více.., třeba hrnek 1/4 litru.., mám střevní potíže do hodiny ale klidně i několika hodin. U jogurtu jsem to nějak ani nepozoroval. Aktuálně jím ale 3 týdny vše bez mléka..Máslo...obědy...prostě ani kapka mléka a cítím se lépe než s těmi jogurty, například méně časté nadýmání.. Nechal jsem si udělat 2 krevní testy v místní laboratoři. Níže opíši text dvojice výsledků a prosím o ozřejmění, čím vlastně trpím, případně, kde a jak si diagnózy zcela a jistě na 100% potvrdit. Tak jak jsem to pochopil já, trpím na alergii nebo intoleranci na bílkovinu kravského mléka a současně laktózovou intoleranci. Děkuji předem za Vaši odpověď - Váš čas. test 1: a-kravske mleko IgA 63.1 pozitivní < 11.0 U/ml a-kravske mleko IgG 38.8 poyitivní < 15.0 U/ml test 2: Závěr: U pacienta byl zjištěn genotyp CC/GG, lze potvrdit diagnózu primárního typu laktózové intolerance. Byl jsem také na krevním testu celiakie, nějaké tři hodnoty. Celiakie vyšla negativně.

Tazatel:

Pavel Paseka

Odpověd:

Dobrý den,

 

podle výsledků testů trpíte na laktózovou intoleranci. To znamená, že určité množství mléčného cukru (laktózy) vám může vyvolávat popsané potíže, přičemž toto množství může být proměnlivé. Bylo by vhodné, abyste konzumoval potraviny s nízkým obsahem laktózy - tedy zakysané mléčné výrobky nebo nízkolaktózové výrobky.

Dále jste byl testován na bílkovinu kravského mléka, ale bohužel testy IgA a IgG, které se v současnosti pro testování alergie na mléčnou bílkovinu nepoužívají. Jediné doporučené testování je pomocí parametru IgE. Nicméně, alergie na bílkovinu kravského mléka je u vás nepravděpodobná, tato alergie vzniká u kojenců do 1-3 měsíců po narození, v pozdějším věku jen velmi vzácné. Vzhledem k těmto výsledkům tedy není nutné, abyste se mléčným výrobkům striktně vyhýbal.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.