Infolinka 541 212 450Potvrzení pro bezlepkovou dietu, pokud dítě nemá potvrzenou alergii na lepek či celiakii

Otázka:

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jak postupovat. Starší dcera má bezlepkovou a bezmléčnou dietu. Měla klinické projevy a odběry ukázaly poškozený imunitní systém- trans-glut byla sice neg ale genetické testování má pozitivní na alely pro celiakii i homozygot pro laktoru. Od gastroenterol máme doproučení. Mám ještě mladší dceru, která jde teď k zápisu do školky.Tu jsem nechala geneticky testovat na celiakii a laktozu hned když se narodila. Alely na Celiakii má pozitivní a na laktozu je heterozygot. Nicméně nesnese kravské mléko, má hned průjem. Lepek nedávám, protože starší dcera drží dietu a my také. Problém ale teď nastal s potvrzením pro školku. Protože dcera je vlastně zdravá. Gastroenerolog mi nechce potvrzení vystavit, protože namá na základě čeho- Ig budou negativní trans-glut také. Klinicky je v pořádku. Doporučen mi byl expoziční test do klinických projevů a zhoršení zdravotního stavu. Já ale nemám psychicky na to abych dobrovolně začala dávat dítěti lepek a čekala až se mu zhorší stav a budemem moci jít na krevní testy a pak dostaneme papír že tedy teď už dietu mít může. Nejde mi o diagnozu. Jde mi o to abych mohla dítěti dát jídlo do školky (stejně té druhé ho tam také dávám.) ale prý podle zákona může mít dítě svoji stravu ve školce jen na základě lékařské zprávy. Poradíte mi co mám dělat? Kam se obrátit?

Tazatel:

Petra

Odpověd:

Dobrý den,

chápu, že pro vás je tato situace složitá, nicméně souhlasím s panem doktorem z gastroenterologie. To, že má dcera pozitivní alely na celiakii ještě neznamená, že trpí celiakií. Je taky možné, že i pokud by byla vystavena lepku, tak u ní celiakie nikdy nepropukne.

Obilniny s obsahem lepku mají i spostu zdraví prospěšných vitamínů a minerálů a z tohoto důvodu by se dítě nemělo bezdůvodně vystavovat dietním omezením.

Doporučuji proto také expoziční test.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.