Infolinka 541 212 450Noční můry po jídle u 4letého dítěte

Otázka:

Dobrý den. Mám skoro 4 letou dceru s prokázanou alergií na bílkovinu kravského mléka. Dle alergologa nemá alergii na vejce a hovězí maso, ale mám za dva poslední roky vypozorované, že po požití vajec nebo čehokoliv s hovězím má velké potíže s chováním. Mám noční můry, budí se s děsným řevem několikrát za noc a přes den je protivná, vzteká se, není možné se s ní domluvit. Vejce a hovězí tedy už nedávám a pečlivě hlídám složení potravin, ale zajímalo by mě, jaká tedy může být příčina těchto obtíží. Při eliminační dietě je to normální dítě jejího věku, v klidu, v noci spí. Děkuji

Tazatel:

Jitka Medveďová

Odpověd:

Dobrý den,

 

vaši dceru jsem nevyšetřovala, nedokáži se tedy vyjádřit ke konkrétním dietním opatřením. Nicméně noční můry, vzteklé chování apod. nepatří mezi příznaky potravinové alergie. 

Jakékoliv dietní omezení je pro dítě vzhledem k jeho vývoji potenciálně nebezpečné. Tudíž i potravinové alergické reakce by měly být pečlivě vyšetřeny a diagnostikovány, aby dítě nebylo zbytečně vystaveno vyloučením určitých potravin. Většina potravin - i vejce a hovězí maso - obsahuje velké množství živin pro vývoj nezbytných.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.