Infolinka 541 212 450Knedlík v krku a zhoršené polykání po konzumaci ořechů

Otázka:

Dobrý den, nikdy jsem neměla žádnou alergickou reakci na jakékoliv ořechy a nyní se mi stalo, že po jejich konzumaci jsem měla pocit mrtvá v krku, takzvaný knedlík a zhoršené polykání. Myslela sem si, že to mohla být shoda okolností a že je to např.od krční páteře, ale druhý den se mi stalo něco podobného po konzumaci sušenky. Může to být alergická reakce? Je možné, že jsem pouze dočasně reagovala více citlivě na ořechy, když jsem je v posledních 3 týdnech je konzumovala ve větším množství?jiné příznaky jsem neměla. Děkuji

Tazatel:

Ela

Odpověd:

Dobrý den, Elo,

alergie se může objevit kdykoli během života, jelikož náš imunitní systém se neustále vyvíjí. Pokud se nějakému alergenu vystavíme v neobvykle vysoké dávce, může se nastartovat přecitlivělost na něj. 

Otok uvnitř krků bývá jedním z příznaků alergie na ořechy nebo jiné potraviny. Obvykle ho provází svědění až pálení sliznice v ústech a krku. Příznaky během pár hodin odeznějí, v závažnějších případech se přesunou do žaludku (bolest) a do střev (průjem). 

Ořechy, zvláště ty vlašské, konzumované zasyrova však někdy mohou vyvolat i nealergické podráždění sliznice. 

V každém případě doporučuji konzultaci s praktickým lékařem nebo rovnou alergologem. Alergii na ořechy je možné otestovat.

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz