Infolinka 541 212 450Kašovitá stolice s trochou krve u kojence – jak na vysazení mléka

Otázka:

Dobry den, Kojeny syn 3,5 mesice mel behem poslednich dvou tydnu ve stolici krev. Slo vetsinou o jednu nitku ci kapku v kakani vzdy tak jednou za tri dny. Ostatni stolice byla vetsinou normalni "michana vejce". Asi dvakrat se objevil hlen. Od narozeni mel syn obcas obdobi kdy kakal vice, ale prujem zrejme souvisel s tim, ze jsem snedla neco mastnejsiho nebo projimaveho a cca za dva dny se to upravilo. Krev se objevila az nyni. Detska lekarka mi doporucila vynechat jogurty a tekouci mleko, syry pry nevadi. Nebude ale nutne mleko ze me stravy eliminovat zcela? Muze se jednat o ABKM? Predem diky za reakci.

Tazatel:

Eva Novotna

Odpověd:

Dobrý den, paní Novotná,

to, na jakou potravinu je syn případně alergický, bohužel nelze zjistit pohledem na jeho stolici. To by bylo moc jednoduché. :-)

Mléko je podezřelým číslo jedna, protože alergie na něj je u kojenců nejčastější. Pokud se chcete ujistit, že viníkem je mléko, ze své stravy byste měla na 2–3 týdny striktně vyřadit všechny mléčné výrobky. I sýry totiž obsahují mléčné bílkoviny schopné pronikat do mateřského mléka, byť v menším množství než samotné mléko a toto množství výrazně kolísá podle druhu sýra. 

Držíme vám palce,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz