Infolinka 541 212 450Užívání léku Xyzal při alergii na roztoče u předškolního dítěte

Otázka:

Dobrý den, dcera má už rok ucpaný nos...dýchá jen pusou.Dětská lékařka to nijak neřešila, tak jsem ji objednala na alergoligií a tam ji z testů na ruce diagnostikovali silnou alergii na roztoče. Dcera (3r.) Dostala Xyzal v sirupu a má ho brát 2x denně..půl roku. Opravdu se to musí brát tak dlouho? Jiná léčba neexistuje? Je po tom xyzalu pořád ospala a žádné zlepšení nevidím. Prostředí doma máme upravené neb já jsem silný alergik na roztoče i astmatik. Povlečení, čistička vzduchu, bez koberců atd. Ale ve školce je to samozřejmě nereálné. Jen se chci zeptat zda můžeme po 2mesicích užívání čekat zlepšení a že je pak i jiná možnost léčby...a možnost vyléčení. Děkuji moc. O.

Tazatel:

Oksana

Odpověd:

Dobrý den, Oksano,

při alergii na roztoče je dlouhodobé uživání protialergických léků zcela běžné, jelikož roztoči se v interiérech vyskytují celoročně. 

Xyzal patří do skupiny léků nazývaných antihistaminika. Tyto léky zmírňují projevy alergie, ale nedokáží alergii zcela vyléčit. To dokáže jenom alergenová imunoterapie, takzvaná vakcinace. Zkuste s alergologem probrat, zda a případně kdy by taková léčba mohla být pro dcerku vhodná. 

Pokud předepsaný lék nedostatečně účinkuje (příznaky alergie by během užívání měly být velmi mírné nebo žádné) nebo způsobuje ospalost, proberte s alergologem možnost nasazení jiného léku s jinou účinnou látkou. Je jich na výběr několik, některé i v tekuté podobě vhodné pro malé děti. 

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz