Infolinka 541 212 450Bolest břicha po konzumaci banánu

Otázka:

Dobrý den, mému synovi je 20 let, vrcholově sportuje, stravu má pestrou. V poslední době/ cca 3měs./ se mu stává, že když si dá banán, udělá se mu špatně, bolí jej břicho. Dnes cca 30 min po požití banánu téměř zvracel. Zároveň si stěžuje, že má v poslední době asi i pylovou alergii, má časté rýmy. Z čeho se může taková alergie vyvinout? Může to být nějak nebezpečné? Pokud již banán požije, dají se negativní účinky nějak ovlivnit? Na odborné vyšetření se teď po vládních opatřeních bude asi ještě těžko dostávat. Děkuji za odpověď a zdravím.

Tazatel:

Šárka

Odpověd:

Dobrý den, paní Šárko,

alergie se může u člověka objevit kdykoli během života bez jakéhokoli varování. Jedná se o poruchu imunity, která je ovlivňována množstvím různých faktorů. 

Zda se u vašeho syna objevila alergie na banány, to bez odborného vyšetření opravdu není možné říct. Nevolnost a bolest břicha patří mezi příznaky potravinové alergie, ale stejně tak může jít o jiné onemocnění. 

V případě, že se jedná skutečně o alergii, banány obvykle nepatří mezi alergeny ohrožující život, nicméně závažnost reakcí se může při opakované konzumaci zvyšovat. Tlumit příznaky některým potravinovým alergikům pomáhají léky ze skupiny antihistaminik, které je možné užít po nechtěném snědení alergizující potraviny. Některé tyto léky jsou volně prodejné. 

Určitě se k lékaři objednejte. Držíme palce,

Michal, ProAlergiky.cz