Infolinka 541 212 450Dlouhodobé užívání léku Mommox u dítěte s alergií na roztoče

Otázka:

Dobrý den, dceři 7 let, byla diagnostikována alergie na roztoče. Projevuje se ucpaným nosem. Při potížích měla brát 5 kapek Zodacu denně a sprej Mommox.
Léky jsme bez přestávky brali cca od půlky března dosud. Po telefonické konzultaci s naší alergoložkou dáváme nyní 10 kapek Zodacu a sprej Mommox 1x denně. Vzhledem k tomu, že po vysazení se potíže do týdne vrátily, nám bylo doporučeno pokračovat v lécích ještě měsíc.

Toto jsem sdělila dětské lékařce, která mi řekla, že Mommox se tak dlouho užívat nesmí (od března dosud) a máme vysazovat. Stříkat ob den a pak vysadit. A doporučila mi BACTORHINO.
A tak nevím, co mám teď dělat. Prosím Vás o Váš názor či radu, jak mám nyní postupovat. Nevím, kde bych se mohla poradit, aby léčení bylo nastaveno správně.
Moc děkuji, Tlapáková

Tazatel:

Tlapáková Lucie

Odpověd:

Dobrý den, paní Tlapáková,

sprej Mommox je silnější protialergický lék obsahující kortikoid. Ty se obvykle doporučuje užívat pokud možno krátkodobě. Nicméně v informacích od výrobce tohoto konkrétního přípravku takové omezení uvedeno není. Je údajně vhodný i pro léčbu celoroční alergické rýmy, tedy například té způsobené roztoči. V rozhodnutí vaší alergoložky tedy nevidím žádné pochybení. Rozhodně ale doporučuji tyto pochybnosti probrat přímo s ní, jelikož užívání léků s kortikoidy vyžaduje zvýšenou kontrolu zdravotního stavu pacienta s ohledem na jejich možné vedlejší účinky.

Bactorhino je doplněk stravy s obsahem probiotik. Možná může být užitečný, ale nejde o lék, který by mohl nahradit uvedený nosní sprej.
Mějte se hezky,
Michal Závacký, ProAlergiky