Máme 10M holčičku s atopickým ekzémem. Ve 3M byla diagnostikována s tímto onemocněním.Až do října jsme s tím neměli žádný problem, pouze se promazávalo. Následně se začala v noci budit a škrabat na obvyklých suchých, červených místech podle stadia tzn. Na hlavičce, na šíji, v loketních jamkách, různě na nohách. Přes den se někdy poškrabká ale není to z našeho pohledu žádný problem. Problémy jsou v noci, kdy se vzbudí a škrabe a začne plakat kolem půlnoci.následně ji dame sunar, necháme ji usnout na našem těle a poté ji položíme do postýlky. Tam se ihned intuitivně začne drbat, takže se ji snažíme bránit. Po nějakém čase je unavená v podstatě už nepláče a nevadí ji když ji braníme ve škrabání.Následně usne asi do 5:30 do rána. Pokud ležíme a položíme si ji na tělo tak se neškrabe ale je to pro ni po chvíli nepohodlné. Bohužel jsme si ji naučili na Polyesterovou dečku při které usíná, takže aby hned mohla usnout tak je ráda, že ji drží v ruce, případně má palec v pusince. Potřebujeme poradit co máme dělat? Používáme tyto masti:Lipobase,expicial u- liopio,zkoušíme koupele s jakýmsi olejem či ovesné koupele.Jakmile je ložisko již větší/červené pak jiná cesta než kortikoidy je pro nás neznámá? Kožní nám řekla že by to mohli být roztoče když to vzniklo až ted na podzim. Máme hned koupit protiroztočové povlaky? Máme koupit pyžamo s uzavřenými rukávkami(nevím zda se nezblázní, když nebude držet svoji dečku)? Máme začít se selekcí jídelníčku, pokud na něco přijdem? Co vice? Mame zmenit kosmetiku/masti?Jak uspesne postupovat? předem děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den, pane Chvatíku,
váš dotaz je velmi komplikovaný, snad na nic důležitého ve své odpovědi nezapomenu. Zvládání atopického ekzému, to je boj na mnoha frontách.
Svědění při ekzému může být zhoršováno stresem, který dítě prožívá. Když ho ukonejšíte v náručí, dočasně se uklidní. Pocit bezpečí je pro malé dítě velmi důležitý. Podrobnosti najdete v našem článku Zhoršení atopického ekzému je často vyvoláno stresem.
Co se týká promazávání pokožky, krémy s kortikoidy by měly sloužit pouze jako záchranná brzda v akutních případech. Určitě má smysl zkoušet i jiná řešení z oblasti dermatologické kosmetiky:
Masti a krémy na ekzém bez kortikoidů
Kosmetická péče o atopickou pokožku I: Akutní fáze ekzému
Počítejte ale s tím, že snášenlivost je i u nejčistější kosmetiky stále velmi individuální, proto se nejspíše nevyhnete zkoušení různých značek.
Používání pyžama pro atopiky má určitě smysl. Když je svědění nezvladatelné, pyžamo zabrání rozškrabávání ekzému, které zpomaluje jeho léčbu.
Ekzém může být zhoršován jakýmkoli alergenem – potravinovým i nepotravinovým. U kojenců jsou to častěji potraviny, proto má smysl podstoupit eliminačně expoziční text. Za zvážení stojí i návštěva alergologa s žádostí o otestování nejběžnějších alergenů. U nejmenších dětí však testy mohou mít slabou vypovídací hodnotu kvůli nevyzrálému imunitnímu systému.
Ještě doporučuji zkontrolovat u vás doma vlhkost vzduchu, zda dlouhodobě neklesá pod 40 %. Suchý vzduch atopické pokožce vadí. Pokud naměříte nižší hodnotu, má smysl pořídit nějaký zvlhčovač vzduchu.
Držíme vám palce!
Michal Závacký, ProAlergiky.cz