Odpověď na dotaz

Zatočilová:

Dobrý den,

z krevních testů mi byly zjištěny hraniční hodnoty na lepek a kravské mléko. Po požití mléčných výrobků mívám často průjmy, případně nadýmání, aj. Je to pro mne dost omezující. Je třeba se kravskému mléku vyhýbat i v případě hraničních hodnot?Snažila jsem se na internetu dopátrat, jakých potravin se vyvarovat, ale bezúspěšně. Můžete mi poradit?

Děkuji za odpověď.

Odpověď:
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den,
abych dokázala přesně odpovědět, potřebovala bych vědět přesné názvy testů na alergii na lepek a kravské mléko, v současné době se jich vyskytuje několik. Dále je důležité znát váš věk, vzhledem k tomu, že jste jej neuvedla, předpokládám, že jste dospělý člověk.
Nicméně výsledky krevních testů jsou pouze jedním z ukazatelů alergie a dietní doporučení se neřídí jen těmito hodnotami. Tzn. že pokud nemáte žádné potíže po konzumaci daných potravin, tak hraniční hodnoty testů neznamenají, že se musíte těmto potravinám vyhýbat.
Pokud ale po požití mléčných výrobků máte výše uvedené potíže, pak by bylo vhodné uvést, zda jsou potíže po všech mléčných výrobcích, nebo zda po zakysaných výrobcích (kefír, jogurt) tyto potíže nenastanou.
Pokud tolerujete zakysané mléčné výrobky, pak v jejich konzumaci můžete klidně pokračovat a dočasně vynechat mléko a nezakysané mléčné výrobky.
Pokud netolerujete žádné mléčné výrobky, pak je na místě je z jídelníčku vyřadit na 3 měsíce a posoudit, zda došlo k nějaké změně a tento stav zkonzultovat a rozhodnout o dalším postupu s vaším ošetřujícím lékařem.
K hraničním hodnotám lepku se nevyjadřuji, neboť žádné potíže stran této potraviny neuvádíte a já neznám přesný způsob vaších testů.
Jinak potravinová alergie je podrobně a čtivě popsána v knize Martin Fuchs: Alergie číhá v jídle a pití, kterou doporučuji.
S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.


MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  01.02.2010

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Poradna 608 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, před 11 lety jsem prodělala 3x operovaný zánět pobřišnice.Od té doby se u mě pomalu začala projevovat citlivost na některé potraviny....

Zobrazit poradnu