Odpověď na dotaz

Iva Pavlišová:

Dobrý den. Syn (9 měsíců) se osypal po mléčné kaši a po dětských sušenkách a následně mu byla z krve zjištěna alergie na mléko, vaječný bílek, lískový oříšek a pšenici. Je kojený, ale přestože držím dietu, která tyto potraviny vylučuje, každý den se mu stále objevuje několik alergických flíčků. Bylo mi doporučeno přestat kojit, ale četla jsem, že alergické děti by měly být kojeny co nejdéle. Je tedy nutné syna odstavit? Dále jsme dostali Fenistil kapky, ale bojím se, aby Fenistil nepotlačil pouze kožní projevy alergie, aniž bychom přišli na příčinu, čím jsou flíčky způsobeny. Také nám bylo alergoložkou doporučeno zavést do stravy co nejvíce potravin, zavést lepek, jíst telecí, kuřecí, žloutek, aby si organismus na tyto potraviny zvykl. Je to ale v rozporu s literaturou, Martin Fuchs v knize Alergie číhá v jídle a pití doporučuje při mléčné alergii nejíst telecí, aby se alergie nezkřížila s alergií na maso, podobně v případě vejce- kuřecí maso, také nedoporučuje mléčným alergikům podávat lepek do jednoho roku a vůbec, vyhýbat se všem možným alergenům...Nevím, jak tedy postupovat, abych synovi neublížila...Jaké potraviny bych tedy měla do jídelníčku synovi zařadit? Děkuji moc za odpověď a za váš čas.

Odpověď:
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den,
v poslední době se velmi změnily názory na zavádění stravy do jídelníčku kojenců, proto potvrzuji slova vaší alergoložky a doporučuji se jimi řídit. Kojení je velmi prospěšné, zvlástě ve věku do 6-ti měsíců. Diskutabilní je ovšem delší kojení u matek-alergiček, protože pokud u matky probíhá alergie, může děťátku mlékem předat alergické působky.
Fenistil kapky se neobávejte použít, hlavně pokud děťátko trpí svěděním či nepříjemnými projevy alergie. Bohužel někdy nezjistíme příčinu všech alergických potíží, často se jedná o kombinaci několika potravin, vliv probíhající infekce či stresu.
S pozdravem,


MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  30.01.2011

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Poradna 606 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, dnes mi bylo sděleno, že mám alergii na Kravské mléko IgG 2,91, dále kasein IgG 1,68 a sóju IgG 1,32. Bylo mi doporučeno vysadit mléčné...

Zobrazit poradnu