úvod Proalergiky.cz > Poradna > Co jíst při potravinové alergii

Odpověď na dotaz

Co jíst při potravinové alergii

Cokolada:

Dobry den, mam tezkou alergii na travy , pyly, roztoce, hermanek, abrozia apod. posledni cca 4 roky se pridaly potravinove alergie. Pred dvema dny mi otekl jazyk a hltan zrejme po merunkach, v nemocnici mi pomohli ale nikdo mi neporadi co mohu bezpecne jist. zacinam mit hruzu cokoli snist. jinak dodrzuji bezlepkovou dietu, nikdy mi nebyla potvrzena intolerance, ale trpela jsem tezkymi koznimi projevy, ktere se po vysazeni mouky zcela ztratily. Potvrzenou mam alergii na kornovou zeleninu a med. Poradite mi prosim, kde najit co mam vlastne jist, jak zabranit dalsimu rozvoji alergii ci jaka dalsi vysetreni mam na alergologii pozadovat? Dekuji

Odpověď:

Dobrý den, Čokoládo :-),


alergie na pyly trav, heřmánku i ambrózie se docela často projevuje i v podobě alergie na některé potraviny. Je to způsobeno tím, že v alergeny v pylech těchto rostlin jsou chemicky podobné alergenům v těchto potravinách.


Problémy s potravinami se u pylových alergiků obvykle objevují hlavně v pylové sezoně. Jde o takzvanou zkříženou alergii. Typická je zrovna Vámi uváděná kombinace ambrózie + med, ale taky pelyněk + mrkev/celer. Meruňka se nejčastěji kříží s alergií na břízu.


V našem článku Zkřížené alergie najdete obrázkovou tabulku, která Vám napoví, jaké potraviny by při Vaší pylové alergii mohly být rizikové. To, že nějaká potravina pro Vás patří do rizikové skupiny, však neznamená, že byste ji měla okamžitě přestat jíst. Důležité je, jestli Vám skutečně způsobuje nějaké problémy.


Vše ochutnávejte pomalu, a pokud Vám po něčem začne trnout pusa, nepokračujte. Podezřelé potraviny si zapisujte a nahlašte je svému alergologovi, který může provést dotestování.


Med určitě není problém vypustit. Mrkev zkuste jíst pouze dobře tepelně upravenou (např. v polévce), mohla byste ji takto snášet. U celeru to bohužel neplatí, tomu se raději vyhněte úplně.


Pokud Vám bezlepková dieta vyhovuje, klidně v ní pokračujte. Pokud jste dlouhodobě bez lepku, bylo by obtížné nějakou alergii/intoleranci prokázat. Ale jinak se snažte jíst co nejpestřejší stravu.


Držíme Vám palce,


Michal, ProAlergiky.cz

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  03.07.2013

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Poradna 609 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, Měl bych dotaz, zdali při alergii na ovoce (konkrétně peckovice) mohu pít alkoholické nápoje, které jsou pálené, nebo "louhované".jako...

Zobrazit poradnu