úvod Proalergiky.cz > Poradna > Silná senzibilizace na CCD znak

Odpověď na dotaz

Silná senzibilizace na CCD znak

Ivana:

Dobrý den.V poslední době půl roku jsem zhubla na váhu 40 kilo. Mám potíže s trávením , průjmy a nadýmání . Biopsií tenkého střeva mi byla potvrzena střevní lymfocytóza.Je vyloučena celiakie. IgA IgG IgM jsou v normě. Celkové IgE je365. Na alergologii mám potvrzenu hraničně alergii na lískový ořech a silnou senzibilizaci na CCD znak ..což je polysacharidová složka bílkovin( 10,5).Vůbec tomu nerozumím...Chci se zeptat, zda jdou ještě nějak specifikovat jednotlivě ty polysacharidové složky dalším testováním. A dále jaká je souvislost s nálezem na střevě. Bude se to zhoršovat pokud nebudu držet dietu, která je prý v tomto případě celkem nemožná? Varianta druhá je užívání Nalcromu, ale je otázka jestli to je řešení. Současně totiž špatně snáším mléčné výrobky zvláště v kombinaci s cereáliemi. Alergii však nemám. Tak trochu si nevím rady. Jedná se o vyloučení obilovin, pečiva , brambor, luštěnin, semen, ořechů ,těstovin, rýže ze stravy? Nikde jsem na tuto problematiku nenarazila. Děkuji za odpověd. Ivana

Odpověď:
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den,


CCD znak je parametr, který ukazuje na zkříženou reaktivitu mezi jednotlivými alergeny. V praxi se využívá hlavně při diagnostice alergie na včelí a vosí bodnutí.


Souvislost se střevní lymfocytózou nemusí být žádná.


Stran alergie na potraviny - dostupná krevní vyšetření, krevní testy nám nedávají vždy jasnou odpověď. Máte-li podezření na alergii na konkrétní potravinu, pak nejprůkaznější odpověď dává eliminačně-provokační test. To znamená, že danou potravinu striktně na 3 týdny vyřadíte z jídelníčku a poté postupně znovu ochutnáte. Pokud vaše potíže po vynechání dané potraviny vymizí nebo potíže znovu nastoupí po znovuzavedení potraviny, pak je nutné danou potravinu z jídelníčku minim na půl roku vyřadit.


Na základě pouze CCD pozitivity není potřeba držet žádnou konkrétní dietu, dietu bych zvažovala jen v případě prokázané alergie na konkrétní potravinu.


Vzhledem k tomu, že u vás byla prokázána atopie (sklon reagovat alergicky), zvážila bych pravidelné užívání antihistaminik (léků proti alergii) nebo vámi uvedeného Nalcromu na přechodnou dobu a dále dle zhodnocení efektu léčby.


Ve vašem dotazu nepíšete, zda jste potíže konzultovala na gastroenterologii - doporučuji obrátit se na konzultaci i tam.


S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  24.05.2017

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Poradna 606 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, dnes mi bylo sděleno, že mám alergii na Kravské mléko IgG 2,91, dále kasein IgG 1,68 a sóju IgG 1,32. Bylo mi doporučeno vysadit mléčné...

Zobrazit poradnu