úvod Proalergiky.cz > Poradna > Silná senzibilizace na CCD znak

Odpověď na dotaz

Silná senzibilizace na CCD znak

Ivana:

Dobrý den.V poslední době půl roku jsem zhubla na váhu 40 kilo. Mám potíže s trávením , průjmy a nadýmání . Biopsií tenkého střeva mi byla potvrzena střevní lymfocytóza.Je vyloučena celiakie. IgA IgG IgM jsou v normě. Celkové IgE je365. Na alergologii mám potvrzenu hraničně alergii na lískový ořech a silnou senzibilizaci na CCD znak ..což je polysacharidová složka bílkovin( 10,5).Vůbec tomu nerozumím...Chci se zeptat, zda jdou ještě nějak specifikovat jednotlivě ty polysacharidové složky dalším testováním. A dále jaká je souvislost s nálezem na střevě. Bude se to zhoršovat pokud nebudu držet dietu, která je prý v tomto případě celkem nemožná? Varianta druhá je užívání Nalcromu, ale je otázka jestli to je řešení. Současně totiž špatně snáším mléčné výrobky zvláště v kombinaci s cereáliemi. Alergii však nemám. Tak trochu si nevím rady. Jedná se o vyloučení obilovin, pečiva , brambor, luštěnin, semen, ořechů ,těstovin, rýže ze stravy? Nikde jsem na tuto problematiku nenarazila. Děkuji za odpověd. Ivana

Odpověď:

Dobrý den,


CCD znak je parametr, který ukazuje na zkříženou reaktivitu mezi jednotlivými alergeny. V praxi se využívá hlavně při diagnostice alergie na včelí a vosí bodnutí.


Souvislost se střevní lymfocytózou nemusí být žádná.


Stran alergie na potraviny - dostupná krevní vyšetření, krevní testy nám nedávají vždy jasnou odpověď. Máte-li podezření na alergii na konkrétní potravinu, pak nejprůkaznější odpověď dává eliminačně-provokační test. To znamená, že danou potravinu striktně na 3 týdny vyřadíte z jídelníčku a poté postupně znovu ochutnáte. Pokud vaše potíže po vynechání dané potraviny vymizí nebo potíže znovu nastoupí po znovuzavedení potraviny, pak je nutné danou potravinu z jídelníčku minim na půl roku vyřadit.


Na základě pouze CCD pozitivity není potřeba držet žádnou konkrétní dietu, dietu bych zvažovala jen v případě prokázané alergie na konkrétní potravinu.


Vzhledem k tomu, že u vás byla prokázána atopie (sklon reagovat alergicky), zvážila bych pravidelné užívání antihistaminik (léků proti alergii) nebo vámi uvedeného Nalcromu na přechodnou dobu a dále dle zhodnocení efektu léčby.


Ve vašem dotazu nepíšete, zda jste potíže konzultovala na gastroenterologii - doporučuji obrátit se na konzultaci i tam.


S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  24.05.2017

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky a bezlepkáře.

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Jídlonosič aneb v čem nosit jídlo pro alergika do školy a školky
Jídlonosič aneb v čem nosit jídlo pro alergika do školy a školky

Řada z nás má doma potomka s alergií či intolerancí potravin. Nejčastějšími...

Antikoncepce pro alergiky
Antikoncepce pro alergiky

Nikdy vás nenapadlo, že existuje spojitost mezi potravinovou alergií, intolerancí a...

Poradna 531 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednu věc. Jedeme v létě se synem, který má bezlepkovo-bezmléčnou dietu a je autista, na dovolenou k moři. Z...

Zobrazit poradnu