Infolinka 541 212 450


Zvlhčovač vzduchu, nebo inhalátor?
Velmi často se v našem poradenském centru setkáváme s dotazem, zda je lepší pořídit zvlhčovač vzduchu nebo inhalátor. Vesměs se jedná o situace, kdy je dítě často nemocné a trpí bronchitidami a dalšími respiračními problémy.

Typická otázka zní: „Dobrý den, máme malého syna, který pořád kašle a má ucpaný nos. Mám pocit, že je u nás doma přesušený vzduchu, ráda bych mu pomohla, je na zvlhčení dýchacích cest vhodnější zvlhčovač, nebo inhalátor? Můžete mi prosím poradit?“

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá, každý z těchto přístrojů funguje jinak a používá se k jinému účelu. Pojďme si to rozebrat podrobněji…

Co umí zvlhčovač vzduchu?

Suchý vzduch v místnosti má negativní vliv na náš zdravotní stav. Vysušené sliznice jsou náchylnější k usazování virů a bakterií, jsou příčinou suchého kašle, chrapotu, pálení očí. I naše pokožka v suchém prostředí snadněji ztrácí hydrataci, což škodí zejména atopikům.


Jednoduchý vlhkoměr
vám řekne, zda zvlhčovač vzduchu potřebujete.

Úkolem zvlhčovače je zvýšit vlhkost vzduchu v místnosti na úroveň ideální pro člověka. Před jeho pořízením bychom měli vědět, jakou vlhkost vzduchu doma skutečně máme. Může se stát, že i když máte subjektivní pocit suchého vzduchu, nemusí to tak ve skutečnosti být. Zbytečné zvlhčování by tak mohlo přinést více škody než užitku a mohlo by vést k opačnému problému – růstu plísní.

Pořízením jednoduchého vlhkoměru či meteostanice snadno změříme vlhkost vzduchu v místnosti a můžeme tak předejít případné zbytečné investici do zvlhčovače.

Pokud je příčinou respiračních problémů suchý vzduch, zvlhčovač je ideální řešení. Bude se nám lépe dýchat, zmizí pocity napuchlých a suchých sliznic, příznivě ovlivněny mohou být také bolesti hlavy, které mohou být také způsobeny příliš suchých vzduchem.

S tím, jaký zvlhčovač koupit, podle jakých parametrů vybírat, vám poradí náš nákupní rádce.

 

Kdy pořídit inhalátor?

Inhalátor je velmi užitečná věcička s několika funkcemi. Pokud dočasně odhlédneme od léčebné funkce, kdy inhalujeme lékařem předepsaný či volně prodejný lék, umí také velmi efektivně zvlhčovat horní i dolní cesty dýchací. Právě v této funkci se nabízí srovnání se zvlhčovačem vzduchu.

Zaměňovat tyto přístroje však nelze. Inhalátor nezvlhčuje vzduch v místnosti, působí lokálně pouze v dýchacích cestách. Pokud je tedy jedinou příčinou zdravotních potíží suchý vzduch, je jednoznačně lepší používat zvlhčovač vzduchu, inhalátor nám v tomto případě pomůže jen omezeně a dočasně.

Jestliže jsme vyloučili, že se za našimi zdravotními problémy skrývá suchý vzduch, je inhalátor ideální pomocník. V léčbě i prevenci respiračních onemocnění zvládne opravdu mnoho.

Inhalátory pomáhají astmatikům, ale i při běžných nachlazeních. Nejvíce se prosazují ty ultrazvukové.

Co inhalátor umí?

  • Rozpouští hleny a tím pádem usnadňuje vykašlávání.
  • Zvlhčuje sliznice dýchacích cest, odstraňuje otoky a zlepšuje tak jejich průchodnost.
  • Zvyšuje vlastní obranyschopnost organismu.

Inhalátor se používá v období nemoci i preventivně, inhalovat můžeme léčebný roztok, Vincentku nebo jen slanou vodu, podle potíží, které máme.

Je vhodný pro celou rodinu, velmi dobré účinky jsou zaznamenávány u často nemocných dětí. Pravidelnou inhalací se zvyšuje jejich přirozená obranyschopnost.

Pokud jste zjistili, že je pro vás inhalátor to pravé a může vám pomoci, seznamte se s jeho funkcemi podrobněji v samostatném článku. Před vlastním nákupem využijte nákupního rádce pro správný výběr.


Sponzorem tématu je švýcarská značka Boneco – dodavatel tichých a výkonných zvlhčovačů vzduchu s ochranou proti vodnímu kameni.

Zvlhčovače vzduchu Boneco v e-shopu ProAlergiky.czČlánky na podobné téma