Infolinka 541 212 450


Léčba intolerance laktózy? K dispozici jsou jen doplňky stravy

K dostání jsou tabletky obsahující chybějící enzym (foto: SXC)

K dostání jsou tabletky obsahující chybějící enzym (foto: SXC)


Jelikož intolerance laktózy není choroba v pravém slova smyslu, nedá se ani příliš hovořit o léčbě. Hlavním opatřením pro prevenci potíží je bezlaktózová dieta, která je velmi podobná bezmléčné dietě.

Potravinové doplňky pomáhající s trávením laktózy

Laktáza: Naději lidem s poruchou trávení laktózy dávají některé potravinové doplňky obsahující enzym laktáza, který lidem s laktózovou intolerancí chybí. Jde např. o přípravky Lactosolv, Lactanon či Laktazan. Je možné je koupit v lékárnách nebo na internetu. Nejčastěji mají podobu tablet, které pacient polyká předtím, než zkonzumuje nějakou potravinu obsahující mléčný cukr. Existují také laktázové kapky, které se přidávají do mléka a rozkládají laktózu v něm přítomnou.

Probiotika: Některým lidem pomáhá konzumace potravinových doplňků s obsahem probiotických bakterií. Ty se mohou ve střevech „naučit“ štěpit malé množství pravidelně konzumované laktózy a zmírnit tak negativní důsledky její konzumace. Pozor však na probiotika „obohacená“ laktózou.

Jde intoleranci laktózy vyléčit?

Existuje názor, že po vyřazení laktózy z jídelníčku je možné částečně navodit toleranci zažívacího systému tím, že bude laktóza velmi pozvolna a po malých dávkách opět zařazována. Spolehlivost tohoto postupu je velmi individuální a závisí například na celkovém stavu zažívacího traktu pacienta.

Někteří gastroenterologové doporučují po potvrzení laktózové intolerance na pár měsíců zavést nejen bezlaktózovou, ale i bezlepkovou dietu, a to kvůli rychlejší regeneraci střev. Tato doporučení se však neopírají o žádné studie, jde pouze o ojedinělé názory.


Články na podobné téma