Zákaznická linka 541 212 450

Chcete si založit účet? Můžete tak učinit v posledním kroku objednávky. Nebo jen neznáte své heslo?
úvod E-shop   >   Články a recenze   >   Pračka vzduchu – co od ní očekávat

Pračka vzduchu – co od ní očekávat

Pračka vzduchu – co od ní očekávat

Pojem pračka vzduchu spousta lidí chápe jako synonymum pro čističku vzduchu. Mezi těmito přístroji však panují velké rozdíly. Především pračka vzduchu zdaleka nedosahuje čisticích schopností čističky vzduchu.

Pračka vzduchu je vlastně zvlhčovač

Jelikož se označení pračky a čističky vzduchu mezi sebou často zaměňuje, uvedeme na pravou míru, jaké jsou mezi nimi rozdíly. Ve skutečnosti se totiž jedná se o dva zcela odlišné přístroje. Jediným společným rysem je zlepšení kvality ovzduší v místnosti.

Pračka vzduchu je jiné označení pro diskový zvlhčovač. Jejím hlavním úkolem je přirozeně zvlhčovat vzduch v místnosti. K tomuto účelu využívá rotující disky, které jsou částečně ponořené ve vodě. Proudem nasávaného suchého vzduchu se voda následně odpařuje a rozhání do místnosti.

A proč se tedy používá označení pračka vzduchu? Souvisí to s konstrukcí přístroje, díky které při zvlhčování zároveň dochází k odfiltrování některých nečistot přímo ve vodě. Plastové disky nebo zvlhčovací buben vlastně fungují jako vodní filtr. Prachové a pylové částice z nasátého vzduchu se zachytávají na mokrý povrch disků. Při rotaci dochází k neustálému oplachování jejich povrchu a nečistoty jsou smývány do nádrže s vodou.

Diskový zvlhčovač

Detailní pohled na disky pračky vzduchu

Čištění vzduchu je u diskových zvlhčovačů pouze doplňkovou funkcí. Jeho účinnost nelze srovnávat s účinností klasické čističky vzduchu, která je vybavena výkonnějším ventilátorem a soupravou kvalitních filtrů. Ty zachytávají jemný prach, alergeny a mikroorganismy mnohem efektivněji a navíc dokážou vzduch zbavit také škodlivých plynů a zápachu.

Rozdíly mezi pračkou a čističkou vzduchu

  • Vzduchový výkon (průtok vzduchu) – pračky vzduchu jsou ve srovnání s čističkami vybaveny podstatně slabším ventilátorem. Zabere jim tedy mnohem více času, než pročistí veškerý vzduch v místnosti. K rozhánění vlhkosti do místnosti je ale dostačující. 
  • Zachytávání nečistot – na discích zvlhčovače se zachytávají pouze větší nečistoty do velikosti desítek mikrometrů. Jedná se o běžný domácí prach nebo pylová zrnka. S menšími nečistotami, jako jsou zvířecí alergeny, bakterie, viry, kouř nebo smog, si diskový zvlhčovač bohužel nedokáže uspokojivě poradit.

Pro koho jsou vhodné pračky vzduchu?

Diskové zvlhčovače neboli pračky vzduchu jsou spolehlivé, odolné, nenáročné a úsporné přístroje, jejichž hlavní funkcí je zvlhčování vzduchu v místnosti. Usnadňují tak dýchání, zvlhčují dýchací cesty, a poslouží tak i jako prevence respiračních nemocí.

Jejich pořizovací cena je sice kvůli robustní konstrukci vyšší, ale ke svému provozu nepotřebují prakticky žádný spotřební materiál. Vyšší modely mohou být navíc vybaveny HEPA filtrem (ten se po čase mění) nebo ionizátorem.

Pračka vzduchu je dobrou volbou, pokud je relativní vlhkost vzduchu ve vaší domácnosti často nižší než 40 %. Dokáže snížit prašnost v místnosti a může být užitečná i při lehké pylové alergii.

Pračka vzduchu Stadler Form George

Designová pračka vzduchu Stadler Form George

Vyberte správný produkt dle svých preferencí

Pokud to myslíte s čištěním vzduchu vážně, zvolte kvalitní čističku vzduchu s odpovídajícím vzduchovým výkonem a účinnou filtrací. To doporučujeme zejména silným alergikům, astmatikům nebo při větším znečištění vzduchu v místnosti.

Chcete-li vzduch účinně čistit a zároveň zvlhčovat, ideální volbou bude čistička vzduchu se zvlhčovačem.

Chcete-li vzduch pouze zvlhčovat, vybírejte mezi zvlhčovači vzduchu.

Pokud potřebujete poradit s výběrem správného zvlhčovače vzduchu, podívejte se na našeho nákupního rádce.

Publikováno: 24. 1. 2022

Potřebujete poradit s výběrem produktu? Rádi vám pomůžeme.

541 212 450, 602 813 222
Pomůžeme vám s výběrem a objednávkou
Doporučeno odborníky
Vybíráme, ověřujeme, testujeme, spolupracujeme s lékaři
VYSOKÁ SPOKOJENOST
V nezávislém hodnocení zákazníků jsme získali certifikát
99 % zboží skladem
Rychlá expedice, doprava zdarma při nákupu nad 3000 Kč