úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Astma > Astma - dechová a rehabilitační cvičení

Astma - dechová a rehabilitační cvičení

Vložte svůj článek

4. 3. 2010

Astma

Nejprodávanější z e-shopu:
SMART čistička vzduchu Winix ZERO+

SMART čistička vzduchu Winix ZERO+

Pro místnosti do 48m2, 6 stupňů filtrace ...

10590 Kč
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky ...

výhodná sada
5290 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky

Pyžamová sada pro ekzematiky

Zabraňuje škrábání, 100% orga­nická bavlna. Speciální střihy ...

výhodná sada
519 Kč
Nejčtenější články:
  1. Alergie na srst koček a psů: jak se zbavit zdravotních potíží
  2. Jak účinně a efektivně odstranit roztoče v domácnosti
  3. Jak na atopický ekzém - praktické rady

Mezi nejčastější choroby dýchacích cest patří už od dětského věku chronická obstrukční bronchitida a opakované záněty horních a dolních cest dýchacích, které můžou přejít až do nejzávažnějšího onemocnění, a to astma bronchiale.

Dýchání je jeden ze základních a nejvýznamnějších pohybových stereotypů, při kterém je zajišťována výměna plynů (kyslíku a oxidu uhličitého) mezi zevním prostředím a tělem. Nádech je aktivní děj, kterého se účastní bránice a mezižeberní svalstvo, a výdech je děj pasivní, umožněný elasticitou plic a hrudníku. Přirozený poměr mezi délkou nádechu a výdechu je 1 : 2. Ke zvýšení dechové kondice, prohloubení dýchání, usnadnění vykašlávání a v neposlední řadě minimalizaci a prevenci dušnosti slouží takzvaná dechová gymnastika.

Mezi nejčastější choroby dýchacích cest patří už od dětského věku chronická obstrukční bronchitida a opakované záněty horních a dolních cest dýchacích, které můžou přejít až do nejzávažnějšího onemocnění, a to astma bronchiale.

Astma je chronické záchvatovité onemocnění, velice často alergického původu. Vlivem dráždění ať již zánětem, alergenem nebo exhalacemi obsaženými ve vzduchu dochází k zúžení dýchacích cest a tím k dušnosti. Jde o velmi vážný stav, který v rozvinuté fázi může pacienta ohrozit na životě. V léčbě nemocí dýchacích cest je kromě medikamentů velmi důležitá prevence (otužování, pobyt na čerstvém vzduchu, relaxační sporty). Důležitou roli hrají také rehabilitace, speleoterapie, inhalace i psychoterapie.

Míčkování

Míčkování je metoda, která velmi dobře ovlivňuje stavy, a to zejména u malých dětí, které samy nedokážou cíleně ovlivňovat dechový rytmus a vykašlávání. Jedná se o reflexní terapii, kterou provádějí rodiče po zácviku na rehabilitačním oddělení v době astmatického záchvatu, ale i preventivně v době relativního klidu onemocnění. Nejlépe je provádět míčkování jednou i dvakrát denně po dobu deseti týdnů, pak 1–2krát týdně také po dobu deseti týdnů a v době kompenzace onemocnění jako prevenci 1–2krát týdně.

Míčková podpora prohlubuje břišní dýchání, relaxuje hrudní a krční svaly a svaly pánve, páteře a pletence ramenního. Pomocí navozeného reflexu uvolní křečovité stažení hladkých svalů průdušek a navodí vykašlávání. Prohloubí dech a sníží dechovou frekvenci. Míčkování též zvyšuje vitální kapacitu plic a má přímý účinek na kosterní svalstvo, přispívá ke správnému držení těla a k celkovému zlepšení zdravotního stavu. Navazuje psychickou pohodu a celkovou relaxaci.

Dechová gymnastika

U starších dětí se při dechové gymnastice využívá různých pomůcek, jako jsou například různé hračky, nafukovací balónky, foukání brčkem do vody, flétna a další. Cvičení může probíhat též bez pomoci pomůcek, kdy při rozvíjení hrudníku nadechujeme nosem a při jeho stlačení vydechujeme ústy. Dbá se též na správný průběh dechové vlny od nádechu – břicho, hruď, klíční kosti – po výdech ve stejném pořadí. Dechová gymnastika se doplňuje posilovacím a protahovacím cvičením, jógou a stimulační masáží. Cviky musí být sladěny s dechem. Při zahlenění se provádí polohové drenáže masážními technikami uvolňujícími odkašlávání. Polohová drenáž využívá pro odstranění nadměrného sekretu vlivem gravitace. Pacient je napolohován tak, aby sekret mohl samovolně odcházet z průdušek do vyšších dýchacích cest, odkud je vykašláván pacientem nebo odsáván.

Vibrace chvěním

Další zajímavá podpůrná metoda je vibrace chvěním našima rukama na hrudníku. Při této speciální masáži se průduškový sekret mobilizuje ve fázi výdechu a lépe se dostane z těla. To vše je nutné k celkovému zlepšení plicní ventilace.

Dechová gymnastika existuje v podobě statické, což je dýchání klidové volné, tj. bez souhybu ostatních částí těla. Nádech vždy probíhá nosem, výdech ústy. Je možno tolerovat i výdech nosem, aniž by se to považovalo za chybu. Nejvíce dbáme na úplný výdech, který podporujeme stlačením hrudníku rukama.

U nejmenších pacientů se přizpůsobujeme dechovému rytmu jedince. Velmi důležitý je nácvik výdechu se zapojením jakýchkoli výdechových pomůcek. Může jít například o nafukování balonků, hru na flétnu nebo foukání brčkem do nápoje. Dojde tak ke zvýšení nitrohrudního tlaku a sekret je vytlačován do větších průdušek pomocí prodlouženého výdechu, což při správném provedení usnadňuje vykašlávání. Nejvhodnější poloha pro kašel je v sedě, ruce opřeny o podložku a s hlavou mírně skloněnou.

Dechové cvičení dynamické u pacientů provádíme v různých polohách. Uvolněný se nejvíce podporuje dolní hrudní dýchání, vzpřímený sed horní hrudní dýchání. V lehu na boku se nejvíce prodýchá vzdálenější část hrudníku od podložky a v lehu na břiše zadní části plic. Nejideálnější poloha je ve stoji, kdy hrudník není omezen do žádné strany. Velmi důležitý je nácvik břišního dýchání, kdy je umocněn nejrozsáhlejší pohyb plic. Vlivem pohybu bránice směrem dolů dochází k výraznému prohloubení a uklidnění dechu.

Speleoterapie

Jako doplňující léčebné prostředky lze využít i speleoterapii, při které se využívá účinků přírodního inhalatoria v podobě jeskyní. Samočisticí schopnost jeskyně eliminuje prach, plísně, pyly, bakterie a viry. Vyloučení těchto látek působí v léčbě astmatu velmi pozitivně.

Jízda na koni

Velmi moderní a úspěšnou metodou je také vyžití biomechaniky jízdy na koni, kdy si nemocní posilují oslabené svalové skupiny a zlepšují celkové držení těla. Při správném sedu v sedle mají pánev i páteř ideální postavení – tím vzniká více prostoru pro bránici. Rytmický pohyb koně navozuje správný rytmus dýchání. Jde tedy o příjemné, nenásilné cvičení vhodné i pro nesportovce.

Při pravidelném cvičení dochází k usnadnění dýchání, zlepšení pohyblivosti hrudníku, snížení dušnosti, obnově a optimalizaci dechového stereotypu, prevenci zánětů dýchacích cest a tím k celkovému zlepšení zdravotního stavu pacienta.

Jitka Křenková
fyzioterapeutka, AKI Brno

Komentáře ke článku
Táňa, ProAlergiky.cz

8. 3. 2017
17:31

Pro: MichaelaDobrý den, paní Tůmová,
doporučuji obrátit se na praktického lékaře, případně lépe alergologa, který by Vám měl být schopen poradit fyzioterapeutické možnosti v blízkosti Vašeho bydliště.
Ať se daří. Táňa, ProAlergiky.cz

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michaela

7. 3. 2017
17:25

Dobrý den, je možné u Vás získat nějaké cvičení pro toto onemocnění?
Předem děkuji,
Tůmová

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michal, ProAlergiky.cz

7. 1. 2013
14:41

Pro: cervinka martinPane Červinko, nejjednodušší možná bude navštívit vašeho lékaře a zeptat se ho na možnosti fyzioterapie v místě vašeho bydliště. Tahkle na dálku vám těžko někdo dobře pořadí. Držíme palce!

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

cervinka martin

6. 1. 2013
15:36

mam syna 12 let s dmo mame ecobec plice propadle vnoci yadrzuje dech az se bojim ze se udusi z jednoho zanetu plic do druheho porad jenom prasky mukosolvany penicilin atd mohla by jste mi poradit jak pepickovi muzu pomoct

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Zvlhčovač vzduchu Stylies Hera

Digitální ultrazvukový zvlhčovač vzduchu s hygrostatem, dotykovým ovládáním a největší nádrží na 8 litrů. Dvojitá antibakteriální ochrana vody.

SMART čistička vzduchu Winix ZERO+

Výkonná čistička s Wi-Fi. Pro náročné zákazníky. Vysoká účinnost, nízká spotřeba. Pětistupňová filtrace. Vhodná do větších prostor. Cena za design.

Čistička vzduchu Winix WAC U300

Nejlepší poměr cena/výkon. Vysoká účinnost filtrace, nízká hlučnost, automatický režim provozu.

Polti Forzaspira Lecologico Aqua Allergy Turbo Care

Bezsáčkový vysavač s vodním filtrem a funkcí turbo vysávání. 4stupňová filtrace, HEPA filtr, velmi široké příslušenství. Ovládání na rukojeti.

Související články
Co nám prozradí spirometrie
Co nám prozradí spirometrie

Co může odhalit spirometrické vyšetření, jak probíhá a v kterých případech je...

Výhody inhalování pro předškolní i větší děti
Výhody inhalování pro předškolní i větší děti

Mnoho rodičů se potýká s mnohdy často opakujícím se problémem respiračních...

Čistička vzduchu do firmy
Čistička vzduchu do firmy

Čističky vzduchu na pracovišti jsou k vidění čím dál častěji. Je to logické, přínosy...