úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Atopický ekzém > Atopický ekzém se léčí nejen léky

Atopický ekzém se léčí nejen léky

Vložte svůj článek

2. 5. 2011

Atopický ekzém

Nejprodávanější z e-shopu:
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Zabraňuje škrábání. 100% bavlna. Speciální střih...

výhodná sada
579 Kč
Nejčtenější články:

Atopický ekzém sice většinou dítě vážně neohrožuje, avšak ovlivňuje život celé rodiny. Rodiče jsou zoufalí. Mají za sebou nekonečné noci beze spánku, protože se dítě budí silným svěděním, a jsou vyvedeni z rovnováhy kožními příznaky, které mění obličej jejich dítěte i celý jeho vzhled. Nevyzpytatelný ekzém je chvíli lepší a chvíli zase horší…

Pozor na roztoče a stres

Vedle potravin, o kterých byla řeč v minulém hlavním tématu, mohou být provokátorem (spouštěčem) atopického ekzému i některé alergeny vyskytující se v prostředí. Jsou to zejména okem nepostřehnutelní roztoči, které najdeme v domácím prachu, v matracích, ve vlněných pokrývkách, čalounění, kobercích, v těžkých závěsech. Roztoči se živí lupy, šupinami kůže, drobečky potravin a daří se jim v teplých, vlhkých domech. Přírodním zdrojem roztočů jsou ptačí, zejména holubí, hnízda.

Rady, jak se zbavit roztočů, najdete v samostatné sekci portálu.

Kůži může dráždit mnoho dalších látek, například vlna, umělá vlákna, dráždivá mýdla, ale také změny teploty a vlhkosti vzduchu a rovněž psychická zátěž – rozčilení a stres. Dráždění kůže může také vyvolat probíhající infekce.

I když onemocnění trvá velmi dlouho, můžeme rodiče ujistit o tom, že u většiny dětí dojde k úplné úpravě kůže. Po několika letech nastává postupný ústup obtíží a období, kdy je pacient zcela bez obtíží, jsou stále častější.

Přistupujte k léčbě poctivě

1. Kortikosteroidy

Kortikosteroidy se používají ve formě emulzí, krémů nebo mastí. Cílem je dosáhnout kontroly nad příznaky ekzému tak, aby maximálního zlepšení stavu kůže bylo dosaženo s nejmenším možným ohrožením nežádoucími účinky. Za použití nejmenšího množství má být dosaženo nejlepšího výsledku.

Kortikosteroidy se vydávají výhradně na předpis. Nemají být používány častěji než 3× denně. Svévolné zvýšení dávek nezaručuje lepší účinek, ale naopak může stav zhoršit. Je potřeba dodržovat pokyny lékaře. Před použitím krému nebo emulze byste si měli pečlivě umýt ruce a ostříhat nehty. Malé množství krému se vtírá do kůže lehkým krouživým pohybem špiček prstů. Ošetřené místo je vhodné překrýt sterilní bavlněnou gázou, aby se lék lépe vstřebal a zamezilo se škrábání.

2. Antihistaminika

Běžným projevem alergické reakce je svědění a zarudnutí pokožky nebo sliznic. Pro snížení svědivosti se používají antihistaminika (pro děti od dvou let jsou dostupné např. kapky Zyrtec). I tato léčiva je nutné správně dávkovat. Užití nadměrného množství účinné látky by totiž mohlo vyvolat nežádoucí účinky, nejčastěji ospalost.

Více o léčbě dětí za pomocí antihistaminik se dočtete v článku Léčba alergie u dětí.

3. Antibiotika

Kůže ekzematika je kvůli svému narušení méně odolná vůči infekci. V případech těžší infekce lékař předepisuje antibiotika. Je důležité vždy včas kožní infekci rozpoznat a léčit. Při potlačení infekce dojde někdy k překvapivému celkovému zlepšení stavu kůže. Při ložiskové infekci se obvykle podávají antibiotika místně 2× až 3× denně na postižená místa, při rozsáhlejší infekci je nutné podávat antibiotika celkově (ústně). I v tomto případě platí, že konkrétní pokyny k užívání těchto léků vydá lékař.

4. Promašťující přípravky – emoliencia

Vlivem narušené ochranné bariéry je kůže ekzematika často suchá a šupí se. Promašťování kůže je velmi důležité, i když je děti někdy nemají rády. Na trhu je k dostání velké množství léčebné kosmetiky s různými vlastnostmi (dodávají vodu nebo tuk, tiší svědění, desinfikují apod.). Je potřeba najít takové, které budou pokožce konkrétního pacienta vyhovovat. Některé přípravky jsou vedeny jako léčiva, díky čemuž na ně připlácí zdravotní pojišťovny.

Trpělivost a spolupráce všech stran

Složitost onemocnění, obtížnost léčby, náročnost na způsob života celé rodiny mohou někdy vést ke ztrátě důvěry, ke zhoršení vztahu mezi lékařem a pacientem i rodinou a tím narušovat spolupráci rodičů v péči o dítě. I mezi lékaři – pediatrem, alergologem a kožním lékařem – by měla být dobrá spolupráce.

Odhalení provokačních faktorů atopického ekzému a jeho léčba jsou časově náročné. Buďte tedy trpěliví. Léčba atopického ekzému se neřídí předem stanoveným obecným návodem. Každý případ onemocnění je nutné zvlášť pečlivě posoudit a pak odstranit všechny negativní vlivy. Cílem léčby je dosáhnout kontroly nad kožními příznaky.

Úloha dětského alergologa je nezastupitelná právě kvůli souvislostem atopického ekzému s jinými možnými příznaky alergie (zažívací obtíže, kopřivka, rýma, pískot průdušek apod.).

Dětský lékař, u kterého léčba atopického ekzému obvykle začíná, však pečuje také o to, aby se dítě vyvíjelo dobře tělesně, duševně i citově. Zná pacienta i jeho rodinu nejlépe ze všech lékařů. Stejně jako u každého jiného chronického onemocnění je cílem lékařů rodičům pomáhat, uklidňovat je a vracet jim důvěru v léčbu. Hovořte se svými lékaři otevřeně o svých zjištěních, pocitech i obavách.

Souhrn nejdůležitějších opatření předcházejících zhoršování ekzému

 1. U kojeného dítěte je třeba, aby kojící matka vyloučila ze své stravy kravské mléko, mléčné výrobky a vejce na dobu tří týdnů. Nedojde-li u dítěte ke zlepšení příznaků ekzému, může se matka vrátit ke své původní stravě včetně přiměřeného množství mléka a vajec. Výživu mateřským mlékem je vhodné udržet do 6 měsíců věku. Další složky potravy zařazujte postupně.
 2. Pokuste se udržovat svědivost kůže pod kontrolou, aby se dítě co nejméně škrábalo. Na noc by dítě mělo nosit pyžamo, ve dne lehké volné oblečení.
 3. Udržujte u dítěte krátké nehty.
 4. Udržujte kůži vláčnou, používejte promašťovací prostředky.
 5. Nepoužívejte parfémovaná mýdla, vhodné jsou naopak čisticí oleje.
 6. Koupejte dítě méně často a krátce. Když už dítě vnímá své onemocnění, při koupání mu buďte na blízku a bavte se s ním, aby ze své nemocné kůže nebylo nešťastné.
 7. V oblečení dítěte vyřaďte kontakt s vlnou, umělými vlákny a dráždivými materiály.
 8. Prádlo a oblečení, které se přímo dotýkají kůže dítěte, mají být z čisté bavlny a prané v nedráždivém pracím prostředku.
 9. Nepodporujte přílišným oblékáním pocení.
 10. Teplota prostředí, v němž se dítě pohybuje, má být přiměřená – 19–20 °C, místnosti je vhodné nepřetápět, tudíž dítě nepřehřívat, vhodný však není ani přílišný chlad.
 11. Pozor na prudké změny teploty (přechody z horka domu do zimy venku).
 12. Chraňte dítě před infekcí, druhotné infekce je třeba včas léčit.
 13. Vytvářejte klidné harmonické prostředí rodiny bez stresů a konfliktů.
 14. Podporujte klidný, nerušený spánek a klidné odpočinky během dne.
 15. Starší děti vhodně zaměstnávejte pomáháním v rodině i hrami.
 16. Hraní si s plastelínou a křídou není vhodné.
 17. Vylučte kontakt s lidmi, kteří mají opary.
 18. Nekuřte v bytě a domě, nevystavujte dítě tabákovému kouři.
 19. Vytvořte pro dítě doma bezalergenové prostředí (roztoči, zvířata).
 20. Postupné opatrné slunění a mořská voda působí většinou na ekzematické dítě blahodárně. Při mokvání kůže a při bakteriální infekci pozor na kontakt s pískem na pláži.

Zdroj: brožurka „Jak pečovat o dítě s ekzémem“, Institut UCB pro alergii

Sponzorem tohoto tématu je společnost UCB, dodavatel protialergických léčiv Zyrtec a Xyzal. V lékárně jsou k dostání bez předpisu tyto přípravky:
 • Zyrtec perorální kapky
 • Zyrtec tablety (7 nebo 20 tablet)
 • Xyzal tablety (7 a 14 tablet)
Více informací najdete na stránkách www.alergie.cz.

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Feel Eco Baby Hypoalergenní koupelový olej 200 ml

Pro potřeby dětí s citlivou nebo suchou pokožkou. Šetrně myje a hydratuje. Pro koupání od prvních dnů života. Bez parfemace a konzervantů.

Punčocháče s kšandami, 100% bavlna

Ve velikostech 60, 70 a 80, v různých barvách. Kvalitní bavlněné punčocháče pro nejmenší, kšandy skvěle drží.

Eucerin - Ochranný krémový gel na opalování proti sluneční alergii SPF 50

Výrazně omezuje riziko vzniku sluneční alergie a solárního ekzému. Velmi lehká textura.

Tričko s přetahovacím rukávem

Vychytávka pro větší děti. Ideální pro chvíle, kdy nejsou ručky zaměstnané a dítě má tendenci se škrábat.

Související články
Mytí a ošetřování vlasů při ekzému: Šetrný šampon je pro atopiky základem
Mytí a ošetřování vlasů při ekzému: Šetrný šampon je pro atopiky základem

Pokud vás nebo vaše dítě trápí atopický ekzém nebo extra suchá pokožka, mělo by se...

Jak si užít léto s atopickou pokožkou
Jak si užít léto s atopickou pokožkou

V létě číhá na atopickou kůži mnoho nástrah. Patří sem slunce a s ním spojené...

UV filtry a ochranné faktory v opalovacích přípravcích
UV filtry a ochranné faktory v opalovacích přípravcích

Přípravky sluneční ochrany obsahují látky, které pohlcují, odrážejí nebo rozptylují...

Jak předcházet vysušování pokožky nejen při atopickém ekzému
Jak předcházet vysušování pokožky nejen při atopickém ekzému

Nadměrné vysušování pokožky je nepříjemné nejen pro atopiky. Poctivé používání...

Nízká vlhkost vzduchu v interiéru – co na ni funguje
Nízká vlhkost vzduchu v interiéru – co na ni funguje

Nízká vlhkost vzduchu se často objevuje v bytech, kancelářích, školách i v dalších...