úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Bez zařazení > Recenze: Diskový zvlhčovač vzduchu Boneco/Air-O-Swiss 2055D

Recenze: Diskový zvlhčovač vzduchu Boneco/Air-O-Swiss 2055D

Vložte svůj článek

20. 12. 2012

Bez zařazení

Nejprodávanější z e-shopu:
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

Představíme si zajímavého zástupce zvlhčovačů a praček vzduchu. Výrobce tento přístroj prezentuje jako „ideální pro alergiky“. Do jaké míry je to pravda? Má smysl si za „praní vzduchu“ připlácet?


Komu je zvlhčovač určen a k čemu slouží

Jak vyplývá z označení produktu, jeho hlavní funkcí je zvlhčování vzduchu. Zvlhčovat vzduch je potřeba zejména v topné sezoně, kdy je vzduch ve většině budov nezdravě suchý.

Zvlhčovač je tedy vhodný jako součást prevence v těchto případech:

  • ochrana před vysoušením dýchacích cest – důležitá zejména pro alergiky, astmatiky a často nemocné osoby
  • ochrana před vysušováním pokožky – důležitá zejména pro ekzematiky

Pračka vzduchu = užitečná funkce navíc

Zatímco nejběžnější ultrazvukové a parní zvlhčovače ze vzduchu nečistoty neodstraňují, diskové zvlhčovače to částečně umějí. Proto někteří výrobci tyto produkty označují jako pračky vzduchu (z anglického air washer).

„Praním vzduchu“ se z něj odstraňují pevné nečistoty o velikosti od zhruba 1,5 mikrometru:

  • prach
  • alergeny, zejména pyly a spory plísní

Pračky vzduchu sice nemají takové čisticí schopnosti ani vzduchový výkon jako čističky vzduchu, i tak jsou ale do určité míry konkurencí pro čističky vzduchu s vestavěným zvlhčovačem.

Princip fungování – vše zvládají rotující disky

Jak zvlhčovací, tak čisticí funkci zajišťuje sada 16 kotoučů. Kotouče jsou částečně ponořeny do vody, která do základny (vany) zvlhčovače přitéká z jeho nádrže. Pomalu se otáčejí, čímž se neustále zvlhčují. Ventilátor, který se nachází pod horním krytem přístroje, tuto vodu z kotoučů pomalu odpařuje a vhání do místnosti vlhký vzduch.

K „praní vzduchu“ dochází tak, že zmíněné kotouče jsou vlhké, takže na nich ulpívají smítka prachu a podobných nečistot a splachují se do vody na dně přístroje.

Ale to není vše. Tento konkrétní model je navíc vybaven generátorem záporných iontů, které způsobují shlukování nečistot ve vzduchu a jejich nabití statickou elektřinou. Tyto shluky se pak snáze zachytí na discích, takže se zvyšuje účinnost čištění.

Čistý vzduch, špinavá voda?

Ve vodě, která se nachází v přístroji, se mohou přirozeně začít množit bakterie, plísně či další nežádoucí organismy. A co teprve, když tuto vodu „obohacujeme“ o prach a další mikroskopické nečistoty ze vzduchu, které se do ní splachují z kotoučů.

Pro prevenci množení choroboplodných zárodků ve vodě je tento zvlhčovač dodáván se speciální tyčinkou, která obsahuje ionty stříbra. Ty jsou známy svými antibakteriálními a protiplísňovými vlastnostmi.

Tyčinka je umístěna v základně zvlhčovače a stříbro z ní se postupně uvolňuje do vody. I přesto se zbytková voda musí vylévat a základna vyčistit, a to jednou za 14 dní.

Pohled do útrob zvlhčovače. V levé části je umístěna bílá ionizační tyčinkaPohled do útrob zvlhčovače. V levé části je umístěna bílá ionizační tyčinka

Vyzkoušeno v praxi: Klady a zápory

Práce se zvlhčovačem 2055D je velmi jednoduchá. Doplňovat vodu, ovládat přístroj a čistit ho zvládne i malé dítě. Zařízení působí velmi bytelně.

Přirozený studený odpar

Z přístroje po zapnutí nestoupá žádný proud páry, jako je tomu u běžnějších ultrazvukových či parních zvlhčovačů. Ve vzduchu vyfukovaném přístrojem je vlhkost již rozptýlena, což je vlastně nejpřirozenější způsob zvlhčování.

Automatická regulace vlhkosti

Model 2055D je vybaven hygrostatem, pomocí kterého si může uživatel nastavit požadovanou relativní vlhkost v rozmezí 30 až 70 %. Hygrostat je možné i vypnout a zvlhčovat nepřetržitě.

Na začátku testovacího provozu – suchý vzduchNa začátku testovacího provozu – suchý vzduch

Po třech hodinách v místnosti 16 metrů čtverečních stoupla vlhkost o 8 %Po třech hodinách v místnosti 16 metrů čtverečních stoupla vlhkost o 8 %

Nečistoty se sbírají

Po několika hodinách provozu na plné otáčky jsme provedli kontrolu vany zvlhčovače. Na jejím dně se objevily viditelné drobné nečistoty (nepodařilo se nám vyfotografovat). Zvlhčovač tedy evidentně část nečistot ze vzduchu pohlcuje. 

Spolehlivé fungování i s velmi tvrdou vodou

Diskové zvlhčovače jsou vůči tvrdé vodě nejodolnější ze všech typů zvlhčovačů. Navíc vodní kámen se neuvolňuje do vzduchu, což se může stát u zvlhčovačů ultrazvukových. Z disků se do vzduchu odpařuje pouze voda, nikoli minerální látky tvořící vodní kámen.

Hlučnější – ale jen relativně

Při testování jsme u přístroje zaregistrovali o něco vyšší hlučnost, než na kterou jsme zvyklí u jiných zvlhčovačů. Nicméně žádné jiné zvlhčovače neobsahují takto výkonný ventilátor, takže se není čemu divit. Slabé hučení se dá zařadit někam mezi hlučnost ultrazvukového zvlhčovače a klasické čističky vzduchu.

Ovšem to platí pouze tehdy, je-li přístroj zapnut na plné otáčky. Výrobce naštěstí počítal s tím, že si lidé budou přístroj pořizovat do ložnic, a umožnil přepnutí na nižší výkon (tzv. noční režim), který se už dá považovat za dostatečně tichý k spánku.

Poměrně nízké náklady na provoz

Když pomineme nízký příkon (20 W), který není mezi zvlhčovači ničím výjimečným, zbývají náklady na příslušenství. Přístroj neobsahuje žádné filtry, které by se musely měnit. Jediným příslušenstvím, které je vhodné dokupovat, je ionizační stříbrná tyčinka, která vyjde na cca 470 Kč a vydrží rok.

Snadná, ale nejasná údržba

Péče o přístroj se zdá být nenáročná. Zajímavostí je, že samotné disky je možné mýt v myčce nádobí podobně jako talíře.

Za drobný nedostatek považujeme to, že z návodu není jasné, jaký prostředek může být používán na odstraňování vodního kamene. Pravděpodobně bude vhodný ocet nebo odstraňovač vodního kamene určený pro čištění koupelen.

Překvapivý původ a dvojí značka

Výrobcem zvlhčovače Air-O-Swiss/Boneco 2055D je švýcarská firma Plaston. Ovšem přístroj se nemontuje ve Švýcarsku ani v Číně, jak by se dalo očekávat. Vyrábí se v České republice.

Přístroj byl na trh uveden pod značkou Boneco, ale na krabici i samotném přístroji se objevuje logo Air-O-Swiss. Jde však o totožný model od téhož výrobce.

Doporučení portálu ProAlergiky.cz

Co se týká zvlhčovací funkce tohoto přístroje, určitě skvěle poslouží alergikům, astmatikům, ekzematikům i lidem se sklony k infekcím dýchacích cest. Jedná se o nadprůměrně kvalitní přístroj se solidním zvlhčovacím výkonem. Doporučujeme jej do místností o ploše do 30 m2.  

U funkce „praní vzduchu“ už je doporučení složitější. Pomůže jen některým alergikům – přístroj je schopen zachytit pyly a spory plísní, ale hůře si poradí s roztočovými či zvířecími alergeny. Při lehké pylové alergii tedy může být užitečný. Rozhodně je dobrý pro „nealergiky“, a to za účelem snižování prašnosti v bytě.

Při silnější alergii nebo astmatu jsou na odstraňování alergenů vhodné spíše tradiční čističky vzduchu, které čistí výrazně rychleji (silnější ventilátor) a důkladněji (mikrofiltr, např. typu HEPA).  

Komentáře ke článku
Adam Netopil

18. 3. 2014
8:44

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat jaká voda by byla nejvhodnější pro provoz tohoto zvlhčovače.
Přemýšlel jsem nad destilovanou vodou, která je očištěna od vodního kamene ,bakterií,chuti a zápachu.
Ušetřilo by se tak práce a čas, třeba pří převařování užitkové vody z kohoutku.
děkuji za odpověď

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michal, ProAlergiky.cz

14. 3. 2014
9:42

Michal, ProAlergiky.cz

Pokud vám ultrazvukový zvlhčovač vzduchu "práší", pak je to způsobeno vodou, kterou do něj lijete. Buďto máte vodu příliš tvrdou a ten světlý prášek je vodní kámen, nebo jde o sůl, která se do vody dostává z domácí úpravny vody. Diskové zvlhčovače však minerální látky nerozprašují.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Hana P.

13. 3. 2014
21:54

Pro: JirkaDobrý den, my máme zvlhčovač Guzzanti GZ 988 a máme stejný problém. Zastoupení firmy v České republice mi nebylo schopno vysvětlit, čím to je. Už jste něco zjistil? Může na to někdo reagovat? Děkuji.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

wimshurst

5. 11. 2013
10:41

Zdravim!
Diskove pracky vzduchu, to je velmi stary vynalez.
Avsak jiste nuance pouziti neznaji ani replikatori, kteri vyrabi tyto pristroje.
Plni se obvykle jakou koli vodou, avsak aby ono prani vzduchu bylo nejak podporeno, musi byt voda oplachujici disky velmi mekka, aby dokonale smacela povrch.
V prumyslu se pouziva diskovych separatorech voda technicka, zmekcena aby mela co nejvyssi oplachovaci schopnost, pripadne absorbci prachovych castic.
Nepouzivaji se prilis tenzidy, ani detergenty, ponevac vyrazne peni a zanasi filtracni soustavu.
Komercne, pro pracky vzduchu na doma...
Tato mekkost vody se dosahuje tim, ze se pridavala do vany kde bezi disky,"zazracna pilule". Funguje to i bez ni, ale pak se disky velmi tvrde zanaseji vodnim kamenem, ktery je nutno pak odstranovat pomoci agresivnich prostredku.
Ona pilule, nebo sacek, jako do caje, neni nic jineho, nez obycejna praci soda a trocha aromy. Soda na prani se da koupit snad v kazde drogerii, tato se nijak neodparuje z pristroje a umozni pri narustu krystalku vapniku byt velmi mekke a neprilnaji na povrch plastu.
Druha vec je ono stribro v podobe tycinky.
Pokud se maji ionty stribra uvolnit aktivne, je nutno vlozit do pristroje alespon 1m stribrneho dratu cistoty 99.9 (zakoupit lze napriklad v Safine, nebo u zlatnika, jako drat)Tento se musi ale take cistit, ponevac se pokryva oxidem, ktery zastavi odlucovani stribrnych iontu do vody a zastavi se proces dezinfekce vody.

Pouzivam pracku vzduchu jiz asi 18 let, ale puvodne tato pracka nebyla urcena pro domacnosti, ale jako post filtracni a zvlhcovaci kolona za filtraci pro laborator.
(vyrobce sauter)
Odloucil sem obrovske mnozstvi prachu a vyhodil nezmerne mnozstvi vodniho kamene, jako vse, je smrtelne, tak i loziska a motory jednou umrou.
Pokud vsak budu moci, tak si zas nejakou diskovou cisticku vzduchu poridim..

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Tluchor

7. 9. 2013
20:19

Dobry den, prodavam tento vyrobek pouzity...cca 2 roky. Naprosto bezproblemovy.
V cene take nova ionzacni tycinka. Cena 4500,-. Stehujeme se z bytu mimo mesto kde nebude zvhlcovani potreba. tel. 602423739

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Jirka

17. 3. 2013
13:30

Dobrý den,
máme ultrazvukový zvlhčovač Guzzanti GZ 987. Funguje dobře a máme ho zapnutý celý den. Vadí mi na něm ale to, že se všude v pokoji usazuje bílý prášek. Máme tvrdou vodu a proto do něj dáváme alespoň vodu převařenou. Prášek se ale usazuje stále.
Proto přemýšlím jak tento problém vyřešit. Chtěl bych se zeptat: V případě zakoupení tohoto zvlhčovače Boneco 2055D - dochází také k usazování bílého jemného prachu všude po pokoji na nábytku/TV atd?

Předem děkuji
Jirka H.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michal, ProAlergiky.cz

27. 2. 2013
10:46

Pro: Jaromir BelesDěkujeme Vám za zajímavou osobní zkušenost i za upřesnění principu "praní" vzduchu!

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Jaromir Beles

17. 2. 2013
19:40

Original tohoto zvlhcovace/pracky vzduchu je nemecka firma Venta, ktera ho zavedla na trh uz pred asi 15 lety. Funguje jak v originalnim provedeni, tak i jako kopie naprosto jedinecne. Mame v nasem dome celkem 2 uz radu let. Uz po dvou az trech mesicich je zrejme, ze se napr. cykly utirani prachu v domacnosti mnohonasobne prodlouzi a i individualni dojem - dychani; nevysychajici sliznice v zimnich mesicich,... - je velmi pozitivni. Prach se vsak neusazuje na vlhkych kotoucich jak uvadi clanek (viz vyse), coz by bylo technicky i celkem pozoruhodne, ale na blane z vody, ktera se vytvari po obvodu kotoucu mezi jednotlivymi kotouci! To je taky zaklad patentu techto pristroju. Cisteni lze opravdu provest v mycce nadobi nebo beznymi cisticimi prostredky, ktere nenapadaji bezne plastove vyrobky.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michal, ProAlergiky.cz

2. 1. 2013
17:18

Michal, ProAlergiky.cz

Pro: Denisa KirálycsikováUpřímně řečeno, žádné zvlhčovače nejsou stavěny na to, aby pracovaly se slanou nebo minerální vodou. Sůl by vám velmi komplikovala čištění přístroje.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Denisa Királycsiková

22. 12. 2012
14:05

Chcela by som sa opytat, ci je mozne do nadrzky boneco 2055D naliat aj morsku vodu (nie nasypat sol), ale naliat uz rozpustenu morsku sol vo vode, pripadne vincentku, aby som dosiahla vo vzduchu vlhkost ako pri mori.
dakujem, denisa k.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí
Jak ovlivnit vznik alergií u dětí

Výskyt alergických onemocnění mezi lidmi roste alarmujícím tempem. Za posledních...

Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin
Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin

Bylinná léčba, odborně fytoterapie je podle odborníků na tuto problematiku schopna...

Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Čistička vzduchu – ano, či ne?
Čistička vzduchu – ano, či ne?

V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme...

Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba
Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba

Syndrom dráždivého tračníku, syndrom dráždivého střeva či IBS (z anglického...